Jump to content

Λαμπα για Carfour 120ltr


nikoloutso

Recommended Posts

σιγουρεψου πρωτα οτι ζητας τις σωστες λαμπες σε watt και μηκος.

πχ daylight 865 25W δεν νομιζω να υπαρχει.

http://sylvania.aquanet.de/English/dtech.htm

http://www.sylvania-lamps.com/catalog/index.php?id=12355

http://www.lampspecs.co.uk/

Κι εγω το Σαββατο που εψαχνα το ανακαλυψα.

Εσυ όμως το ήξερες?? :P

Μια Sylvania grolux 30W (8500K)

Και μια Osram 865 Daylight 30W ή Sylvania 865 Daylight 30W, ιδιες ειναι, πρασινωπο χρωμα για να σπαει το ροζ της gro. (6500Κ)

στα 75.64 εκ μηκος

Ειναι πανω απο 0,5W ανα λιτρο και θα θελεις διοξειδιο εστω diy και φαγακια για τα φυτα.

Απο αυτες που έχει ποιες προτεινεται??

Αλλιως να παμε σε άλλη εταιρεια.

Σημ. Οταν πηγα στον ΚΑυκα απλα δεν ειχε ειχε τη gro διαθεσιμη, την daylight δεν την ειχε καθολου, και μου ειπα για τις aquastar.

Ποιες να προτημησω τελικα??? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χθες αγόρασα ένα καρφουρίσιο 120 λίτρα χωρίς καθόλου εξοπλισμό για φωτισμό.

Ο προηγούενος ιδιοκτήτης είχε κάνει χώρο για 2 λάμπες.(βίδωσε κτλ..) Είχε βάλει και τα ωμέγα clips τα μικρά(πλαστικά) τα οποια όμως για κάποιο λόγο καήκανε/σπάσανε (θα βρω μεταλλικά?)...

Έχω ψιλοαγχωθεί καθώς ψάχνω όλη μέρα..(δεν ήξερα τι είναι το ballast ήμουν/είμαι άσχετος με τις λυχνίες φθορισμού)

Είδα κάποια πράγματα εδώ, αλλά δεν κατέληξα κάπου..όπως ο Nikoloutso το θέλω πυκνοφυτεμένο, θα γούσταρα γρασιδάκι στο μέλλον αλλά προς το παρόν όχι μπουκάλι co2...

Tι να κάνω λοιπόν? Να πάρω 2πλο μπαλαστ και να πάω για τη grosure και την αquastar se T5?

Ηλεκτρονικό ή το απλό μπάλαστ?

Σε μαγαζ΄κι με ηλεκτρολογικά θα τα βρώ πιο φτηνά?

Ή τα ίδια σε Τ8? Ή να πάω μόνο για μια από τις 2? Ποια? θα είμαι ικανοποιημένος?

Τι με συμφέρει απο πλευράς κόστους-επίδοσης/απόδοσης?

Σόρρυ που μπήκα εμβόλιμα στο θέμα αλλά βρήκα πολλά κοινά.

θέλω αυτές τι μέρες να αγοράσω το σύστημα φωτισμού..

Ευχαριστώ προκαταβολικά

ΥΓ οι 30W δε χωράνε στο ενυδρίο?Θέλω πιο μικρές? (λογω μήκους..)

Έγινε επεξεργασία - kalaxan
Link to comment
Share on other sites

Η gro-lux ειναι καταλληλη λαμπα και για μονη της.

Σε μαγαζια με ηλεκτρολογικο υλικο.

Με ηλεκτρονικο μπαλαστ (κραταει πιο πολυ η λαμπα).

Αν δεν εχεις πολλα και απαιτητικα φυτα μη εχεις φωτισμο συνολικα πολλα αβατ ανα λιτρο ουτε μεγαλη φωτοπεριοδο (πανω απο 8 ωρες).

Μακρυα το ενυδρειο απο τις απ'ευθειας ακτινες του ηλιου.

Τα βατ πανε αναλογα το μηκος της λαμπας και αναλογα αν ειναι Τ5 ή Τ8.

Δες αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=17135

και τα ξαναλεμε στην πορεια

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθωντας το θεμα,θυμιθηκα οτι ειχε ερθει ο καιρος να αλλαξω και εγω λαμπες!

Ενδιαφερομουνα για τις ιδιες ακριβως λαμπες που συμβουλεψατε τον νικολουτσο να παρει,αλλωστε αυτες φορουσε ηδη το ενυδρειο...τηλεφωνησα λοιπον στην sylvania...

