Jump to content

ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΣΕ ΖΩΟΤΟΚΑ!


Recommended Posts

Πήρα χτές κάποια ψαράκια.

Ξιφοφόρους, πλάτυ, μόλυ.

Μέσα στο ενυδρείο με τους ξιφοφόρους υπήρχαν δύο ψαράκια με φαγωμένες ουρες. Λίγο μεν, αλλα φαγωμένες.

Οπως μου ειπε το παιδί που τα έβαλε, ηταν δαγκωμένο όχι άρρωστο.

Δεν το πρόσεξα καλά και το ενα ήρθε στο ενυδρείο μου.

Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, αλλα απο εκείνη την στιγμή εγινε το εξής...:

Νωθρότητα, απώλεια όρεξης στα περισσότερα καινούργια ψάρια.

Ενα παλιό μου μόλυ, άρχισε να μην μπορεί να κολυμπήσει καλά. Να προσπαθεί να ισσοροπήσει με το κεφάλι κάτω. Εκατσε στο βυθό και οι γαρίδες, καθώς και μερικά απο τα υπόλοιπα ψάρια το πασπατεύαν. Η ουρά του παρουσιάσε σκίσημο.

Τελικά πέθανε την ίδια μέρα.

Δυο ξιφοφόροι απο αυτους που πήρα, έχουν ελαφριά σημάδια φαγώματος στην ουρά τους, (ο ένας το είχε απο το μαγαζί, και ο άλλος το εμφάνισε τώρα) και έντονη κοκκινίλα στα βράγχια.

Ο ένας ειδικά, εχει πραγματικά μία τρύπα στα βράγχια και φαίνεται το κόκκινο απο μέσα.

Ο άλλος ειναι σε λίγο καλύτερη κατάσταση.

Η ασπρίλα στις ουρές δεν βλέπω να έχει προχωρήσει.

Ενα μολυ chocolate που πήρα, άρχισε και αυτό να λουφάζει στην γωνία, σε σκοτάδι , χωρίς να έχει εμφανή σημάδια.

Χτες έριξα δοσολογία melafix και pimafix.

Σημερα μόνο melafix. (το pimafix τελείωσε)

Θυμήθηκα την παλιά ιστορία και έκανα το εξής :

Εκλεισα co2.

Στο τέρμα δυο αεραντλίες και έστρεψα και την φλογέρα του eheim να δημιουργεί ανατάραξη.

Αλλαξα το μισό νερό και έριξα bactopur direct(2 παστίλιες για 100λιτρα). Την προηγούμενη φορά με είχε σώσει.

Αλάτι ενυδρειακό υπάρχει σε ποσότητα περίπου 1γρ/λιτρο νερό.

Θερμοκρασία 28.5κελσίου

Αμμωνία μηδεν. (ποτέ δεν είχα πρόβλημα με αμμωνία. Ειναι το ενυδρείο του carrefure με το εσωτερικό του φίλτρο κομπλέ απο υλικά , καθώς και ενα eheim 2213).

Εριξα ίχνος φαγητού για να δω αν τρώνε, και έτσι παρατήρησα οτι κάποια δεν έχουν όρεξη, όπως λέω και παραπάνω.

Επίσης, παίζει και ένα κλίμα έντονης και γρήγορης αναπνοής σε αρκετά ψάρια.

Διαβάζοντας τις ασθένειες στο forum, αυτό που μου κολλάει περισσότερο ως περιγραφή ειναι το :

Ulcer (Έλκος)

Νωθρότητα, απώλεια όρεξης, ανοιχτές πληγές με κόκκινο περίγραμμα, πιθανό fin rot.

Θεραπεία κατά βακρηριδιακών μολύνσεων.

Είπα πολλά , αλλα προσπαθώ να είμαι όσο το δυνατόν πιο λεπτομερής για να μου πείτε την γνώμη σας.

Στέλνω και μερικές φωτογραφίες, όσο καλύτερες μπορώ να βγάλω.

Υπόψιν οτι δεν υπάρχει δυνατότητα , ευκολα, να μεταφερθούν σε άλλο ενυδρείο.

Αν ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ , ίσως κάτι να μπορεί να γίνει, αν πάει το κακόμοιρο χρυσόψαρο πάλι στον κουβά!

Τί λέτε?

post-307-1144610563_thumb.jpgpost-307-1144610579_thumb.jpgpost-307-1144610594_thumb.jpg

post-307-1144610618_thumb.jpgpost-307-1144610635_thumb.jpgpost-307-1144610650_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το φάρμακο για μένα είναι η επιλογή .

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=produ..._view&iden=1736

Σε ευχαριστώ πολύ για τη περιγραφή που έχεις κάνει .

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις οτι ειναι κάποιο παράσιτο?

Τι πιστεύεις καλύτερο? Να κόψω το bactopur direct, και να αρχίσω το συγκεκριμένο? ή να περιμένω 3 μέρες να τελειώσει η θεραπεία του bactopur direct και να συνεχίσω με το συγκεκριμένο (αν χρειάζεται, που εύχομαι οχι), αφού έχω κάνει και αλλαγη του 50% του νερού?

Ο ξιφοφορος με την τρυπα στο μαγουλο (βραγχια) , μια ωρα αφου εσβησαν τα φωτα του ενυδρειου, βρέθηκε νεκρός στον πάτο και να τον δαγκώνουν οι γαρίδες.

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει βελτίωση ; αν ναι συνεχισέτο αν όχι άλλαξε θεραπεία .

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει βελτίωση ; αν ναι συνεχισέτο αν όχι άλλαξε θεραπεία .

18164[/snapback]

Μια μερα εχω ριξει bactopur direct.

Θα το δω και σημερα και θα σου πω.

Εχω την εντύπωση πάντως οτι, στα ήδη άρρωστα ψάρια, το bactopur δεν κάνει τίποτα. Αυτό μου κάνει είναι να βοηθήσει τα υπόλοιπα ψάρια που δεν εχουν νοσήσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...