Jump to content

ΞΑΝΑ ΑΛΓΗ?


ΜΑΡΜΑ

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα.Στο ενυδρειο μου εντοπισα ξανα αλγη(μαυρη τριχιειδης).Βεβαια ειναι εντελως στην αρχη ουτε 1 χιλιοστο ομως αυτο φτανει να με απογοητευσει.Γιατι εδω και λιγο καιρο εκανα μια καινουρια αρχη με τη βοηθεια σας.Ομως παλυ τα ιδια.

Οι μετρισεις:

PH 7,5 KH 14 GH 22 NO2 0 NO3 15

Tα φυτα αναπτυσονται απιστευτα γρηγορα και ειναι μια χαρα.Το ιδιο και τα ψαρια.

Αυριο η μεθαυριο θα βαλω αλλα 8 φυτα(μαζι και 15 SAE).Κανω αλλαγη νερου καθε 3 μερες 25-30%

πριν 4 μερες εβαλα και καινουριο υποστρομα flurite.

Εντοπιζω την αλγη καθημερινα στα παλια φυλλα της πολυσπερμα (τα οποια δεν ειναι κιτρινισμενα)και της τα κοβω.

Λιπανση ριχνω 20 ml sera florena στις αλλαγες νερου

Δε μπορω να καταλαβω τι φταιει.

Μηπως το φως ειναι πολυ?

Μηπως η λιπανση?

Μηπως κι αλλο CO2?

Μηπως χρειαζομαι επειγοντος κι αλλα φυτα?

Οι κυριες υποψιες μου στρεφονται στο ΡΟ4 το οποιο δεν εχω μετρισει ποτε αλλα αποτι γνωριζω αυτο ευθινετε για τη πρασινη αλγη την οποια εγω δεν εχω.

ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ;)

Link to comment
Share on other sites

επειδη στην φωτο βλεπω αεραντλια αν την εχεις ακομα βγαλτην δεν παει μαζι με co2.συνεχισε με τισ αλλαγες νερου.μειωσε τον χρονο φωτισμου κατα 2-3 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο nature83. Να προσθέσω ότι τα λίτρα σου είναι πολλά και το diy co2 δεν αρκεί. Αφού βγάλεις την αεραντλία, αν δεν δεις διαφορά ετοίμασε και ένα δεύτερο μίγμα να βάλεις παράλληλα.

Link to comment
Share on other sites

3 μειγματα CO2 εχω εδω και ενα μηνα.

1 μεσω σκαλας και 2 μεσω φυλτρων.

Link to comment
Share on other sites

Αν κλεισεις την αερανλια θα δεις διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

το μιγμα καθε ποτε το αλλαζεις?οταν λες οτι εχεις τρια μειγματα εδω και ενα μηνα εννοεις οτι χρησιμοποιεις co2 1 μηνα η οτι αλλαζεις το μιγμα ανα μηνα?αν ναι στο δευτερο κοιτα να το αλλαζεις καθε εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα, μόλις σου περισέβουν 100 ευρώ προχώρα σε μπουκάλα co2 για να βρεις την υγειά σου ;)

Δεύτερον, αυτό που γράφεις για 15 sae είναι μάλλον υπερβολικό. Ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι αλλά αυτά τα ψάρια μεγαλώνουν αρκετά και θέλουν το χώρο τους.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο δεν νομιζω οτι πρεπει να βαλει co2 μπουκαλα..αν δεις λεει οτι εχει 360 λιτρα και μολις 166w.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και ευχαριστω για τη βοηθεια. ;)

Καταρχην για τα μειγματα τα αλλαζω το αργοτερο μετα τη παροδο 7 ημερων.Τα SAE οντως ειναι πολλα ομως εδω δεν υπαρχουν και μιας και εχω κανει παραγγελια απο Αθηνα διαφορα πραγματα για το ενυδρειο τα πηρα.Εχω τραβηξει πολλα με αυτη την αλγη και τα πηρα για βοηθεια.Αν μεγαλοσουν? Τα χαριζω στα 2 ενυδριαδικα που εχει η Παρος εξαλλου τοχω κανει αρκετες φορες οχι με SAE αλλα με αλλα ψαρια.

