Jump to content

Nέο ενυδρείο


vassanto1

Recommended Posts

Όπως οι περισσότεροι πιστέυω, μου αρέσει το Electric Yellow Cichlid.Ερώτηση>Με ενα ζευγάρι σκαλάρια κάνει?? Σκέφτηκα μπλοκ απο πέτρες 3ή4 σε διάφορα σημεία για κρυψώνα και ενα ποταμόξύλο.τα 2 πλαστικα φυτά λέω να μείνουν.οξυγόνο εχω βάλει σε κουρτίνα.ρυθμίσεις θα σας δώσω αύριο.

οχι δεν πανε :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οχι δεν πανε :D

Vago ξέρεις τι μας έκανες τώρα??Μας ....ες!!!!!!!Με τα σκαλάρια τι συμβατό υπάρχει??

Link to comment
Share on other sites

Βιαζεσαι για ψαρια κλπ χωρις να εχεις αποφασισει πρωτα αλλα πραγματα.

Ειναι φυσικο, αν δεν την πατησεις δεν μαθαινεις.

Θα σου προτεινω μια σειρα επιλογων που μπορεις να κανεις, αν θελεις σκεψου τη.

1. Πρωτα θα αποφασισεις αν α) θα επεξεργαζεσαι το νερο ή β) θα φτιαξεις ενυδρειο με ψαρια που ζουν σε παραμετρους νερου που βγαζει η βρυση σου. (χρειαζεται να κανεις μετρησεις pH, gH, kH στο νερο της βρυσης)

2. Αν αποφασισεις να μην επεξεργαζεσαι το νερο, θα βρεις το ψαρι που σου αρεσει περισσοτερο (και ζει φυσικα σε νερο δυκτιου). Επαληθευση για οποια πληροφορια βρισκεις για το ψαρι θα κανεις εδω FishBase.

Πανω στις απαιτησεις του "πρωτου" ψαριου σου θα στησεις ολο το ενυδρειο, διακοσμηση (βυθο, πετρες ή/και φυτα αναλογα) και μετα συμβατους συγκατοικους σε παραμετρους νερου, διατροφη, συμβιωση και διαθεσιμο υπολοιπο χωρο στο ενυδρειο.

Φυσικα παρεχεις τα απαραιτητα λιτρα για την ιχθυοφορτωση που σχεδιαζεις.

3. Αν αποφασισεις να επεξεργαζεσαι το νερο α) πρεπει να παρεις και να μαθεις να χειριζεσαι εξτρα εξοπλισμο για το μαλακωμα του νερου, β) η σκληρυσνη του νερου ειναι πιο ευκολη και πιο ανεξοδη.

4. Πρωτα θα στρωσεις το ενυδρειο (κυκλο του αζωτου) και αμεσως μετα θα βαλεις το μικροτερο αλλα και ανθεκτικοτερο ειδος της συνθεσης (για να ειναι οι "παλιοι" οταν μπουν οι μεγαλοι μεσα και να μη φανε κηνυγι).

Η εισαγωγη ολων των ψαριων της συνθεσης πρεπει να γινει σταδιακα (εβδομαδες ή μηνες αναλογα) για να προλαβαινει το φιλτρο να αυξανει τη αποικιση του απαραιτητου πληθυσμου βακτηριων για το βιολογικο καθαρισμο του νερου κατα τη διαδικασια του κυκλου του αζωτου.

Προτασεις :

1. Ριξε ολο το βαρος της προσοχης στην ποσοτητα και ποιοτητα των βιολογικων υλικων στο/α φιλτρα σου.

2. Προσεξε κατι στα προφιλ που δινουν τις παραμετρους που ζει το ψαρι. (θερμοκρασια, οξυτητα pH, σκληροτητα gH). Δινουν ολη τη γκαμα ολων των περιοδων του ετους που υπαρχουν στο βιοτοπο που ζουν. (επελεξε τη μεση τιμη για να μη ζοριζεις τα ψαρια).

Ομως, ελαχιστα ψαρια απο αυτα που πωλουνται στα καταστηματα βρισκονται μεσα σε νερο με παραμετρους του φυσικου τους περιβαλλοντος. Σχεδον ολα βρισκονται σε νερο βρυσης.

