Jump to content

Νεό ενυδρείο 100lt


agalenia

Recommended Posts

Σημερινές φωτογραφίες. Νομίζω ότι πλέον φαίνεται και ο διάκοσμος. Θέλωα να βάλω ακόμα μερικές πέτρες, αλλά θέλω τη γνώμη σας.post-165-1252936983_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άλλη μία.

Έγινε επεξεργασία - agalenia
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο φαινεται το στησιμο....

Η κοκκινη πετρα μου το χαλαει λιγο...

Θα προτεινα να εβαζες και αλλες πετρες ιδιου χρωματος και πετρωματος...

:)

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να βρω. Για τις τιμές και τα βακτήρια που έχω γράψει παραπάνω τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Τι ψάρια έχεις αποφασίσει να φιλοξενήσεις και έκανες αυτό το aquascaping με πέτρες;

Οσον αφορά τις μετρήσεις gh είνα πολύ χαμηλό και μου κάνει εντύπωση, θα έλεγα να κάνεις όλες τις μετρήσεις ξανά.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρεσω την πολυχρωμη πετρα στα μεσα του ενυδρειου,το γενικο στησιμο μου αρεσει.Βαλε ομως κι αλλες πετρες και ανεβασε τες λιγο σε υψος.Και καμια valisneria στη μεση θα εδειχνε πολυ ομορφα.

Κανε παλι μετρησεις να ειμαστε 100% σιγουροι.

Τελικα για τι ψαρια πας;

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Σωκράτη,ότι στις μετρήσεις κάτι δεν πάει καλά.....Καλό θα είναι να επαναλάβεις τις μετρήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τη συμβολή σας με τις παρατηρήσεις σας και τις ιδέες σας. Οι μετρήσεις θα ξαναγίνουν απόψε το βραδάκι. Τώρα όσο αφορά στο τι ψάρια θα βάλω, εξαρτάται. Όπως έχετε πει κι εσείς το ιδανικό για αυτό το μέγευος ενυδρείου θα ήταν κάποιο κοχυλόψαρο. Αλλά όπως ξέρετε εφαρτάται και από τι θα μπορέσω να βρω. Αν δε βρω κοχυλόψαρα, θα πρέπει να πάω σε κάτι άλλο που επίσης να μη φτάνει σε μεγ΄λο μέγεθος. Αλλά τι; Γι' αυτόν το λόγο η μία άκρη έχει λίγες πέτρες και είναι και χαμηλός ο σωρός, ώστε εάν βρω τελικά κοχυλοψαρα, να ψγάλω τις πέτρες από κει και να ρίξω σαλιγκάρια.

Αλήθεια τα σαλιγκάρια που θα τα βρω; Να μαζέψω από τον κήπο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τη συμβολή σας με τις παρατηρήσεις σας και τις ιδέες σας. Οι μετρήσεις θα ξαναγίνουν απόψε το βραδάκι. Τώρα όσο αφορά στο τι ψάρια θα βάλω, εξαρτάται. Όπως έχετε πει κι εσείς το ιδανικό για αυτό το μέγευος ενυδρείου θα ήταν κάποιο κοχυλόψαρο. Αλλά όπως ξέρετε εφαρτάται και από τι θα μπορέσω να βρω. Αν δε βρω κοχυλόψαρα, θα πρέπει να πάω σε κάτι άλλο που επίσης να μη φτάνει σε μεγ΄λο μέγεθος. Αλλά τι; Γι' αυτόν το λόγο η μία άκρη έχει λίγες πέτρες και είναι και χαμηλός ο σωρός, ώστε εάν βρω τελικά κοχυλοψαρα, να ψγάλω τις πέτρες από κει και να ρίξω σαλιγκάρια.

Αλήθεια τα σαλιγκάρια που θα τα βρω; Να μαζέψω από τον κήπο;;;;

Αμα έχεις στον κήπο μπορείς να μαζέψεις.

:)

Link to comment
Share on other sites

Θα αμολήσω τον μικρό να κάνει ένα σκανάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μία ερώτηση. Τα Labidochromis Caureleus αποκλείονται για τα λίτρα μου;

Link to comment
Share on other sites

Κλάμα ήθελα να βάλω, αλλά φαντάσου σύγχιση...

Ήλπιζα μήπως μπορούσα να έχω 2 είδη. Ένα που να παίζει και να κρύβεται στα σαλιγκάρια κα ένα να δίνει ζωή στις πέτρες...

Link to comment
Share on other sites

Κλάμα ήθελα να βάλω, αλλά φαντάσου σύγχιση...

Ήλπιζα μήπως μπορούσα να έχω 2 είδη. Ένα που να παίζει και να κρύβεται στα σαλιγκάρια κα ένα να δίνει ζωή στις πέτρες...

Καταρχήν τα labido είναι ψάρια malawi.Οπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, το ενυδρείο σου θα έλεγα οτι είναι μικρό για τέτοια ψάρια.Τώρα οσον αφορά τον συνδυασμό πέτρας-κοχυλιού, μπορείς να ψάξεις στο θεματικό των αφρικάνων και θα βρείς ενυδρεία με τετοια set up.

