Jump to content

Επιλογή αλγοφάγων


Recommended Posts

Την τελευταία εβδομάδα παρουσιάστηκε σε ένα ξέφωτο του ενυδρείου μου πράσινη άλγη στο χαλίκι. Ελάττωσα την φωτοπερίοδο της Τ5/24w από 12 σε 3 ώρες και την Τ8/18w να καίει 12 ώρες. Θα ξεκινήσω να κάνω και αλλαγές (αν και άργησα) κάθε 3 ημέρες το 30% (στα 60lt) και όλα αυτά χωρίς προσθήκη λιπάσματος και με CO2 30mg/lt. Τί μπορεί να φταίει; Δυστυχώς δεν πρόλαβα να κάνω μετρήσεις από την προηγούμενη Κυρακή που ήταν όλα ;) .

Επιπλέον, έχω 4 Amano shrimps οι οποίες δεν πλησιάζουν το συγκεκριμένο σημείο καθώς και τα cory. Σκεφτομαι:

να πάρω 2 Golden Apple snails (Pomacea bridgesi) και 2 otos (Να σημειώσω ότι απέρριψα τα sae λόγω της γρήγορης ανάπτυξής τους). Στα otos όμως έχω ενδοιασμούς γιατί γράφεται ότι είναι σχεδόν σμηνόψαρα με ιδανικό αριθμό τα 5 με 6 ψαράκια. Τί ισχύει; Είναι κρίμα να πάρω ζευγάρι ενώ θέλει κοπαδάκι, αν και πολλοί από το forum προτείνουν 2.

Link to comment
Share on other sites

Μακρυά πάντως από τους κινέζικους γλύφτες (Gyrinocheilus aymonieri). Δεν υπάρχει χειρότερο ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις είναι μάλλον βακτηρια.Μπορείς να ποστάρεις φωτο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις είναι μάλλον βακτηρια.Μπορείς να ποστάρεις φωτο?

18987[/snapback]

Φαντάσου το άσπρο χαλίκι διαμέτρου 1-3mm σε παραλλαγή λαχανί χρώματος προς το πράσινο, σα να είναι ποτισμένο. Για φωτό το απόγευμα αν είναι απαραίτητο

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σε αυτό το σημείο δεν υπάρχει καλή ροή νερού και έχουν μαζευτεί ακαθαρσίες? Δοκίμασε να το καθαρίσεις με μια σκούπα βυθού και να στρέψεις λίγο την έξοδο του φίλτρου προς αυτό το σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δείτε αυτή τη φωτόείναι στην αρχή της πρασινάδας. Αν παρατηρήσετε στο χαλίκι θα δείτε να ξεκινάει να αλλάζει το χρώμα σε πράσινο.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας τιμές Νεκτάριε για ΝΟ3 και PO4.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας τιμές Νεκτάριε για ΝΟ3 και PO4.

19015[/snapback]

Φρέσκιες μετρήσεις:

ph=7, Kh=8, Gh=12, NO2=<0.3, NO3=12.5, NH4=0, PO4=0, Fe=1

Αν δεν κάνω λάθος, καλές δεν είναι; Εχθές η πρασινάδα είχε καλύψει όλη την περιοχή σαν ταπέτο, αλλά άπλωσα την parvula γι' αυτό δεν φαίνεται τόσο πολύ.

Στις φωτό είναι και η Anubias. Τα ψηλά τα κοτσανάκια τί είναι, καινούρια φύλλα ή λουλούδια;

Και τέλος, από αλγοφάγους γίνεται να πάρω μόνο 2 otos;

post-536-1145025111_thumb.jpg

post-536-1145025204_thumb.jpg

post-536-1145025331_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η πράσινη αλγούλα που έχει πιάσει είναι ωραία σε γενικές γραμμές. Στο τζάμι πιάνει καθόλου; Όσο για τις ανούμπιες για λουλούδια τα κόβω. Αντε με το καλό να τα καμαρώσουμε!

Από τιμές καλά είσαι, αν εξαιρέσεις τα φωσφορικά που είναι μηδέν. Αν έχεις περιθώριο αύξησε λίγο την τροφή. Αν δεν δεις αποτέλεσμα μπορείς αργότερα να προσθέσεις λίγο PO4 σε υγρή μορφή.

Για τους οτόκυκλους όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα. Αν θέλεις μόνο δύο, πάρε δύο. Δεν υπάρχει πρόβλημα. Εγώ έχω τέσσερεις, οι δύο πάνε παρέα και οι άλλοι δύο σκόρπια. ;)

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

Η πράσινη αλγούλα που έχει πιάσει είναι ωραία σε γενικές γραμμές. Στο τζάμι πιάνει καθόλου;

19079[/snapback]

Δεν πρόλαβα να το γράψω ;) . Σήμερα είναι πλέον εμφανή τα spots από την άλγη περισσότερο από κάθε άλλη φορά, γι' αυτό άλλωστε θα πάρω και τα Apple snails. Αν και έχω και γλείφτη, μάλλον ο Glyptopterichthys gibbiceps είναι, δεν φαίνεται ποτέ και πουθενά! Μάλλον μεγάλωσε για να τρώει πλέον άλγη :thumbup:

Τελικά η άλγη που έχω δεν διορθώνεται; Είναι ακίνδυνη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...