Jump to content

παραπληροφορηση...


Recommended Posts

Σωθηκες.

Ετσι τα βαζει τα ψαρια του ο θειος μεσα?

Γιατι δεν τον πιστευω?

ή μηπως εμπιπτει στο γενικοτερα διαφορετικο στησιμο που κανει στα ενυδρεια του που δεν χρειαζονται αλλαγες νερου ΠΟΤΕ? :(

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δλδ αν στησω ενυδρειο με αγριους Δισκους αυτο να κανω??? απλα θα ελενξω το ph την σκληροτιτα και την θερμοκρασια και κατα τα αλλα μια χαρα... τους ριχνω μεσα και απολαμβανω???? :(:blush:

δεν νομιζω να ειναι ετσι τα πραγματα... :(:(

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Ας πάρουμε τα 2 άκρα:

-Αν το ενυδρείο πάντως πάει για φυτεμένο το πρώτο πράγμα που κάνω είναι να το μπουκώσω φυτά, να αρχίσω χαλαρά τα λιπάσματα και σε λίγες μέρες που τα φυτά θα πάρουν μπρος βάζω και τα πρώτα ψαράκια, ούτε αμμωνία, ούτε νιτρώδη, ούτε νιτρικά θα δείτε κι όμως το ενυδρείο θα είναι στρωμένο, αυτό λέγεται σιωπηλό στρώσιμο (silent cycling) και είναι το καλύτερο και γρηγορότερο.

-Αν το ενυδρείο είναι χωρίς φυτά και πρέπει να μπουν μέσα πολλά ψάρια μαζί, τότε είναι που θέλει καλό μπόλι ή σκεύασμα, καλή οξυγόνωση, συχνές μετρήσεις και μικρές σχεδόν καθημερινές αλλαγές νερού μέχρι να δυναμώσει η αποικία στο βιολογικό φίλτρο.

Οπότε καταλαβαίνετε οτι στις ενδιάμεσες καταστάσεις κάνουμε συνδυασμό.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι παρολο που λετε οτι εχουν ξαναγραφει πολλες φορες αυτα τα πραγματα για εμας τους νεους ηταν μια πολυ καλη συζητηση....

και ο καθενας πηρε αυτο που ηταν να παρει.............

Link to comment
Share on other sites

Ας πάρουμε τα 2 άκρα:

-Αν το ενυδρείο πάντως πάει για φυτεμένο το πρώτο πράγμα που κάνω είναι να το μπουκώσω φυτά, να αρχίσω χαλαρά τα λιπάσματα και σε λίγες μέρες που τα φυτά θα πάρουν μπρος βάζω και τα πρώτα ψαράκια, ούτε αμμωνία, ούτε νιτρώδη, ούτε νιτρικά θα δείτε κι όμως το ενυδρείο θα είναι στρωμένο, αυτό λέγεται σιωπηλό στρώσιμο (silent cycling) και είναι το καλύτερο και γρηγορότερο.

-Αν το ενυδρείο είναι χωρίς φυτά και πρέπει να μπουν μέσα πολλά ψάρια μαζί, τότε είναι που θέλει καλό μπόλι ή σκεύασμα, καλή οξυγόνωση, συχνές μετρήσεις και μικρές σχεδόν καθημερινές αλλαγές νερού μέχρι να δυναμώσει η αποικία στο βιολογικό φίλτρο.

Οπότε καταλαβαίνετε οτι στις ενδιάμεσες καταστάσεις κάνουμε συνδυασμό.

Καλως τον να κι ας αργησε!! :(

Link to comment
Share on other sites

Υποστηρίζω τα ζωντανά βακτήρια αλλά ποτέ δεν θα έβαζα ψάρια στα γρήγορα.

Είναι σαν να λέμε, χτίζω ένα σπίτι στα γρήγορα,

κι άμα πεθάνουν 2-3 ένοικοι, δεν βαριέσαι, οι επόμενοι θα είναι οκ.

Έμποροι είμαστε, διακοσμητές ή χομπίστες;

Μήπως βλέπουμε τα ζωντανά σαν αναλώσιμα;

Τι κι αν είναι φτηνά ορισμένα ψάρια, αν γνωρίζουμε πως να το αποφύγουμε,

δεν είναι λάθος να ρισκάρουμε να τα χάσουμε;

Δεκτό να έχουμε απώλειες από πρακτικές εκτροφέων, μεταφορά κτλ.