Στο προβλημα τωρα.Εκανα αυτα που μου ειπατε εβγαλα την αεραντλια εφτιαξα καινουρια μειγματα και μειοσα τη φωτοπεριοδο σε 7 ωρες.Αυριο βραδυ θα παραλαβω τα καινουρια φυτα.Πιστευω με τη προσθηκη των 8 φυτων ακομα να περιοριστει η παλιοαλγη.

Για να δουμε!

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο επειδη βλεπω οτι εχεις αρκετα φυτα στο ενυδρειο σου και θα βαλεις και αλλα τωρα καλο θα ηταν να κοιταξεις λιγο και τις απαιτησεις των φυτων.πχ co2 , φωτισμος κτλ. να δεις αν ειναι συμβατα με τον εξοπλισμο που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Φιλε nature83 παρελαβα χτες τη παραγγελια με τα φυτα και τα διαφορα αλλα που ειχα παραγγιλει.Ειχα ενημεροσει το καταστημα για τις συνθηκες που επικρατουν στο ενυδρειο μου.Τα φυτα που ηρθαν ειναι 2 EGERIA DENSA,2 HIGROFILLA DIFFORMIS, 1 ECHINODORYS(δε ξερω πως το λενε) και 3 κοντα για μπροστα.

Για μπουκαλα co2 ψαχνω να βρω το μοναδικο ανθρωπο στη Παρο που ασχολειται με αερια για να τον ρωτησω αν μπορει να μου φερει μπουκαλα co2( μπουκαλα εχω βρει στην Αθηνα το γεμισμα ειναι το προβλημα).

Εξαλλου περιμενω να δω τι θα γινει με την αλγη αν ειναι να καταλαβει ολο το ενυδρειο δε παιρνω τιποτα.Μεχρι στιγμης μετα το βγαλσιμο τις αεραντλιας τη μειοση του φωτισμου η αλγη δειχνει στασιμη.

Χτες ηρθε και το τεστ PO4 που ειχα παραγγιλει.Μετραω,στα υψη πανω απο 2mg/lt

συγκεκριμενα δε ξερω ποσο γιατι επρεπε να προσθεσω απιονισμενο νερο και μου ειχε τελειοσει.

Σημερα εβαλα στο φιλτρο PHOS-ZORB και περιμενω να δω αν και αποτι ξερω θελει γυρο στις 4-5 μερες για να πεσουν τα φωσφορικα.

Αραγε το PO4 ηταν η αιτια για την εμφανιση αλγης?

Link to comment
Share on other sites

Αραγε το PO4 ηταν η αιτια για την εμφανιση αλγης?

19138[/snapback]

Ειναι πολυ πιθανο.

Τι τιμες εχεις τωρα στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

PH 7,KH 12,NO2 0,NO3 10

Χτες εγινε αλλαγη νερου.

Εχω την εντυποση οτι ειναι σταθεροποιημενη η αλγη.Στο πολισπερμα καθημερινα μαζευα καμια 15αρια φυλλα με αλγη και σημερα βρηκα 5.

Υπαρχει περιπτοση να εξαφανιστει? Η απλα θα υπαρχει στο ενυδρειο σε χαμιλα επιπεδα?

Link to comment
Share on other sites

PH 7,KH 12,NO2 0,NO3 10

Χτες εγινε αλλαγη νερου.

Εχω την εντυποση οτι ειναι σταθεροποιημενη η αλγη.Στο πολισπερμα καθημερινα μαζευα καμια 15αρια φυλλα με αλγη και σημερα βρηκα 5.

Υπαρχει περιπτοση να εξαφανιστει? Η απλα θα υπαρχει στο ενυδρειο σε χαμιλα επιπεδα?

19162[/snapback]

Το θέμα ειναι αν ειναι πράσινη άλγη ή μπλέ-πράσινη άλγη (BGA) η οποία ειναι κυανοβακτηρίδια.

Μια κοντινή φωτογραφία θα βοηθούσε καλύτερα.