μετα απο ψαξιμο βρηκα την daylight και την αγορασα....(3,5 Ε)δεν λεω με τιποτα να βρω την gro lux ομως...μου ειπαν απο τα γραφεια οτι οντως εχει καιρο να την προμηθευτει καποιο μαγαζι...την αντικατεστησαν με μια αλλη νομιζω....γνωριζει καποιος κατι?

Η gro lux εχει κωδικο 710 και η αντικαταστατρια 2226 νομιζω...ειναι η ιδια λαμπα???

:(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ψάχνω και γω το θέμα γιατί θέλω να αντικαταστήσω τις λάμπες μου και μίλησα μ'ενα κατάστημα στη Πλατεία Αττικής το οποίο προμηθεύεται λάμπες Sylvania. Δεν είχε ούτε αυτός αλλά του ζήτησα να μου παραγγείλει 30 Inch Fluorescent Tube 25W aquastar Grolux 25 Watt , και θα με πάρει τη Δευτέρα να μου πεί. :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ψάχνω και γω το θέμα γιατί θέλω να αντικαταστήσω τις λάμπες μου και μίλησα μ'ενα κατάστημα στη Πλατεία Αττικής το οποίο προμηθεύεται λάμπες Sylvania. Δεν είχε ούτε αυτός αλλά του ζήτησα να μου παραγγείλει 30 Inch Fluorescent Tube 25W aquastar Grolux 25 Watt , και θα με πάρει τη Δευτέρα να μου πεί. :(

Κρατα μας ενημερους... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω αγοράσει (ετοιμοπαράδοτες) Sylvania Grolux 15w, 54W και Phillips Aquarelle 15W από τη γειτονιά μου:

Ρέντος Νικόλαος, Εθν. Αντιστάσεως 62&169, Δραπετσώνα, 210 4622777

Υπάρχει και ο Κοντορήγας στο Ν.Κόσμο, αυτός έχει σίγουρα Osram και καλές τιμές σε λοιπό ηλεκτρολογικό εξοπλισμό (ηλεκτρονικα ballast, στεγανά ακροφύσια κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω αγοράσει (ετοιμοπαράδοτες) Sylvania Grolux 15w, 54W και Phillips Aquarelle 15W από τη γειτονιά μου:

Ρέντος Νικόλαος, Εθν. Αντιστάσεως 62&169, Δραπετσώνα, 210 4622777

Υπάρχει και ο Κοντορήγας στο Ν.Κόσμο, αυτός έχει σίγουρα Osram και καλές τιμές σε λοιπό ηλεκτρολογικό εξοπλισμό (ηλεκτρονικα ballast, στεγανά ακροφύσια κλπ)

Σημερα θα σου τηλ βαγγελη....

Link to comment
Share on other sites

εχω μιλησει με ενα μαγαζι και με ενημερωσαν οτι τις αναμενουνε απο μερα σε μερα!

......τι παιδεμα ειναι αυτο για μια λαμπα... :)

παρτε τον και εσεις να τον πριξουμε μπας και τις φερει καμια φορα... :(

ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΣ

ΦΑΒΙΕΡΟΥ 67 ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

210.53.22.940

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

δειτε και εδω

Δενδρινός

Φορμίωνος 63, Παγκράτι

Τηλ: 210.7512898

Νικο εσυ τελικα πας για ?

Sylvania Grolux: 25watt (75,64 cm) http://www.sylvania-lamps.com/catalog/pdfl...df.php?id=12957

Sylvania Aquastar: 25watt (75,64 cm) http://www.sylvania-lamps.com/catalog/pdfl...df.php?id=12926

Λογικα γυρω στα 15 εβρω συνολο θα τις βρεις.

Ειναι για φυτεμενα ενυδρεια αυτος συνδυασμος ετσι? Φωτεινες.

8500Κ και 10000Κ

ΥΓ Philips Aquarelle (που μοιαζει με το φως της arcadia freshwater η οποια ειναι τσουχτερης τιμης) στα 25watt και 75 εκ μηκος δεν βγαινει, οποτε την ξεχνας.

Link to comment
Share on other sites

δειτε και εδω

Δενδρινός

Φορμίωνος 63, Παγκράτι

Τηλ: 210.7512898

Νικο εσυ τελικα πας για ?

Sylvania Grolux: 25watt (75,64 cm) http://www.sylvania-lamps.com/catalog/pdfl...df.php?id=12957

Sylvania Aquastar: 25watt (75,64 cm) http://www.sylvania-lamps.com/catalog/pdfl...df.php?id=12926

Λογικα γυρω στα 15 εβρω συνολο θα τις βρεις.

