Jump to content

Νιτρικα


adler21

Recommended Posts

Ψαχνω μια λυση για την καταπολεμηση των νιτρικων ..Εισα μια λυση της aqumedic τπ nitrator 400 εχει κανεις υποψη του??

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα το ratz sulfur nitrate filter από το aquaristic πολλή φτηνό και κάνει τρομερή δουλειά αυτό χρησιμοποιώ και εγώ περισσότερα μπορεί να σου πει ο Νίκος Ψαλτής που το έχει πολλή περισσότερο καιρό από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σωστό, κατά τη γνώμη μου, σε ένα σύστημα reef, είναι να μειώνονται οι τιμές των νιτρικών ή και να μηδενίζονται, με φυσικές μεθόδους.

Αν όμως κριθεί απαραίτητη η συνδρομή κάποιας συσκευής denitrator, τότε προτείνω σαφώς την μέθοδο sulphur και μάλιστα τη συσκευή του Ratz. Τους λόγους τις προτίμησής μου αυτής τους αναφέρω πιο κάτω:

- μικρό κόστος αγοράς- μικρός όγκος συσκευής- εύκολη σύνδεση- εύκολη συντήρηση- δεν χρειάζεται τάισμα- όταν οι τιμές των νιτρικών μηδενιστούν μπορεί να βγεί εκτός λειτουργίας ή να λειτουργεί στο ελάχιστο και όταν κριθεί απαραίτητο να τεθεί ξανά σε λειτουργία, χωρίς να χρειάζεται εκ νέου σετάρισμα

Αυτά είναι τα ιδιαίτερα σημεία που μου έρχονται στο μυαλό αυτή τη στιγμή.

Ελπίζω να βοήθησα.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Στο aquaristik βρηκα αυτο ..Schwefel Nitratfilter Gr. I προφανως ειναι αυτο που μου λετε?

Σημερα εβαλα και σε λειτουργια ενα φιλτρο αμου Berlin βοηθαει και αυτο στην μειωση των νιτιρκων η δουλευει μονο για την αμμωνια?

Νικο οταν λες με φυσικους τροπους τι ακριβως εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικές μέθοδοι είναι ο ζωντανός βράχος και τα συστήματα άμμου. Αυτά πάντα σε ανολογία με το βιοφορτίο του reef ,μπορούν να αποδώσουν τέλεια.

Τη συγκεκριμένη συσκευή, που αναφέρεις, δεν την έχω υπ' όψιν μου. Οι συσκευές αναφέρονται σαν Sulphurdenitrator και τις έχουν αρκετές εταιρείες. Την συγκεκριμένη του Ratz την έχω δοκιμάσει και μπορώ να σου εγγυηθώ για την άριστη λειτουργία της.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Φυσικές μέθοδοι είναι ο ζωντανός βράχος και τα συστήματα άμμου. Αυτά πάντα σε ανολογία με το βιοφορτίο του reef ,μπορούν να αποδώσουν τέλεια.

Τη συγκεκριμένη συσκευή, που αναφέρεις, δεν την έχω υπ' όψιν μου. Οι συσκευές αναφέρονται σαν Sulphurdenitrator και τις έχουν αρκετές εταιρείες. Την συγκεκριμένη του Ratz την έχω δοκιμάσει και μπορώ να σου εγγυηθώ για την άριστη λειτουργία της.

Φιλικά Νίκος

18274[/snapback]

Προφανως ειναι η ιδια με αυτη που βρηκα απλα η λεξη ειναι στα γερμανικα...αφου μονο αυτα διαβαζω :-)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι αυτή είναι γραμμένη ως Ratz Sulphur nitrate filter είναι στη 2η σελίδα με τα denitrate filter του aquaristic πιο αναλυτικά πατάς να γυρίσει σε αγγλικα μετά πας

Filter & pumps ->filter->special filters-> και στη δεύτερη σελίδα προς το τέλος θα το δεις

Έγινε επεξεργασία - reefdaddy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...