Jump to content

Common Vs Blackmoor


Recommended Posts

:(

καλησπέρα!

εδω και ένα μήνα περίπου έχω ένα ενυδρείο 60 λίτρων με ένα common goldfish

σήμερα πήρα ένα μικρούλι blackmoor και το έβαλα μέσα στο ενυδρείο.

Απο την στιγμή λοιπόν που έβαλα το blackmoor μέσα ο common δεν τον αφήνει σε ησυχία έιναι συνέχεια απο πίσω του και τον πειράζει δεν ξέρω αν είναι επίθεση αλλά φάινεται να ελκέται απο την ουρά του μικρού.

τι μπορεί να συμβαίνει? τι να κάνω να βγάλω έξω τον έναν? δεν θέλω να έχω δυσάρεστα...

ευχαριστώ πολύ!

Έγινε επεξεργασία - A+E
Link to comment
Share on other sites

επίσης η αμμωνία στο ενυδρείο μου είναι υψηλή αρκετές μέρες και μου είπαν ότι θα πρέπει να βρώ μπόλιασμα απο κάποιο άλλο στρωμένο ενυδρείο εγώ μένω περιστέρι αν υπάρχει κάποιος παρακαλώ ας μου στείλει ενα pm.

Link to comment
Share on other sites

καπου διαβασα οτι δεν ειναι και ο καλυτερος συνδιασμος χρυσοψαρων με δυο ουρες με αυτα με ενα (αργα με γρηγορα) τα χρυσοψαρα σου ειναι οριακα με σα στο 60λιτρο κανονικα θες 100αρη και για τα δυο ειδικα αν αρχιοσυν να μεγαλωνουν ..αν δεν βρεις συντομα μπολι πχ αυριο μαλλον θα σου ψωφισουν ετσι την πατησα και εγω ..οτι θες ρωτα :(

Link to comment
Share on other sites

Το common δεν κανει για 60 λιτρο

Γiατι?

"Potential Size: Male: 60cm" http://www.fishprofiles.com/files/profiles/466.htm

Τωρα αν τρεχει 1 μηνα και εχει ακομα αμμωνια το ενυδρειο, σημαινει οτι κατι δεν κανεις καλα.

ή ταιζεις πολυ, ή δεν εχει καταλληλη φιλτρανση, ή χαλας τη βιολογια που πιανουν τα υλικα πλενοντας τα με νερο βρυσης......

Τi θερμοκρασια εχει το νερο και ποσο pH?

Αλλες μετρησεις? (NO2, NO3)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τωρα αν τρεχει 1 μηνα και εχει ακομα αμμωνια το ενυδρειο, σημαινει οτι κατι δεν κανεις καλα.

ή ταιζεις πολυ, ή δεν εχει καταλληλη φιλτρανση, ή χαλας τη βιολογια που πιανουν τα υλικα πλενοντας τα με νερο βρυσης......

Τi θερμοκρασια εχει το νερο και ποσο pH?

Αλλες μετρησεις? (NO2, NO3)

:( εχω θερμοκρασια 25 με 26 βαθμους,η αμμωνια στα 5mg κ ph στο 7,2 περιπου.... που μπορω να βρω μπολι? κ τι αλλο μπορω να κανω? επισης δεν τα'ι'ζω σχεδον καθολου...

Έγινε επεξεργασία - A+E
Link to comment
Share on other sites

:( εχω θερμοκρασια 25 με 26 βαθμους,η αμμωνια στα 5mg κ ph στο 7,2 περιπου.... που μπορω να βρω μπολι? κ τι αλλο μπορω να κανω? επισης δεν τα'ι'ζω σχεδον καθολου...

Αυτη τη στιγμη δηλητηριαζονται τα ψαρια δεν θα αντεξουν για πολυ.

Βαλε αγγελια στο φορουμ, πες την περιοχη σου και ζητα μπολι απο καποιον κοντα σου που τυχαινει να κανει αυτες τις μερες συντηρηση στο φιλτρο του.

Θα βγαλει τα σφουγγαρια του και τα κεραμικα του και θα στιψει ελαφρως σε νερο απο το ενυδρειο του.

Τη μπιχλα αυτη θα τη ριξεις μεσα στα υλικα του φιλτρου σου.

Αν μπορειτε να ανταλαξετε και λιγα κεραμικα, εσυ καινουρια και ο δοτης στρωμενα.

Θα τα βαλεις και αυτα στο φιλτρο.

Ενυδρειακές Αγγελίες Γλυκού

Αν δεν βρεις δοκιμασε βακτηρια εμποριου πχ Streeszyme της APi ή bionitrivec της sera κλπ

Ριξε παραπανω απότι λεει.

Αλλα το προβλημα της αμμωνιας θα παραμενει αν συνεχισεις να εχεις ηψηλη ιχθυοφορτωση και ανεπαρκη ποσοτητα υλικων φιλτρανσης.

Ακομα ομως και αν παρεις ενα μεγαλο φιλτρο δεν γλυτωνεις την ταλαιπωρια αφου στο τελος μπορει να δεσμευεται η αμμωνια αλλα θα μετατρεπεται σε νιτρικα (ΝΟ3) πολυ περισσοτερα απο 25ppm που ειναι το οριο ασφαλειας, ετσι θα αναγκαζεσαι να κανεις συχνες ή/και μεγαλες αλλαγες νερου.

Η λυση για υγειες ενυδρειο χωρις ταλαιπωρια ή εξτρα εξηοπλισμο, ειναι να εχεις καταλληλου μεγεθους και αριθμου ψαρια για το ενυδρειο και να ζουν σε νερο που εχει τις ιδιες μετρησεις με της βρυσης σου.

Εσυ απλα να ρυθμιζεις θερμοκρασια και να ριχνεις αντιχλωριο στο νερο πριν το εισαγεις.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το common δεν κανει για 60 λιτρο

Γiατι?

γραφει οτι εχει δυο(comon+black) ...το θεμα ειναι οτι τα 60 δεν θα ειναι καθαρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...