Ειναι για φυτεμενα ενυδρεια αυτος συνδυασμος ετσι? Φωτεινες.

8500Κ και 10000Κ

ΥΓ Philips Aquarelle (που μοιαζει με το φως της arcadia freshwater η οποια ειναι τσουχτερης τιμης) στα 25watt και 75 εκ μηκος δεν βγαινει, οποτε την ξεχνας.

Σπυρο.... σε αυτες κατελληξα μετα απο συζητηση εδω μεσα... θα ειναι στο φυτεμενο με προς το παρον μη απαιτητηκα φυτα... και μετα απαιτητηκα... (εαν τα καταφερουμε).

Δεν ξερω εαν ειναι πολλα το kelvin και τα watt αλλα εσεις ξερετε!! :blink:

ΝΑ θυμασαι μονο οτι ειναι κοντο το ενυδρειο... 40cm... και εαν αφαιρεσεις αμμο και κενο απο πανω... μιλαμε για max 30cm...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι για την ιστορια.....

Αφου μετα απο 3 βδομαδες ψαξιμο και απιστευτο πολεμο νευραν δεν βρηκα τις συγγεκριμενες λαμπες στην Αθηνα,αναγγαστικα να τις παραγγειλω απο Χαλκιδα!!!Ελεος..

Τηλεφωνησα σε οσα μαγαζια αναγραφονται σε αυτο το ποστ και σε αλλα τοσα....

Αν θελετε τα νευρα σας στη θεση τους....

ΗΛΕΚΤΡΟΕΜΠΟΡΙΚΗ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

2221021670

:)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι για την ιστορια.....

Αφου μετα απο 3 βδομαδες ψαξιμο και απιστευτο πολεμο νευραν δεν βρηκα τις συγγεκριμενες λαμπες στην Αθηνα,αναγγαστικα να τις παραγγειλω απο Χαλκιδα!!!Ελεος..

Τηλεφωνησα σε οσα μαγαζια αναγραφονται σε αυτο το ποστ και σε αλλα τοσα....

Αν θελετε τα νευρα σας στη θεση τους....

ΗΛΕΚΤΡΟΕΜΠΟΡΙΚΗ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

2221021670

:)

Κωστη.. πήγες και την πήρες??

Μονο αυτη θα βαλεις??

Σε Ποια grolux αναφερεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Κωστη.. πήγες και την πήρες??

Μονο αυτη θα βαλεις??

Σε Ποια grolux αναφερεσαι?

μου την εστειλαν με κουριερ.τα εσκασα λιγο αλλα αν συνεχιζαμε ετσι θα τα εδινα στον ΟΤΕ ετσι κ αλλιως...μιλαω για την 25 watt 75 εκ.Δυσευρετο κομματι στην πρωτευουσα...τστστσ...ντροπη!

με daylight την εχω συνδιασει,οπως τις ειχα.αν και σκεφτομαι να δοκιμασω και την aquastar,θα δουμε!

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

μου την εστειλαν με κουριερ.τα εσκασα λιγο αλλα αν συνεχιζαμε ετσι θα τα εδινα στον ΟΤΕ ετσι κ αλλιως...μιλαω για την 25 watt 75 εκ.Δυσευρετο κομματι στην πρωτευουσα...τστστσ...ντροπη!

με daylight την εχω συνδιασει,οπως τις ειχα.αν και σκεφτομαι να δοκιμασω και την aquastar,θα δουμε!

Ποσο η λαμπα και ποσο η μεταφορα??

Link to comment
Share on other sites

Ποσο η λαμπα και ποσο η μεταφορα??

πηρα 2 gro lux γιατι ποιος ξερει ποτε θα ξαναβρω!! :)

8 ευρω ειχαν οι λαμπες και πληρωσα 25 συνολο

(εντολη πληρωμης στην κουριερ για να την αγορασουν αυτοι για σενα και παραδοση)

ειναι λιγο πιασιμο αλλα.....με μπαρουτιασαν ολοι εδω περα :glare:

Koing Koing ησουνα στα υποψιν για εξυπηρετηση αλλα βιαζομουνα και βαρεθικα να περιμενω!

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

Νικο παντως αν θες αναλαμβανω εγω τα μεταφορικα...

Στην πλατη μου :D

Ημουν σιγουρος... γιαυτο ρωταω..... :)

Στην περιπτωση παντα που δεν τη βρω εδω... δλδ που δεν την βρει ο βαγγελης..... :glare: efthvag... ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...