Μετα, οπως γνωριζουμε, δεν πρεπει να αλλαζουμε αποτομα συνθηκες νερου σε ενα ψαρι (μπορει να επερθει και αμεσος θανατος, γι'αυτο κανουμε και προσαρμογη πριν την εισαγωγη του στο ενυδρειο, οπως και αλλαγες νερου με νερο ιδιων παραμετρων).

Αν στηνεις λοιπον καινουριο ενυδρειο καλο ειναι να το λειτουργησεις με νερο βρυσης (και αντιχλωριο φυσικα) και θερμοκρασια σωστη, και να φερεις την οξυτητα και τη σκληροτητα στις σωστες τιμες για το ψαρι σταδικα μετα απο εβδομαδες ή μηνες, ετσι θα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες επιτυχιας μακροχρονης και υγειης χωρις προβληματα διατηρησης τους και αναπαραγωγης τους (αν σε ενδιαφερει).

ΥΓ Αν εχεις πανω απο 60 εκ υψος ενυδρειου και αποφασισεις να παρεις οσμωση για μαλακωμα του νερου, ειναι μια καλη ευκαιρεια να ασχοληθεις με κοπαδι απο σκαλαρια εκτροφης (ιδιου χρωματος και καλυτερα του φυσικου τους) και ζωντανα φυτα Νοτιου Αμερικης (ευκολα αν δεν θελεις εξτρα εξοπλισμο και εξτρα λιπασματα για δυσκολα φυτα) και αρκετες ριζες ξυλων (Driftwood κλπ) , ελαχιστες πετρες.

Απεφυγε μικρα τετρας για συγκατοικους (φυσικη ζωντανη τροφη των σκαλαριων) και προτιμησε ειδη που ζουν στον ιδιο βιοτοπο, (πχ corydoras) ετσι θα εχεις και ευκολη ρυθμιση στις τιμες του νερου αφου ολα τα ψαρια θα εχουν τις ιδιες "απαιτησεις".

Τα cory θελουν αμμωδη βυθο (τρεφονται μεσα απο αυτον) και να εχει τρεξει 3-4 μηνες το ενυδρειο (για να εχει στρωσει ο βυθος).

Μια καλη επιλογη λοιπον για 320 λιτρα θα ηταν 6-7 σκαλαρια και 8-10 corydoras με ευκολα φυτα Ν. Αμερικης, αμμωδη βυθο, και φιλτρα με συνολο 5-6 λιτρα μινιμουμ βιολογικο υλικο.

Αν εχεις μικρο υψος και τα λιτρα καταναλωνονται στο μηκος και πλατος, τοτε ενα αφρικανικο malawi ενυδρειο με πετρες και σκληρο νερο ειναι μια καλη επισης επιλογη.

(για "αφρικανικες" πληροφοριες θα στα πουν οι ειδικοι)

Καλη συνεχεια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Βιαζεσαι για ψαρια κλπ χωρις να εχεις αποφασισει πρωτα αλλα πραγματα.

Ειναι φυσικο, αν δεν την πατησεις δεν μαθαινεις.

Θα σου προτεινω μια σειρα επιλογων που μπορεις να κανεις, αν θελεις σκεψου τη.

1. Πρωτα θα αποφασισεις αν α) θα επεξεργαζεσαι το νερο ή β) θα φτιαξεις ενυδρειο με ψαρια που ζουν σε παραμετρους νερου που βγαζει η βρυση σου. (χρειαζεται να κανεις μετρησεις pH, gH, kH στο νερο της βρυσης)

2. Αν αποφασισεις να μην επεξεργαζεσαι το νερο, θα βρεις το ψαρι που σου αρεσει περισσοτερο (και ζει φυσικα σε νερο δυκτιου). Επαληθευση για οποια πληροφορια βρισκεις για το ψαρι θα κανεις εδω FishBase.

Πανω στις απαιτησεις του "πρωτου" ψαριου σου θα στησεις ολο το ενυδρειο, διακοσμηση (βυθο, πετρες ή/και φυτα αναλογα) και μετα συμβατους συγκατοικους σε παραμετρους νερου, διατροφη, συμβιωση και διαθεσιμο υπολοιπο χωρο στο ενυδρειο.

Φυσικα παρεχεις τα απαραιτητα λιτρα για την ιχθυοφορτωση που σχεδιαζεις.

3. Αν αποφασισεις να επεξεργαζεσαι το νερο α) πρεπει να παρεις και να μαθεις να χειριζεσαι εξτρα εξοπλισμο για το μαλακωμα του νερου, β) η σκληρυσνη του νερου ειναι πιο ευκολη και πιο ανεξοδη.