Αν κρίνω απο τα υψηλά φωσφορικά που είχες πρέπει να ειναι μπλέ-πράσινη (BGA)

Το οτι ειχες υψηλά φωσφορικά σίγουρα έχει και αιτία.

Αυτήν πρέπει να την ανακαλύψεις.

Είχε φωσφορικά το νερό της βρύσης?

Εριχνες πολύ τροφή (που περιέχει υψηλά φωσφορικά)?

Η ανάπτυξη της ηταν ραγδαία? (2-3 μέρες)

Την συγκεκριμένη άλγη μπορείς να την εξαφανίσεις

Περιμένουμε νεότερα.

ΥΓ.

Το PO4 σε full planted ενυδρεία μπορεί να ειναι μέχρι και 1

ανάλογα με το ΝΟ3 που και αυτό εχει όριο το 25

Χαμηλό ΝΟ3 χαμηλά PO4 σε φυτεμμένο ενυδρείο με μικρές απαιτήσεις

Υψηλό ΝΟ3 υψηλό PO4 σε φυτεμμένο ενυδρείο με υψηλές απαιτήσεις

Λογικές τιμές ΝΟ3=15 PO4=0,5-1

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

marma να σου προτεινο δυο ι τρεισ γλυφτεσ ?

σου μιλααο εκ πειρασ . εμενα με εσοσαν . σε δυο μερεσ καθαρισαν περιπου 60 τετρ εκατοστα απο πρασινι αλγη. και απο τοτε δε τολμισε να ξαναφυτροσει.

για τα υπολοιπα δε μπορο να πο τιποτε.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι αν ειναι πράσινη άλγη ή μπλέ-πράσινη άλγη (BGA) η οποία ειναι κυανοβακτηρίδια.

Μια κοντινή φωτογραφία θα βοηθούσε καλύτερα.

Αν κρίνω απο τα υψηλά φωσφορικά που είχες πρέπει να ειναι μπλέ-πράσινη (BGA)

Το οτι ειχες υψηλά φωσφορικά σίγουρα έχει και αιτία.

Αυτήν πρέπει να την ανακαλύψεις.

Είχε φωσφορικά το νερό της βρύσης?

Εριχνες πολύ τροφή (που περιέχει υψηλά φωσφορικά)?

Η ανάπτυξη της ηταν ραγδαία? (2-3 μέρες) 

Την συγκεκριμένη άλγη μπορείς να την εξαφανίσεις

Περιμένουμε νεότερα.

ΥΓ.

Το PO4 σε full planted ενυδρεία μπορεί να ειναι μέχρι και 1

ανάλογα με το ΝΟ3 που και αυτό εχει όριο το 25

Χαμηλό ΝΟ3 χαμηλά PO4 σε φυτεμμένο ενυδρείο με μικρές απαιτήσεις 

Υψηλό ΝΟ3 υψηλό PO4 σε φυτεμμένο ενυδρείο με υψηλές απαιτήσεις 

Λογικές τιμές ΝΟ3=15 PO4=0,5-1

19541[/snapback]

Το παραξενο φιλε lasal ειναι οτι δεν ειναι ουτε μπλε ουτε πρασινη, ειναι μαυρη η καφε ειναι ακομα στο αρχικο σταδιο.Την αντιμετοπιζω με συχνες αλλαγες νερου(30% καθε 3 μερες) καινουρια μειγματα DIY CO2 και με τα SAE.Αυτες τις μερες θα παραλαβω και τη μπουκαλα CO2.

Το PO4 ειναι τωρα μεταξυ 0,5 και 1(Το PHOS-ZORB εκανε καλη δουλεια)

Ταισμα κανω ελαχιστο.Το νερο της βρυσης εχει φωσφορο αλλα ελαχιστο λιγοτερο απο 0,5, το ΝΟ3 παντα το προσεχω η μεγαλιτερη τιμη που εχω μετρησει πριν τη αλλαγη ειναι 15.

Yπαρχει και η περιπτοση να ηρθε και με τα φυτα,δε μπορω να το εξηγησω.

