Jump to content

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν υπάρχει κάποια άλλη ασθένεια εκτος απο την fin rot με συμπτωματα την αποσύνθεση της ουράς των ψαριών και το "χασιμο" του χρώματος, απώλεια όρεξης, στρες...

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν αρκετες ασθενειες με τετοια συμπτωματα,που οφειλονται κυθριως σε εξωπαρασιτα,σε κακη ποιοτητα νερου,στρες κλπ....

αφου μας ''δειχνεις'' τουλαχιστον καποια απο τα βασικα,ξεκινησε θεραπεια με φυτικο προιον που δεν βλαπτει τη βιολογια και δεν ειναι παρα το melafix της api.

λογικα μεσα σε μια βδομαδα θεραπειας θα δεις πολυ μεγαλη βελτιωση.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δεν υπάρχει τίποτα τετοιο στην Κυπρο...

Εβαλα bactopur της sera... τι μπορει να πάει στραβά (εκτός του εαν θα αναρώσει το ψαράκι);

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δεν υπάρχει τίποτα τετοιο στην Κυπρο...

Εβαλα bactopur της sera... τι μπορει να πάει στραβά (εκτός του εαν θα αναρώσει το ψαράκι);

ελπιζω τουλαχιστον να το εβαλες σε καραντινα και εκει να εκανες τη θεραπεια,καθως το συγκεκριμενο σκευασμα θα πειραξει εν μερη τη βιολογια σου.....

ΥΓ.εγω βλεπω κιλκις και οχι κυπρο.....!! :P:wootwoot::D

Link to comment
Share on other sites

Κωστα δυστιχώς δεν έχω 2ο ενυδρείο.

Σωστά, πρέπει να το αλλάξω καποια στιγμη αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου δεν χρειαζεται απαραιτητα 2ο ενυδρειο για αυτη τη δουλεια.

Οταν μπορεσεις κολλα 5 τζαμια σε μεγεθος να χωραει ανετα 2-3 απο τα μεγαλυτερα ψαρια σου και παρε μια καλη αεραντλια. (οι sera ειναι οικονομικες και σχετικα απο τις πιο αθορυβες)

Δεν χρειαζεται φως, φιλτρο, αμμος, διακοσμητικα (εκτος απο ενα πλαστικο φυτο ή μια πλαστικη ριζα για κρυψωνες, για καπακι ενα τζαμι ή ακρυλικο ή ενα υφασμα)

Στην αναγκη και με ενα πλαστικο κανεις δουλεια.

Μια λεκανη ή ενας κουβας (αχρησιμοποιητα) χρειαζεται για μπανια.

Link to comment
Share on other sites

ευχάρηστώ για τις συμβουλές Κώστα και Σπύρο. Την επόμενη φορά θα τις ακολουθήσω... Ο ασθενης απεβιωσε........ :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...