4. Πρωτα θα στρωσεις το ενυδρειο (κυκλο του αζωτου) και αμεσως μετα θα βαλεις το μικροτερο αλλα και ανθεκτικοτερο ειδος της συνθεσης (για να ειναι οι "παλιοι" οταν μπουν οι μεγαλοι μεσα και να μη φανε κηνυγι).

Η εισαγωγη ολων των ψαριων της συνθεσης πρεπει να γινει σταδιακα (εβδομαδες ή μηνες αναλογα) για να προλαβαινει το φιλτρο να αυξανει τη αποικιση του απαραιτητου πληθυσμου βακτηριων για το βιολογικο καθαρισμο του νερου κατα τη διαδικασια του κυκλου του αζωτου.

Προτασεις :

1. Ριξε ολο το βαρος της προσοχης στην ποσοτητα και ποιοτητα των βιολογικων υλικων στο/α φιλτρα σου.

2. Προσεξε κατι στα προφιλ που δινουν τις παραμετρους που ζει το ψαρι. (θερμοκρασια, οξυτητα pH, σκληροτητα gH). Δινουν ολη τη γκαμα ολων των περιοδων του ετους που υπαρχουν στο βιοτοπο που ζουν. (επελεξε τη μεση τιμη για να μη ζοριζεις τα ψαρια).

Ομως, ελαχιστα ψαρια απο αυτα που πωλουνται στα καταστηματα βρισκονται μεσα σε νερο με παραμετρους του φυσικου τους περιβαλλοντος. Σχεδον ολα βρισκονται σε νερο βρυσης.

Μετα, οπως γνωριζουμε, δεν πρεπει να αλλαζουμε αποτομα συνθηκες νερου σε ενα ψαρι (μπορει να επερθει και αμεσος θανατος, γι'αυτο κανουμε και προσαρμογη πριν την εισαγωγη του στο ενυδρειο, οπως και αλλαγες νερου με νερο ιδιων παραμετρων).

Αν στηνεις λοιπον καινουριο ενυδρειο καλο ειναι να το λειτουργησεις με νερο βρυσης (και αντιχλωριο φυσικα) και θερμοκρασια σωστη, και να φερεις την οξυτητα και τη σκληροτητα στις σωστες τιμες για το ψαρι σταδικα μετα απο εβδομαδες ή μηνες, ετσι θα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες επιτυχιας μακροχρονης και υγειης χωρις προβληματα διατηρησης τους και αναπαραγωγης τους (αν σε ενδιαφερει).

ΥΓ Αν εχεις πανω απο 60 εκ υψος ενυδρειου και αποφασισεις να παρεις οσμωση για μαλακωμα του νερου, ειναι μια καλη ευκαιρεια να ασχοληθεις με κοπαδι απο σκαλαρια εκτροφης (ιδιου χρωματος και καλυτερα του φυσικου τους) και ζωντανα φυτα Νοτιου Αμερικης (ευκολα αν δεν θελεις εξτρα εξοπλισμο και εξτρα λιπασματα για δυσκολα φυτα) και αρκετες ριζες ξυλων (Driftwood κλπ) , ελαχιστες πετρες.

Απεφυγε μικρα τετρας για συγκατοικους (φυσικη ζωντανη τροφη των σκαλαριων) και προτιμησε ειδη που ζουν στον ιδιο βιοτοπο, (πχ corydoras) ετσι θα εχεις και ευκολη ρυθμιση στις τιμες του νερου αφου ολα τα ψαρια θα εχουν τις ιδιες "απαιτησεις".

Τα cory θελουν αμμωδη βυθο (τρεφονται μεσα απο αυτον) και να εχει τρεξει 3-4 μηνες το ενυδρειο (για να εχει στρωσει ο βυθος).

Μια καλη επιλογη λοιπον για 320 λιτρα θα ηταν 6-7 σκαλαρια και 8-10 corydoras με ευκολα φυτα Ν. Αμερικης, αμμωδη βυθο, και φιλτρα με συνολο 5-6 λιτρα μινιμουμ βιολογικο υλικο.

Αν εχεις μικρο υψος και τα λιτρα καταναλωνονται στο μηκος και πλατος, τοτε ενα αφρικανικο malawi ενυδρειο με πετρες και σκληρο νερο ειναι μια καλη επισης επιλογη.

