Jump to content

απορια με Uv


Recommended Posts

παιδια εχω πελαγωσει οσοναφορα την χρηση της λαμπας uv αν κανει καλο τελικα ποσο ισχυ πρεπει να εχει κτλ.

εχω ακουσει οτι αναλογα με την λαμπα ειναι καποιες που σκοτωνουν τα παντα και δεν κανουν διαχωρισμο σε καλα συστατικα και επιβλαβη ,αλλες που κανουν αυτον τον διαχωρισμο και μενουν μονο τα καλα συστατικα .η ισχυς της λαμπασ απο τι πρεπει να καθοριζεται?ποσο πρεπει να λειτουργει?αν υπαρχουν τετοιεσ που κανουν διαχωρισμο και δεν σκοτωνουν τα καλα συστατικα πως θα τισ ξεχωρισουμε?προσωπικα εχω εδω και εναμισι μηνα τοποθετησει μια λαμπα uv ισχυος 15w. σε ενυδρειο 94 λιτρων καθαρα.η λαμπα λειτουργει 24 ωρες το 24ωρο.παρατηρησα πληρη εξοτωση της αλγης τα ψαρια απολυτως υγιη.εχω κανει σωστη επιλογη οσον αφορα την ισχυ της?μπορει καποιος να απαντησει και στα πιο πανω ερωτηματα?πραγματικα ακουω διαφορα απο επαγγελματιες και δεν ξερω τι να πιστεψω απλα ρχιζω να ανυσηχω...

Link to comment
Share on other sites

Οι απαντήσεις σε κάποιες από τις απορίες σου θα είναι του τύπου.. αν έκανε η κότα το αυγό ή το αυγό την κότα.

Οι απόψεις διίστανται για την χρήση της.

Από τον καθένα μας θα πάρεις τις προσωπικές εμπειρίες και γνώμες και από εκεί και πέρα το κρίνεις βάσει ποσοστών (τώρα θα ακούμε πολύ συχνά για τα ποσοστά)

Πρώτα να σου απαντήσω σε κάποιες από τις απορίες σου…

Διαχωρισμό δεν κάνουν… όποιον πάρει ο χάρος !!!

Κάθε κατασκευαστής προτείνει την συγκεκριμένη ένταση λάμπας (στα watt που έχει) σε συνάρτηση με τα λίτρα του ενυδρείου και την ροή που πρέπει να περνάει το νερό μέσα απ αυτήν.

Την αντιστοιχία watt/ροή/λίτρα δεν την θυμάμαι.

Στο δια ταύτα όσον αφορά την δικιά μου εμπειρία. Ναι την έχω επί 24 βάσεως και αυτό διότι έχω δει αποτέλεσμα…

αλλά επίτηδες είναι χαμηλής έντασης (8 watt) σε σχέση με τα λίτρα μου (250), ώστε «υπολειτουργώντας» να κάνει λιγότερο κακό και λιγότερο καλό φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

αρα ειναι πολυ ισχυρη σε σχεση με τα λιτρα μου.γραφει παντως στο εγχειριδιο της οτι τα 15w θελουν 270l/h ειναι για 1000l.οποτε και απο την δικη σου λαμπα και τα λιτρα σου φαινεται οτι εχω επιλεξει μεγαλυτερης ισχυος λαμπα για τα λιτρα μου.οποτε μια 5w ειναι προφανως ιδανική για μενα.αν ομως την αφησω τι επιπτωσεις θα εχω?θα θελα να ακουσω και αλλες γνωμες και εμπειριες.σε ευχαριστω για τον κοπο σου να απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε μου όπως είπε και ο φίλος aiolos ο καθένας μας έχει να πει την δικιά του εμπειρία.εμένα προσωπικά πιστεύω οτι η uv προσφέρει περισσότερα "καλα" και μηδαμινά "κακα" για αυτό την χρησιμοποιώ και σε γλυκό και σε θαλασσινό :) όσο για την ένταση παίζουν ρόλο η ροή και τα λίτρα και η εταιρία της συσκευής που έχεις :D

Link to comment
Share on other sites

με υπερβολικά δυνατή uv

υπάρχει το ενδεχόμενο να έχεις αδικαιολόγητα ΝΟ2 , αυτό θεωρητικά

, κατά τη γνώμη μου η uv κάνει καλό μόνο στη ψυχολογία μας :)

Link to comment
Share on other sites

με υπερβολικά δυνατή uv

υπάρχει το ενδεχόμενο να έχεις αδικαιολόγητα ΝΟ2 , αυτό θεωρητικά

, κατά τη γνώμη μου η uv κάνει καλό μόνο στη ψυχολογία μας :)

αν ειναι ετσι κανει κακο και στην ΤΣΕΠΗ!!!!!!βαλε καθε χρονο αλλαγη λαμπτηρα + δεη +αγορα!!!!!!! πες μας και αλλα :D

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω kostas disc το κοιταξα

μεχρι στιγμης κατεληξα οτι αναλογα την εταιρια προτεινεται και η ισχυς η ροη εισοδου στην λαμπα και μεχρι ποσα λιτρα ειναι αποτελεσματικη αρα καταληγω στο οτι τα 15w ειναι υπεραρκετα για τα λιτρα μου.εαν οι τιμες ειναι ενταξει θα εχουν προβλημα τα κοραλλια που προκειται να βαλω με αυτη την ισχυρη λαμπα που διαθετω?η πρεπει οπωσδηποτε να την βγαλω και να βαλω μια ας πουμε 5w?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω kostas disc το κοιταξα

μεχρι στιγμης κατεληξα οτι αναλογα την εταιρια προτεινεται και η ισχυς η ροη εισοδου στην λαμπα και μεχρι ποσα λιτρα ειναι αποτελεσματικη αρα καταληγω στο οτι τα 15w ειναι υπεραρκετα για τα λιτρα μου.εαν οι τιμες ειναι ενταξει θα εχουν προβλημα τα κοραλλια που προκειται να βαλω με αυτη την ισχυρη λαμπα που διαθετω?η πρεπει οπωσδηποτε να την βγαλω και να βαλω μια ας πουμε 5w?

Προσωπική μου γνώμη μια 5 watt είναι μια χαρά σε οτι αφορα τα κοραλια δεν νομιζω οτι υπαρχει καποια αναφορα σε οτι αφορα την χρηση uv :)

Έγινε επεξεργασία - kostas disc
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...