Jump to content

Προβλημα με Sps


Recommended Posts

Καλημερα

εχω παρει 2 acro εδω και 1 βδομαδα

και παρατηρω οτι οταν ειναι τα φωτα ανοιχτα (1 ΜΗ 150W + 2 act 24W) οι πολυποδες δεν ανοιγουν και τοσο πολυ.

Οταν κλεισει η ΜΗ και μεινουν μονο οι ακτινικες οι πολυποδες αρχιζουν και ανοιγουν καλυτερα εως οτου κλεισουν και οι ακτινικες και οι πολυποδες ανοιγουν στο μεγιστο.

Η μονη αλλαγη στο φωτισμο ειναι οι καινουργιες ακτινικες (αλλα τις εβαλα πριν αγορασω τις acro).

η ΜΗ δεν την εχω αλλαξει εδω και 10 μηνες!

Με την προηγουμενη λαμπα ΜΗ (αγνωστη μαρκα ,αγνωστα kelvin ) που φοραγε το φωτιστικο ειχα καλη αναπτυξη σε sps και lps.

Aλλαζοντας την με 1 ΜΗ 14000 kelvin της BLV δεν εχω δει καμια σχεδον αναπτυξη στα sps και lps.

αντιθετως εχω δοκιμασει πολλες φορες να κρατησω sps και δεν καταφερνει να ζει κανενα πανω απο 1 μηνα

Απο μετρησεις ειμαι μια χαρα

ΚΗ 10

PH 7.9 -8,1

CA 420

MG 1500

No3 5-10

τι μπορει να φταει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

εχω παρει 2 acro εδω και 1 βδομαδα Μην βιαζεσαι.Τα sps μπορει να χρειαστουν 1 μηνα για να προσαρμοστουν στο νεο ενυδρειο

και παρατηρω οτι οταν ειναι τα φωτα ανοιχτα (1 ΜΗ 150W + 2 act 24W) οι πολυποδες δεν ανοιγουν και τοσο πολυ. Κανενα,προβλημα.Ισα-ισα,οταν δεν ανοιγουν τη μερα,δεχεται η επιδερμιδα τους πιο πολυ φως και μεγαλωνουν πιο γρηγορα.

Οταν κλεισει η ΜΗ και μεινουν μονο οι ακτινικες οι πολυποδες αρχιζουν και ανοιγουν καλυτερα εως οτου κλεισουν και οι ακτινικες και οι πολυποδες ανοιγουν στο μεγιστο. Πολλα μπορει να ειναι η αιτια.πχ στην φυση που βρισκονταν ειναι κοινη τακτικη καποιων κοραλιων να ανοιγουν μονο το βραδυ για να μην δεχονται επιθεσεις οι πολυποδες απο ψαρια.Οποτε στο ενυδρειο σου ακολουθουν το ιδιο μοτιβο.Αν ανοιγαν παλαιοτερα και τωρα δεν ανοιγουν,μπορει να φταιει η αλλαγη του φωτος ή καποιο ψαρι που τα ενοχλει.Και παλι εφοσον δεν παρατηρεις ασπρισματα στην επιδερμηδα τους,κανενα προβλημα.

Η μονη αλλαγη στο φωτισμο ειναι οι καινουργιες ακτινικες (αλλα τις εβαλα πριν αγορασω τις acro).

η ΜΗ δεν την εχω αλλαξει εδω και 10 μηνες! ειναι σιγα σιγα καιρος να αλλαχτει (πριν το 12μηνο)

Με την προηγουμενη λαμπα ΜΗ (αγνωστη μαρκα ,αγνωστα kelvin ) που φοραγε το φωτιστικο ειχα καλη αναπτυξη σε sps και lps.

Aλλαζοντας την με 1 ΜΗ 14000 kelvin της BLV δεν εχω δει καμια σχεδον αναπτυξη στα sps και lps. Περισσοτερα klevin=μικροτερη ενταση φωτος,αρα μικροτερος ρυθμος αναπτυξης (σε γενικες γραμμες παντα).Αυτο που θελεις ειναι τα κοραλια σου να ειναι υγιη( οχι ντε και καλα να μεγαλωνουν σαν τρελα) και να δειχνουν ομορφα και να τα χαιρεσαι.Αρα αν σου αρεσει το χρωμα που δινει η 14000Κ,την κρατας και ας μην μεγαλωνουν τοσο γρηγορα.

αντιθετως εχω δοκιμασει πολλες φορες να κρατησω sps και δεν καταφερνει να ζει κανενα πανω απο 1 μηνα Πολλα μα πολλα μπορει να φταινε...

Απο μετρησεις ειμαι μια χαρα με τι μετρας?Δεν μετρας po4 που ειναι σημαντικο να ειναι 0.Το ΚΗ σου πρεπει να ειναι σταθερο καθε μερα οσο γινεται.Τα Νο3 πρεπει λιγο να μειωθουν

ΚΗ 10

PH 7.9 -8,1

CA 420

MG 1500

No3 5-10

τι μπορει να φταει?

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...