Απαράδεκτο από εμάς εν γνώσει του τι κάνουμε.

Σεβαστός ο Heiko Bleher και ίσως έχει δίκιο αλλά μιλάει με γρίφους.

Μήπως θεωρεί αναπόφευκτη την απώλεια ψαριών;

Link to comment
Share on other sites

Και για να μην χαρακτηριστώ γραφικός ή εριστικός,

μερικές εποικοδομητικές ερωτήσεις:

Ποιος είναι ο πιο γρήγορος τρόπος να στηθεί ένα ενυδρείο χωρίς απώλειες;

Υπάρχει ασφαλής τρόπος αν έχουμε φροντίσει να είναι σωστά:

α. οι απαιτούμενες σκληρότητες και pH

β. η αναλογία φίλτρου με ενυδρείο

γ. ο ρυθμός ιχθυοφόρτωσης

δ. η τελική ιχθυοφόρτωση

η είναι πολλά άλλα που δεν μπορούμε να πάρουμε υπόψη;

Μην ξεχνάμε, δεν είναι μόνο ο χρόνος στρωσίματος που διώχνει απο το χόμπι τον κόσμο.

Είναι και τα ψόφια ψάρια που επιπλέουν!

Έγινε επεξεργασία - akranidis
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρω καποιο εκνευρισμο ή κανω λαθος? συγνωμη αν ειπα κατι που σε εκνευρισε. :blush:

Συζητηση κανουμε και λεμε τις αποψεις μας.

Δεν χρειαζεται να συμφωνουμε αλλα ειναι αναγκη να δινουμε οτι πληροφοριες εχουμε για περισσοτερη σκεψη.

Οχι να μην αγορασεις φυσικα αλλα τεστ, απλα εγω θα εχω μια αμφιβολια.

Δεν χρειαζεται να παρει κανεις την αδεια καποιου για το πως θα στρωσει το ενυδρειο του.

Παραθετουμε τις εμπειριες μας αλλα και τις αποριες μας μηπως βγει καποιο θετικο συμεραασμα για καποιον αναγνωστη ακομα κι αν δεν συμμετεχει στην συζητηση.

Εμενα με βολευει οπως και σενα να στρωσω γρηγορα το ενυδρειο μου για να βαλω γρηγορα τα ψαρακι μου μεσα και να τα χαρω.

Απλως εχω δει τις επιπτωσεις της δηλητηριασης απο αμμωνια και το ψυριζω καλα το θεμα :(

Bασικα με περεξηγησες :( Δεν εκνευρηστηκα καθολου.

Εννουουσα οτι δε χρειαζεται να κανεις το επομενο σου ενυδρειο ετσι οπως θα κανω εγω τα δικα μου αν εχω καλες μετρησεις!Ο καθενας στρωνει με αυτο τον τροπο που τον βολευει.Τι θα κερδισω εγω αν το στρωσεις ετσι :( Με πιανεις;

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις μετρησεις (αν γινεται οχι με sera) και εχεις μηδεν υποσχομαι το καινουριο ενυδρειο που θα φτιαξω να το στρωσω με τον ιδιο τροπο :(

ΥΓ αρκει να μη κανεις παλι 40 μερες οποτε τσαμπα κοπος και εξοδα.

Υγ σου δινω και περιθωρειο τιμη αμμωνιας 0,5ppm σε 7.5 pH και 27C θερμοκρασια (πανω απο αυτες τις τιμες γινεται τοξικη η αμμωνια)

Για αυτο εδω σου λεω :(

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο Σεπτεμβρη ξεκιναω νεα προτζεκτ με νεα ενυδρεια.... σε ολα ακολουθω το Κλασικο και "παλιο"οπως λετε στρωσιμο... οπως εχω κανει σε ολα τα ενυδρεια.

Πραγματικα ΔΕΝ βρικσω κανενα λογο βιασινης.... οπως ειπε ο σπυρος η λεξη κλειδι του χομπι μας ειναι Υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...