Ενα παράδειγμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29162 ψάχνοντας θα βρείς και άλλα.

Και όταν μιλάμε για τέτοιους συνδυασμούς,αφορούν ψάρια απο την ίδια λίμνη στη προκειμένη περίπτωση την Ταγκανίκα.

Μια παράκληση διάβασε λίγο για τα ψάρια των λιμνών για να μπορείς ξέρεις περίπου που ανήκουν τα διάφορα ψάρια.

Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν τα labido είναι ψάρια malawi.Οπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, το ενυδρείο σου θα έλεγα οτι είναι μικρό για τέτοια ψάρια.Τώρα οσον αφορά τον συνδυασμό πέτρας-κοχυλιού, μπορείς να ψάξεις στο θεματικό των αφρικάνων και θα βρείς ενυδρεία με τετοια set up.

Ενα παράδειγμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29162 ψάχνοντας θα βρείς και άλλα.

Και όταν μιλάμε για τέτοιους συνδυασμούς,αφορούν ψάρια απο την ίδια λίμνη στη προκειμένη περίπτωση την Ταγκανίκα.

Μια παράκληση διάβασε λίγο για τα ψάρια των λιμνών για να μπορείς ξέρεις περίπου που ανήκουν τα διάφορα ψάρια.

Σωκράτης :)

:thumbup:

Διαβασε και ενημερωσου..................

Link to comment
Share on other sites

@Σωκρατη...Ποια 2 ειδη θα μπορουσαμε να προτεινουμε σε 100 λιτρα...??

Οντως ειναι πολυ ομορφο να εχουμε παιχνιδι και με πετρες και με κοχυλια ομως σε 100 λιτρα ειναι δυσκολο...

Και συνηθως τα ενυδρια 100 λιτρων εχουν 80cm μηκος οποτε ειναι ακομα πιο δυσκολο να ξεχωρησουμε περιοχες για 2 ειδη...

Εγω θα προτεινα να ψαξεις για καποιο βραχοψαρο...Μιας και ετσι θα μπορεις να εκμεταλευτεις και το υψος του ενυδριου....

Με Shell Dwellers απο την λιμνη Tanganyika θα εχεις ενα υπεροχο βυθο αλλα δεν θα βλεπεις ιδιαιτερη κινηση στο μεσο του ενυδριου... :):thumbup:

Y.Γ Συγνωμη για το ορθογραφικο λαθος το θυμομουν λιγο λαθος...:)

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

@Σωκρατη...Ποια 2 ειδη θα μπορουσαμε να προτεινουμε σε 100 λιτρα...??

Οντως ειναι πολυ ομορφο να εχουμε παιχνιδι και με πετρες και με κοχυλια ομως σε 100 λιτρα ειναι δυσκολο...

Και συνηθως τα ενυδρια 100 λιτρων εχουν 80cm μηκος οποτε ειναι ακομα πιο δυσκολο να ξεχωρησουμε περιοχες για 2 ειδη...

Εγω θα προτεινα να ψαξεις για καποιο βραχοψαρο...Μιας και ετσι θα μπορεις να εκμεταλευτεις και το υψος του ενυδριου....

Με swelders απο την λιμνη Tanganyika θα εχεις ενα υπεροχο βυθο αλλα δεν θα βλεπεις ιδιαιτερη κινηση στο μεσο του ενυδριου... :):thumbup:

Ποια ειναι αυτα;

Link to comment
Share on other sites

@Σωκρατη...Ποια 2 ειδη θα μπορουσαμε να προτεινουμε σε 100 λιτρα...??

Οντως ειναι πολυ ομορφο να εχουμε παιχνιδι και με πετρες και με κοχυλια ομως σε 100 λιτρα ειναι δυσκολο...

Και συνηθως τα ενυδρια 100 λιτρων εχουν 80cm μηκος οποτε ειναι ακομα πιο δυσκολο να ξεχωρησουμε περιοχες για 2 ειδη...

Εγω θα προτεινα να ψαξεις για καποιο βραχοψαρο...Μιας και ετσι θα μπορεις να εκμεταλευτεις και το υψος του ενυδριου....

Με Shell Dwellers απο την λιμνη Tanganyika θα εχεις ενα υπεροχο βυθο αλλα δεν θα βλεπεις ιδιαιτερη κινηση στο μεσο του ενυδριου... :):thumbup:

Y.Γ Συγνωμη για το ορθογραφικο λαθος το θυμομουν λιγο λαθος...:)

Ποια διορθωση;

Link to comment
Share on other sites

Στο ποστ μου...

Σε αυτο που εγινε η παρατηρηση...

Κυριε Στρατο σε βλεπω λιγο απροσεχτο :):thumbup:

Δικαιολογουμαι..................Ξερεις ποσους κοιταω εδω μεσα;;;;

Ετσι για να μας τη λενε και μερικοι μερικοι μετα οτι ειμαστε και ανενεργοι........................... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...