(για "αφρικανικες" πληροφοριες θα στα πουν οι ειδικοι)

Καλη συνεχεια.

:D:P:wootwoot:

επισης κοιτα και αυτο να εισαι σιγουρος προς τα που θες να πας.

προτυπα ενυδρειων

και επισης προς τους moderatores κλπ θα ηταν ωραιο να εμπλουτιστει λιγο αυτο το αρθρο

Link to comment
Share on other sites

Βιαζεσαι για ψαρια κλπ χωρις να εχεις αποφασισει πρωτα αλλα πραγματα.

Ειναι φυσικο, αν δεν την πατησεις δεν μαθαινεις.

Θα σου προτεινω μια σειρα επιλογων που μπορεις να κανεις, αν θελεις σκεψου τη.

1. Πρωτα θα αποφασισεις αν α) θα επεξεργαζεσαι το νερο ή β) θα φτιαξεις ενυδρειο με ψαρια που ζουν σε παραμετρους νερου που βγαζει η βρυση σου. (χρειαζεται να κανεις μετρησεις pH, gH, kH στο νερο της βρυσης)

2. Αν αποφασισεις να μην επεξεργαζεσαι το νερο, θα βρεις το ψαρι που σου αρεσει περισσοτερο (και ζει φυσικα σε νερο δυκτιου). Επαληθευση για οποια πληροφορια βρισκεις για το ψαρι θα κανεις εδω FishBase.

Πανω στις απαιτησεις του "πρωτου" ψαριου σου θα στησεις ολο το ενυδρειο, διακοσμηση (βυθο, πετρες ή/και φυτα αναλογα) και μετα συμβατους συγκατοικους σε παραμετρους νερου, διατροφη, συμβιωση και διαθεσιμο υπολοιπο χωρο στο ενυδρειο.

Φυσικα παρεχεις τα απαραιτητα λιτρα για την ιχθυοφορτωση που σχεδιαζεις.

3. Αν αποφασισεις να επεξεργαζεσαι το νερο α) πρεπει να παρεις και να μαθεις να χειριζεσαι εξτρα εξοπλισμο για το μαλακωμα του νερου, β) η σκληρυσνη του νερου ειναι πιο ευκολη και πιο ανεξοδη.

4. Πρωτα θα στρωσεις το ενυδρειο (κυκλο του αζωτου) και αμεσως μετα θα βαλεις το μικροτερο αλλα και ανθεκτικοτερο ειδος της συνθεσης (για να ειναι οι "παλιοι" οταν μπουν οι μεγαλοι μεσα και να μη φανε κηνυγι).

Η εισαγωγη ολων των ψαριων της συνθεσης πρεπει να γινει σταδιακα (εβδομαδες ή μηνες αναλογα) για να προλαβαινει το φιλτρο να αυξανει τη αποικιση του απαραιτητου πληθυσμου βακτηριων για το βιολογικο καθαρισμο του νερου κατα τη διαδικασια του κυκλου του αζωτου.

Προτασεις :

1. Ριξε ολο το βαρος της προσοχης στην ποσοτητα και ποιοτητα των βιολογικων υλικων στο/α φιλτρα σου.

2. Προσεξε κατι στα προφιλ που δινουν τις παραμετρους που ζει το ψαρι. (θερμοκρασια, οξυτητα pH, σκληροτητα gH). Δινουν ολη τη γκαμα ολων των περιοδων του ετους που υπαρχουν στο βιοτοπο που ζουν. (επελεξε τη μεση τιμη για να μη ζοριζεις τα ψαρια).

Ομως, ελαχιστα ψαρια απο αυτα που πωλουνται στα καταστηματα βρισκονται μεσα σε νερο με παραμετρους του φυσικου τους περιβαλλοντος. Σχεδον ολα βρισκονται σε νερο βρυσης.

Μετα, οπως γνωριζουμε, δεν πρεπει να αλλαζουμε αποτομα συνθηκες νερου σε ενα ψαρι (μπορει να επερθει και αμεσος θανατος, γι'αυτο κανουμε και προσαρμογη πριν την εισαγωγη του στο ενυδρειο, οπως και αλλαγες νερου με νερο ιδιων παραμετρων).

