Jump to content

Betta ή κάτι άλλο;


Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα.

Έχω ένα μικρό 20άρι, στο οποίο έχω μία ρίζα ντυμένη με Riccia και java moss, λίγες Ludwigia repens "Rubin", Microsorum pteropous, και πρόσφατα έβαλα και δύο γλαστράκια Cuba αισιοδοξόντας να γίνουν τάπητας. Σκέφτομαι να βάλω και Limnophila aquatica.

Εξοπλισμό έχω ένα φίλτρο στα 200 ανά ώρα με την έξοδο του νερού να αναταράσσει την επιφάνεια, θερμαντικό σώμα στα 100w, αεραντλία (την οποία την έχω εκτός αυτή τη στιγμή), DIY CO2 και 1 Τ5/8w plant, σκεφτόμενος να βάλω και μία daylight.

Όλα αυτά ξεκίνησα για απλό φυτεμένο, προσθέτοντας και 3 Amano shrimps.

Είναι κρίμα όμως να πάει χαμένο και να μην το στολίσω με λίγα ψαράκια.

Η σκέψη μου λοιπόν ήταν να βάλω ένα ζευγάρι Betta splendens ή κάτι παρόμοιο (δεν ξέρω τί) και για αυτό απευθύνομαι σε εσάς.

Περιμένω, ευχαρίστως, να διαβάσω τις προτάσεις σας, καθώς και για την πλήρωση με άλλα ψάρια (π.χ. snails, otos κλπ, κλπ, κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Ένα ζευγάρι betta μαζί με 2-3 οττόσινκλους και 2 apple snail είναι ιδανικά για το ενυδρειάκι όπως το φαντάζομαι!

Γιαί δέν κοιτάς και άλλα είδη betta? ;)

Link to comment
Share on other sites

Ένα ζευγάρι betta μαζί με 2-3 οττόσινκλους και 2 apple snail είναι ιδανικά για το ενυδρειάκι όπως το φαντάζομαι!

Γιαί δέν κοιτάς και άλλα είδη betta? :thumbup:

17831[/snapback]

Η σκέψη μου λοιπόν ήταν να βάλω ένα ζευγάρι Betta splendens ή κάτι παρόμοιο (δεν ξέρω τί) και για αυτό απευθύνομαι σε εσάς.

Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις κάθε είδους, αρκεί να είναι ευτυχισμένα μέσα στο 20άρι, Betta ή ό,τι άλλο. Περί ορέξεως....... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα έκανα άλλη επιλογή. Επειδή τα betta είναι αρκετά επιθετικά και υπάρχει πιθανότητα ο αρσενικός να χτυπήσει την θηλυκιά και επειδή εγώ δεν θα έμπαινα εύκολα σε διαδικασία να μεγαλώσω μικρά από bettas θα προτιμούσα να βάλω μέσα ένα κοπαδάκι από neon tetra 6-8 ψάρια.

Ειδικά σε φυτεμένο ενυδρείο το αποτέλεσμα νομίζω θα σε ικανοποιήσει πάρα πολύ και θα ήταν καλό να ασχοληθείς και με αναπαραγωγή σε αυτό το είδος μιάς και δεν έχει κάνει κανένας άλλος εδώ και πολύ καιρό.

Link to comment
Share on other sites

θα προτιμούσα να βάλω μέσα ένα κοπαδάκι από neon tetra 6-8 ψάρια.

... να ασχοληθείς και με αναπαραγωγή σε αυτό το είδος μιάς και δεν έχει κάνει κανένας άλλος εδώ και πολύ καιρό.

17840[/snapback]

Έχω 9 neon στο 60άρι και όντως είναι θαυμάσια, αν και με πειράζει που δεν πάνε μονίμως κοπαδιαστά, σε σχέση με τους αρλεκίνους ;)

Αλλά είναι νωρίς ακόμη να σκεφτώ για αναπαραγωγή, χωρίς να το αποκλείω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτείς να βάλεις bettako μέσα θα πρέπει να χαμηλώσεις λίγο τι ροή του φίλτρου σου για να μην τον ενοχλεί. Θερμοστάτη έχεις υποθέτω και αν όχι θα πρέπει να βάλεις γιατί είναι τροπικό ψαράκι και όχι κρύου νερού και δεν θέλει έντονο φωτισμό. Πάντως αν τον βαλεις θα νοιωθει άρχοντας (μονο του όχι με τη θηλυκια γιατι μπορεί να τη χτυπήσει ή και να την σκοτώσει αν ζευγαρώσουν και δεν την βγάλεις) Για να βάλεις 6-8 ψαράκια νέον στον 20λτ είναι πολύ μικρό και δεν θα στο συνιστούσα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καταρχήν καλησπέρα σε όλους.

Αν και καθυστερημένα αρκετά για σένα αλλα για να προλάβουμε και κάποιον καινούριο θα συμπληρώσω τα παρακάτω

a. ο μονομάχος είναι ένα μοναχικό ψάρι και αρκετά επιθετικό σε αλλα ψαρια με μακριές ουρές

b. δεν μπαίνει στο ίδιο ενυδρείο με θηλυκιά εκτος και αν πρόκειται να κάνουμε αναπαραγωγή ακόμα και τότε η θηλυκά βγαίνει χτυπημένη αν την αφήσουμε περισσότερο η την βάλουμε νωρίτερα.Στην περίπτωση που κάποιο από τα δυο δεν είναι έτοιμο μιλάμε για σίγουρο θάνατο τις θηλυκιάς

g. και το αυτονόητο δυο αρσενικοί ποτε και με τίποτα μαζί

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...