Τα φυτα μεγαλονουν μανιοδος ( καθε 2-3 μερες κλαδευω)κιτρινα φυλλα πουθενα.

Αν και με τη μπουκαλα δε δω καλυτερευση, σκεφτομαι να σβυσω το φωτισμο για 4 μερες.

Υπαρχει και η λυση του οξιζενε αλλα δε θελω με τιποτα να καταστρεψω τα φυτα μου.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές σου είναι καλές. Τα νιτροφωσφορικά όταν έχεις φυτά με καλή ανάπτυξη χρειάζονται. Αφού έριξες τα φωσφορικά στο 0,5 καλύτερα να βγάλεις το αντιφώσφορο και να κάνεις συνεχείς μετρήσεις. Φυτεμένο και χημικά φίλτρα δεν συμβιβάζονται.

Και μην κλαδεύεις κάθε 2-3 μέρες. Δώσε χρόνο στα στα φυτά να αναπτυχθούν χωρίς να τα πειράζεις τόσο συχνά.

Αν μπορείς να μας βάλεις πρόσφατες φωτογραφίες (της άλγης και του ευδρείου) θα μας βοηθούσε αρκετά.

Η συσκότιση έχει καλό αποτέλεσμα σε ορισμένους τύπους άλγης και σε άλλους όχι.

:)

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Μιχαλη, η αλγη ειναι μικροτερη απο χιλιοστο και ειναι αδυνατο να τη φωτογρφισω ακομα και με super macro.Η valsigeria ειχε αλγη 2-3 χιλ. αλλα τη κλαδεψα χαμηλα, παντος δεν ειναι ουτε πρασινη ουτε μπλε αυτο ειναι σιγουρο.Για μαυρη φενεται.

Χτες σε ενα φυτο ειχε βγει και μακριτριχη αλγη που ειναι σαν κλοστη.

Για το κλαδεμα που κανω καθε 2-3 μερες, τα κλαδεματα τα φυτευω διπλα απο το φυτο που τα κλεδεψα, δεν τα πεταω.Κλαδευω παντα οταν το κλοναρι του καθε φυτου φτασει στην επιφανεια ποτε νοριτερα.Αν δεν τα κλαδεψω μεγαλονουν παραλληλα με την επιφενεια του νερου και κοβουν το φως απο τα χαμηλοτερα φυτα.

Ελπιζω να κλαδευω σωστα.

post-870-1145544675_thumb.jpg

post-870-1145544766_thumb.jpg

post-870-1145544868_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι μου και χρονια πολλα.

Τη Μ. Παρασκευη κι εγω αναχωρισα για τριημερο. Εκανα λοιπον μια αλλαγη νερου 30% και τραβιξα το καλοδιο του φωτισμου απτο χρονοδιακοπτη.Ειπα να βαλω την αυτοματη ταιστρα αλλα δεν την εβαλα μονο και μονο για τα SAE για να τα αναγκασω να πιασουν δουλεια με την αλγη.

Χτες λοιπον το μεσημερι που επεστρεψα, ανοιγω τα φωτα και το ενυδρειο δεν ειχε ιχνος απο αλγη :) .Τωρα δε ξερω αν η αλγη πεθανε ,το πιο πιθανο ειναι οτι τα SAE και οι OTTO

εκαναν καλη δουλεια.

Τα φυτα ειχαν ολα γυρει προς το ελαχιστο φως που εμπαινε απο ενα μακρινο παραθυρο του σπιτιου.Μου εκανε τρομερη εντυποση το οτι τα φυτα εδειχναν εντελλως ανεπειρεαστα .Πριν κανω αλλαγη νερου εκανα μετρισεις και ολα ηταν ενταξει εκτος του Ρ04 ηταν στο 2.Ακομα εντοπισα και κατι πρασινα στιγματα στα τζαμια τα οποια τα καθαρισα.

Σημερα παρελαβα και τη μπουκαλα CO2 μαζι με τα μανομετρα.

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι να την σκότωσε η συσκότιση που έκανες.

Παρακόλουθησε το βέβαια πως θα πάει απο δω και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...