Αν στηνεις λοιπον καινουριο ενυδρειο καλο ειναι να το λειτουργησεις με νερο βρυσης (και αντιχλωριο φυσικα) και θερμοκρασια σωστη, και να φερεις την οξυτητα και τη σκληροτητα στις σωστες τιμες για το ψαρι σταδικα μετα απο εβδομαδες ή μηνες, ετσι θα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες επιτυχιας μακροχρονης και υγειης χωρις προβληματα διατηρησης τους και αναπαραγωγης τους (αν σε ενδιαφερει).

ΥΓ Αν εχεις πανω απο 60 εκ υψος ενυδρειου και αποφασισεις να παρεις οσμωση για μαλακωμα του νερου, ειναι μια καλη ευκαιρεια να ασχοληθεις με κοπαδι απο σκαλαρια εκτροφης (ιδιου χρωματος και καλυτερα του φυσικου τους) και ζωντανα φυτα Νοτιου Αμερικης (ευκολα αν δεν θελεις εξτρα εξοπλισμο και εξτρα λιπασματα για δυσκολα φυτα) και αρκετες ριζες ξυλων (Driftwood κλπ) , ελαχιστες πετρες.

Απεφυγε μικρα τετρας για συγκατοικους (φυσικη ζωντανη τροφη των σκαλαριων) και προτιμησε ειδη που ζουν στον ιδιο βιοτοπο, (πχ corydoras) ετσι θα εχεις και ευκολη ρυθμιση στις τιμες του νερου αφου ολα τα ψαρια θα εχουν τις ιδιες "απαιτησεις".

Τα cory θελουν αμμωδη βυθο (τρεφονται μεσα απο αυτον) και να εχει τρεξει 3-4 μηνες το ενυδρειο (για να εχει στρωσει ο βυθος).

Μια καλη επιλογη λοιπον για 320 λιτρα θα ηταν 6-7 σκαλαρια και 8-10 corydoras με ευκολα φυτα Ν. Αμερικης, αμμωδη βυθο, και φιλτρα με συνολο 5-6 λιτρα μινιμουμ βιολογικο υλικο.

Αν εχεις μικρο υψος και τα λιτρα καταναλωνονται στο μηκος και πλατος, τοτε ενα αφρικανικο malawi ενυδρειο με πετρες και σκληρο νερο ειναι μια καλη επισης επιλογη.

(για "αφρικανικες" πληροφοριες θα στα πουν οι ειδικοι)

Καλη συνεχεια.

εγραψες :D:P

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστω για τις απαντήσεις και τα ''μαθήματα''.Η βάση για την συνέχεια του ενυδρείου μου θα είναι τα σκαλάρια τελικα!Θα σας ενημερώνω για την πορεία και θα ήθελα τις παρατηρήσεις σας!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Για βυθό έβαλα ενα μέτριο φυσικο χαλίκι.για πλάτη όπως εχω αναφερει κατι που μοιαζει σαν πέτρα και εχθες τοποθέτησα μέσα 3 μπλοκ των τριών πέτρων για κρυψώνες.Α, και 2 πλαστικά φυτά.Αυτο που δεν ξέρω ειναι αν είναι κακό :D (μαλλον θα είναι!! :thumbup::blink: ) που ενω εχει μέσα νερό έβαλα χερια για να μοντάρω τις πέτρες..Το καλο είναι οτι μου έφυγε η βιασύνη και το πάω χαλαρά! :wootwoot: !!!Εξάλλου καλοκαίρι είναι ίσως παω και κανα3ημερο κάπου :wootwoot: οπότε ,...χαλαρα :P:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις βαση για το ενυδρειο σου τα σκαλαρια και εχεις βαλει και πετρες νομιζω οτι ξεκινησες λαθος. καλυτερο μπολικο ξυλο και μερικα φυτα.

η πετρα δεν ταιριαζει με τα σκαλαρια.

μην βιαζεσαι.

πρεπει να ξεκαθαρισεις και αν θελεις φυτεμενο ενυδρειο ή πετρα ή ξυλο.

δεν ταιριαζουν ολα τα ψαρια σε ολα τα στησιματα.

περιμενε και τους εμπειροτερους.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα πέτρα για να μην χρειαστει να βγάλω την πλάτη.η πλάτη μου αρέσει πάρα πολυ στο χρώμα που είναι αν και πιστευω οτι μπορεί να συνδυαστεί και με πράσινο φυτό.σε καμία περίπτωση δεν θέλω να βάλω ζωντανά φυτά γιατι δεν εχω τις απαραίτητες γνωσεις για αυτα.επίσης εχω και 1 ξύλο μεγάλο και 2 μικρά, τα οποία τα έχω σε λεκάνες με νερό για να καθαρίσουν μια εβδομάδα με καθημερινές αλλαγες νερού.

