Jump to content

Αλλαγές νερού


ΨΑΛΤΗΣ ΝΙΚΟΣ

Recommended Posts

Αγαπητοί Φίλοι

Θα ήθελα να σας θέσω κάποια ερωτήματα σχετικά με την αλλάγή του νερού στο reef σας.

Πιστεύετε ότι είναι επιβεβλημένη η τακτική αλλαγή νερού στο σύστημά σας?

Πόσο συχνά και τι ποσότητα?

Τι θεωρείτε ότι προσφέρει η τακτική αλλαγή νερού?

Θα ήθελα να καταθέσετε τις εμπειρικές ή θεωρητικές σας γνώσεις και να τεκμηριώσετε τις απαντήσεις σας, ώστε να μπορέσουμε να συζητήσουμε.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας ηδη αναφερθει κατα καποιο τροπο σε προηγουμενο ποστ για αλλαγες νερου-ιχνοσοιχεια κτλ. Θα αναφερθω στον δικο μου τροπο αλλαγης νερου και θα αναφερω και μερικα πραγματα απο την βιβλιογραφια, αρθρων στο ιντερνετ και τροπο αλλαγων νερου απο χομπιστες οι οποιοι και εχουν ενυδρεια επιτυχημενα οπως π.χ. στα ενυδρεια του μηνα στο reefcentral αλλα και αλλους κορυφαιους χομπιστες.

Καταρχην δεν χρησιμοποιω καποιο ιχνοστοιχεια σαν εξτρα. Για την βασικη αναπληρωση καποιον ιχνοστοιχειων χρησιμοποιω τον calcium reactor με υλικο της Knop και κανω αλλαγες νερου 15% με 20% αναλογως την ορεξη μου καθε ενα με εναμιση μηνα. Στο πρωτο εξαμηνο με οκταμηνο του ενυδρειου μου δεν εβλεπα καποια διαφορα οταν εκανα αλλαγη νερου, αλλα μετα απο το 8μηνο ιδιαιτερα καθε φορα που εκανα τα κοραλια ανταποκρινοταν σαφως καλυτερα την αλλη ημερα. Οχι διαφορες που θα ηταν εμφανες στον μη εμπειρο ευκολα αλλα σαφως υπηρχαν και στα δικα μου ματια ηταν εντονες.

Θεωρω πως αυτο συμβαινει γιατι στο νερο εχει αρχισει ο κορεσμος των ιχνοστοιχειων και τις ιοντικης μορφης του λογο της χρησης καποιον προσθετων για διωρθωση καποιον τιμων. Οχι για ιχνοστοιχεια αλλα για τα κλασικα οπως μαγνησιο, ασβεστιο και αλκαλικοτητα. Η χρηση του calcium reactor δεν συμαινει οτι κατα καιρους δεν θελει διορθωσεις το νερο μας.

Επειδη ποια παρατηρω πως χρειαζετε μια ποιο ριζοσπαστικη λυση, θα ιοθετησω μια τακτικη που χρησιμοποιουσα στο παρελθον σε αναλογη περιπτωση στο παλιο μου ενυδρειο. Αφου υο νερο "παλιωσε" ποια, περα απο τις συνηθισμενες αλλαγες νερου θα κανω και μια μεγαλη ανα 6μηνο της ταξεως του 40-50%.

Το στοκαρισμα μου ειναι sps & lps με εντονο φωτισμο της ταξεως των 2 περιπου watt ανα λιτρο, οποτε η αναπτυξη ειναι καπως επιθετικη και αντοιστιχα ειναι αυξημενες οι αναγκες σε ασβεστιο, αλκαλικοτητα, μαγνησιο & ιχνοστοιχεια.

Χρησιμοποιω δυνατο skimming σε συνδιασμο με μικρη αλλα συνεχης δοσης οζον, κατι που κανει την αναγκη για ιχνοστοιχεια λιγο παραπανω επιτακτικη. Οι τιμες μου ειναι 0 σε φωσφωρικα και νιτρικα, ενω συνηθως εχω με μικρες διαφορες στο χρονο, 1400 μαγνησιο, 9-11 ΚΗ, 430-450 ασβεστιο.