Link to comment
Share on other sites

τα φυτα ή μαλλον τα ευκολα φυτα δεν εχουν απαιτησεις και θα κανουν το ενυδρειο σου πολυ ομορφοτερο.

και δεν χρειαζονται πολλες πολλες γνωσεις. τα παιδια θα σε βοηθησουν πολυ. μην το σκεφτεσαι.αληθινα.

δεν θα το μετανιωσεις.

οσο για τις πετρες εγω διαφωνω.ουτε πλατη ουτε πουθενα.

τα ξυλα αν ειναι ενυδρειακα οχι και πολυ πλυσιμο.να σου βγαλουν και λιγο στο ενυδρειο απτα πολυτιμα συστατικα τους.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που εβαλες χαλικι, ξεχνας τα corydoras οπως και γενικα πολλα γατοψαρα για συγκατοικους που χρειαζονται αμμο (πανω και μεσω αυτης τρεφονται).

Πετρες δεν ειναι κακο να υπαρχουν μερικες αλλα οχι σε τετοια ποσοτητα που να δημιουργουν κρυψωνες.

Κρυψωνες για τα σκαλαρια ειναι οι ριζες ξυλων και καποια φυτα.

Επισης οι πετρες απο τη φυση (ιδιως την ελληνικη) θελουν προσοχη στη χρηση τους.

Πρωτον να μην ειναι απο μολυσμενη περιοχη, δευτερον να μην ειναι ασβσεστολιθικες (στην ελλαδα εχουμε πολυ ασβεστολιθο) γιατι σκληραινει το νερο και οι αμερικανες, αντιθετα απο τις αφρικανες, θελουν μαλακο νερο.

Κανε το τεστ με το ακουαφορτε ή καλυτερα παρε πετρες εμποριου (πχ ερμης) πιο φτηνα θα σου ερθουν (αν υπολογισεις ακουαφορτε, τα νερα πλυσιματος. χλωρινες, αντιχλωρια, και ρισκο) σε σχεση με τις "ελευθερας βοσκης" πετρες.

Γενικα πολυ φασαρια για το τιποτα θα κανεις, για αμερικανικες κιχλιδες το παν ειναι τα ξυλα και λιγα ευκολα φυτα (κανουν καλο στην οξυγονωση και εξτρα φιλτραρισμα του νερου).

Φοντο θα προτεινα ενα μαυρο ματ χαρτονι απο βιβλιοπωλειο ή τιποτα :D

Αφισα με τιποτα. :P

Μετα παμε σε κατασκευες μερακλιδικες που να ειναι αναλογες των βοιποτων που ζουν τα ψαρια και οχι κοραλια και υφαλους ή δεντρα και φυτα σε αφρικανες ή βραχια σε αμερικανες κλπ

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα πέτρα για να μην χρειαστει να βγάλω την πλάτη.η πλάτη μου αρέσει πάρα πολυ στο χρώμα που είναι αν και πιστευω οτι μπορεί να συνδυαστεί και με πράσινο φυτό.σε καμία περίπτωση δεν θέλω να βάλω ζωντανά φυτά γιατι δεν εχω τις απαραίτητες γνωσεις για αυτα.επίσης εχω και 1 ξύλο μεγάλο και 2 μικρά, τα οποία τα έχω σε λεκάνες με νερό για να καθαρίσουν μια εβδομάδα με καθημερινές αλλαγες νερού.

Φιλε μου..... κι εγω πιο αρχαριος από τους αρχαριους είμαι.... πήρα όμως μερικά φυτα απόμαγαζια, πήρα πολλά φυτα από κλαδέματα των παιδιών, ρίχνω καθημερινα λίγο υγρό λίπασμα... και ειναι όλα μια χαρα!!!

Πίστεψε με... ειναι πολύ όμορφο το ενυδρειο με ζωντανα φυτα!!!!

Και αν ακόμα και με τα εύκολα φυτα αποτύχεις... μη σε νοιαζει!!!

Θα σοου ξαναδώσουν τα παιδια από τα κλαδέματα τους!!!

Εκτός από γκρινιαριδες και φωναλάδες (οχι στάθη μου δε λέω για σενα :D:P )είναι καλα παιδια και κυρίως με σδιαθεση για να βοηθησουν τον καθε καινουργιο συνχομπιστα!!! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα παιδια.Το ενυδρειο τρεχει σχεδόν 2 εβδομάδες.Μεσα μέτριο χαλίκι με λεπτη άμμο,2 μεγάλα ποταμόξυλα και κάτι μικρά.Αρκετά φυτά, πλαστικά :D ,θερμοκρασία 27,5C PH 7,5 -NO2 0, -NO3 25 -NH 0 -GH 10 -KH 8 ενας φίλος ενυδρειάς που τα μέτρησε είπε οτι καλα πάμε.Ακούω παρατηρήσεις και προτάσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα παιδια.Το ενυδρειο τρεχει σχεδόν 2 εβδομάδες.Μεσα μέτριο χαλίκι με λεπτη άμμο,2 μεγάλα ποταμόξυλα και κάτι μικρά.Αρκετά φυτά, πλαστικά :D ,θερμοκρασία 27,5C PH 7,5 -NO2 0, -NO3 25 -NH 0 -GH 10 -KH 8 ενας φίλος ενυδρειάς που τα μέτρησε είπε οτι καλα πάμε.Ακούω παρατηρήσεις και προτάσεις!!!

Οι ενδειξεις σε ΝΗ3 μηδεν, ΝΟ2 μηδεν και ΝΟ3 25, δειχνουν οτι εστρωσε (αν και μου φαινεται νωρις σε δυο εβδομαδες να εγινε, εκτος κι αν μπολιασες)

Η οξυτητα και η σκληροτητα ειναι καταλληλη για ζωοτοκα ή με λιγα ασβεστολιθικα διακοσμητικα μεσα και λιγη σοδα, για αφρικανες. την τελευταια επιλογη ομως την εμποδιζει το χαλικι.

Που ειναι λαθος να χρησιμοποιειται μαζι με αμμο.

Η αμμος θα εξαφανιστει σιγα σιγα κατω απο το χαλικι θα γινει συμπαγης δεν θα αεριζεται και θα δημιουργηθουν πολλες περιοχες με ανεροβια, και αν αρχισει να επελευθερωνεται το υδροθειο που θα εχει δημιουργηθει, σε μορφη φυσαλιδων και οσμης κλουβιου αυγου, εχε το νου σου, ειναι τοξικο.

Θα πρεπει να το ελεγχεις συνεχως τρυπωντας το βυθο ή να εχεις ενα ειδος για βυθο (ή μονο αμμο ή μονο χαλικι ιδιου διαμετρηματος).

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

O φίλος που έκανε τις μετρησεις εφερε και καποια κομμάτια απο το φίλτρο του που έβαλε σε εμένα.κατι μπαλακια στρογυλα,κατι αφρολέξ και τα μακαρόνια!ετσι είπε οτι θα στρωσει γρήγορα οποτε μετα κάναμε τις μετρήσεις!όσο για την άμμο ...τώρα πάει..είναι ήδη μέσα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επιστρέφοντας απο το καλοκαίρι-δεν έφυγα λόγω δουλειάς,απλά ήμουν πιο χαλαρός- αποφάσισα να βάλω σκαλάρια.θερμοκρασία σταθερή στους 26C-26,5C , PH 7,0 -NO2 0, -NO3 25 -NH 0 -GH 10 -KH 8 και με την βοήθεια ξαδέρφου μπήκαν μέσα 4 σκαλάρια, τα οποία τα 2 μάλλον έγιναν ζευγάρι-δεν αποσκοπώ σε αναπαραγωγή -και ένας Πλεκόστομος ο οποίος αγοράστηκε απο PETSHOP και ομολογώ οτι είναι πολύ ωραιος!Η επόμενη ερώτηση μου είναι αν ειναι επιτρεπτο να μπουν 2 gourami-από φίλο-, 2clown ,2 ramirezi και ΙΣΩΣ κανα κοπαδάκι!!!Περιμένω την βοήθεια σας για ενα καλαίσθητο αποτέλεσμα και βιόσιμο περιβάλλον!

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω και μία φώτο με όλο το setup.μεσα διακρίνεται και ενα silvershark το οποίο το κρατάω μεχρι που να ετοιμαστει το 500αρι του ξ'αδερφου.post-8775-1253181861_thumb.jpg περιμένω προτάσεις, παρατηρήσεις, συμβουλες.Τελικά μπήκαν 2 pearl gourami, 2 clown, 2 ramirezi και 5 glass fish.