Εχω ποιο κατω ενα link με ενα ενυδρειο που θεωρω απο τα κορυφαια που εχω δει και ανηκει στον αγγλο ιδιοκτητη της Deltec, David Saxbay. Αναφερει πολυ κατατοπιστικα για τις αλλαγες νερου, φιλτραρισμα κτλ. Η συγκεκριμενη αναφορα με επειρεασε πριν απο 3 χρονια για να ξεκινησω τις αλλαγες με τον τροπο που αναφεω ποιο πανω και πραγματικα αποδειχθεικα εως τωρα για εμενα ως η πλεον σωστη. Ειδικα οταν ειναι απο ενανα ανθρωπο που με τις συγκεκριμενες ρουτινες καταφερνει να κρατησει ενα κορυφαιο ενυδρειο τοσο σε ποιοτητα οσο και σε ογκο.

Το ενυδρειο αυτο θα το δειτε και στο βιβλιο Ultimate Marine Aquariums. O ανθρωπος περα απο το ενυδρειο του που ειναι λιγο τερας, εχει ενα χωρο σαν sump , αρκετα μετρα ποιο περα απο το κυριο ενυδρειο του περιπου 10 τονους!! Μην ξεχναμε πως το αγγλικο γαλονι ειναι 4,5 λιτρα ενω το αμερικανικο ειναι 3,8 λιτρα. Αυτο ειναι ενυδρειο. ;)

http://www.deltecusa.us/tank.php

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου Φίλε Discos

Σε πολλά σημεία της αναφοράς σου έχουμε σύμπτωση απόψεων.

Πολύ εντυπωσιακό το ενυδρείο του μήνα του Reef Central, όπως πάντα άλλωστε.

Επειδή εγώ έχω τον καημό μου, το μάτι μου έπεσε κατ' ευθείαν στο Sal 1025!

Να παρατηρήσω ότι ο ναύαρχος, είναι πολύ της μόδας τώρα τελευταία στα reef.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου Φίλε Discos

Σε πολλά σημεία της αναφοράς σου έχουμε σύμπτωση απόψεων.

Πολύ εντυπωσιακό το ενυδρείο του μήνα του Reef Central, όπως πάντα άλλωστε.

Επειδή εγώ έχω τον καημό μου, το μάτι μου έπεσε κατ' ευθείαν στο Sal 1025!

Να παρατηρήσω ότι ο ναύαρχος, είναι πολύ της μόδας τώρα τελευταία στα reef.

18708[/snapback]

Νίκο, ο ιδιοκτήτης στο reef central μιλάει για σκληρά αλλά σκληρά δεν βλέπω...

Ομολογεί άλλωστε ότι έχει κάποια μανία κυρίως με τις ανεμώνες.

Link to comment
Share on other sites

Να παρατηρήσω ότι ο ναύαρχος, είναι πολύ της μόδας τώρα τελευταία στα reef.

Όντος Νίκο όλο και περισσότεροι χομπιστες επιλέγουν αυτό το ψάρι στα reefακια τους.

Οι περισσότεροι από αυτούς όμως δεν έχουν και clams μαζί. ;)

Ο τίτλος reef safe είναι αρκετά υποκειμενικός και με σιγουριά δεν μπορούμε να πούμε τίποτα καθώς ξεφυτρώνουν yellow tang φονιάδες και ναύαρχοι αγγελούδια.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.

ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΡΙΑΚΤΟΡΑ ΚΑΝΩ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΤΗΣ ΤΑΞΕΩΣ ΤΟΥ 10% ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΧΗΙΚΑ (ΤΟ ΤΙ ΚΑΙ ΠΟΑΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ

ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εγω κανω αλλαγη καθε 2 μηνες η οποτε μου ερθει.

απο την στιγμη που ολα πανε καλα εγω αλλαγες δεν κανω!

στο ενυδρειο μου απο την πρωτη μερα που λειτουργει αλλαχτηκε νερο μετα απο περιπου 8 μηνες!μονο 80 λιτρα!(150χ70χ60 ειναι το ενυδρειο μου).

παρολα αυτα δεν εχω νιτρικα κ το νερο ειναι οκ!

Έγινε επεξεργασία - Vassilis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...