Link to comment
Share on other sites

εχεις πολλα λαθη κατα την γνωμη μου... θελεις να σου τα αναλησουμε????

το ενυδρειο δεν μπορει να τρεξει ετσι οπως εχει... με τετοια ψαρια...

επισης κατα την γνωμη μου πρεπει να φυγουν τα πλαστικα φυτα και να μπουν αληθηνα...

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω κριτική παιδιά..οτι συμβουλη θα μου δώσετε θα την δεχτω.ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΣΑΣ, διοτι το πρωι ο petshopας πρότεινε να βάλω και 2 δίσκους μαζι...Άκυρος τελείως..νομίζω..Τωρα για τα πλαστικά φυτα ειναι αυτά που εμπιστεύομαι.θέλω πρώτα να εχω τις γνώσεις για τα ζωντανα και να μην μου βγάζουν συνέχεια προβλήματα.ισως ακούγεται μα@(8&*ια αλλά τα ψάρια μπορώνα τα δώσω σε καλα χερια αν ειναι ασύμβατα μεταξύ τους..Τα φυτά όμως??

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω κριτική παιδιά..οτι συμβουλη θα μου δώσετε θα την δεχτω.ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΣΑΣ, διοτι το πρωι ο petshopας πρότεινε να βάλω και 2 δίσκους μαζι...Άκυρος τελείως..νομίζω..Τωρα για τα πλαστικά φυτα ειναι αυτά που εμπιστεύομαι.θέλω πρώτα να εχω τις γνώσεις για τα ζωντανα και να μην μου βγάζουν συνέχεια προβλήματα.ισως ακούγεται μα@(8&*ια αλλά τα ψάρια μπορώνα τα δώσω σε καλα χερια αν ειναι ασύμβατα μεταξύ τους..Τα φυτά όμως??

κανε σε παρακαλω μια λιστα με τι ψαρια εχεις μεσα ακριβως γιατι μπερδευτικα....

ακου λιγο μερικα πραγματα για τα φυτα... ημουν απο τα ατομα που φοβοντουσαν να βαλουν αληθηνα φυτα σε ενα ενυδρειο... ακουγα διαφορες βλακιες να το πω... οτι θα γεμιζει πρασιναδα το ενυδρειο οτι θα θελουν τα χιλια-δυο λιπασματα οτι θα θελουν και εγω δεν ξερω τι αλλο...κτλ κτλ κτλ κτλ......

εχω φυτεμενο ενυδρειο εδω και 6 - 7 μηνες... ΔΕΝ ειχα ποτε καποιο προβλημα... ΔΕΝ ειχε ποτε καποιο φυτο προβλημα...ισα ισα ειναι ολοζωντανα και δυνατα και χαιρομαι να τα βλεπω...

τωρα λεω ποσο χαζος ημουν.... γιατι ειχα αγορασει τοσα πλαστικα φυτα που κατα την γνωμη μου πλεον ειναι οτι πιο αχριστο υπαρχει... γιατι κοστιζουν οσο τα αληθηνα φυτα (ισος και παραπανω) και δεν εχουν καθολου ομορφια... ειναι μια "ψεφτια"....

Θα σου προτηνα να βαλεις λπν φυτα... αν θελεις μπορω να σου πω μερικα "ευκολα" φυτα....

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο το silver διακρινω και έναν clown...... 2 gourami (oχι dwarf) και 3 scalare....

τι αλλα έχεις??

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια που υπάρχουν μέσα.

4 σκαλάρια, 2 clown, 2 pearl goyrami, 2ramirezi, 5glass fish, 1pleco και 1 silverShark ο οποίος σε 1-2 εβδομάδες θα πάει στο κανονικό σπίτι του.

δεν ξέρω ρε γαμωτο...τα φοβάμαι τα αληθινά φυτά..ο βυθός μου ειναι με μέτριο χαλίκι.τι θα πιάσει εκει μέσα??δεν θέλω να το ξηλώσω τώρα.ίσως σιγα σιγα τα αντικαταστήσω τα πλαστικά με αληθινά αλλα με εύκολα φυτα που εχω διαβάσει οτι πιάνουν πάνω σε πέτρες χωρις βαθια ρίζα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...