Jump to content

Αλάτι


Dimitris78

Recommended Posts

Παιδιά γειάς σας, ήθελα να προσθέσω αλάτι στο ενυδρείο μου με τα ζωοτόκα που τους κάνει καλό και ήθελα να ρωτήσω αν επιρεάζει αρνητικά ή όχι τα 3 γατόψαρα, τον ancistrus και τα 2 κούλι που διαθέτω.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειδη απο ζωοτοκα εχεις και θελω να μας πεις αν ειναι αγορασμενα ή απο δικη σου αναπαραγωγη και ποσο καιρο τα εχεις χωρις αλατι;

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειδη απο ζωοτοκα εχεις και θελω να μας πεις αν ειναι αγορασμενα ή απο δικη σου αναπαραγωγη και ποσο καιρο τα εχεις χωρις αλατι;

19182[/snapback]

Απ'όλα τα είδη! Μολλυ, πλάτυ, γκάπυ.

Τα περισσότερα είναι δικά μου ή απο ενυδρειόφιλους. Απο κατάστημα ένα πλάτυ αγόρασα πρόσφατα, είχα αγοράσει και 2-3 γκάπυ αλλά πήγαν στον άλλο κόσμο αλλά ευτυχώς μου άφησαν απογόνους.

Τελικά τα γκάπυ είναι πολύ ευαίσθητα, τα υπόλοιπα είδη ποτέ δεν μου έπαθαν τίποτα.

Αλάτι δεν έχω βάλει ποτέ και το ενυδρείο έχει ψάρια απο τον Δεκέμβριο.

Έγινε επεξεργασία - Dimitris78
Link to comment
Share on other sites

Απ τη στιγμη που ειναι απο αναπαραγωγες που δεν ειχαν μεγαλωσει σε ενυδρειο που να ειχε αλατι θα σου ελεγα να μην βαλεις, εγω που εχω απο αναπαραγωγες δεν βαζω αλατι και ειναι ολα μια χαρα ;)

Τα γκαπυ δυστυχως ειναι απο τα ποιο ευαισθητα ζωοτοκα και δεν ειναι για ενυδρειο που ειναι αστρωτο, οπως καποιοι πιστευουν :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Απ τη στιγμη που ειναι απο αναπαραγωγες που δεν ειχαν μεγαλωσει σε ενυδρειο που να ειχε αλατι θα σου ελεγα να μην βαλεις, εγω που εχω απο αναπαραγωγες δεν βαζω αλατι και ειναι ολα μια χαρα  ;)

Τα γκαπυ δυστυχως ειναι απο τα ποιο ευαισθητα  ζωοτοκα και δεν ειναι για ενυδρειο που ειναι αστρωτο, οπως καποιοι πιστευουν  :thumbup:

19233[/snapback]

'Οντως ρε γαμώτο, είναι πολύ ευαίσθητα αλλά τόσο όμορφα, προσπαθώ να δίνω διάφορες τροφές και συχνές αλλαγές νερού κάθε 4-5 μέρες για να μην ανεβαίνουν τα νιτρικά αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί με τα γκάπυ! Για τα μόλλυ φοβόμουν αλλά τελικά αυτά και τα πλάτυ βγήκαν "σκυλιά".

Link to comment
Share on other sites

Ναι ενω ειναι πανεμορφα δυστυχως ειναι απ τα ποιο ευαισθητα :thumbup:

Τα πλατυ ειναι τα ποιο ανθεκτικα και ειναι απ τα ζωοτοκα που μπορεις να ξεκινησεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Πλάτυ αρχίζω και γεμίζω... πολλά μικρά επέζησαν απο τα οποιά μερικά έβγαλαν πολύ όμορφα χρώματα μεγαλώνοντας. Αλλά πρέπει να ανανεώσω λίγο τα γονίδια γιατί βγαίνουν πολλά ίδια τελευταία...

Link to comment
Share on other sites

θα σου εδινα εγω αλλα τα δικα μου ειναι ημερων και δεν γινεται αυτη τη στιγμη παντως οταν μεγαλωσουν θα σε εχω στα υποψιν για μια ανταλαγη. Εσυ ποια πλατυ εχεις

Link to comment
Share on other sites

θα σου εδινα εγω αλλα τα δικα μου ειναι ημερων και δεν γινεται αυτη τη στιγμη παντως οταν μεγαλωσουν θα σε εχω στα υποψιν για μια ανταλαγη. Εσυ ποια πλατυ εχεις

19280[/snapback]

'Εβγαλα μόλις 3 φωτογραφίες και φαίνονται τα μεγάλα, όσα μπόρεσα να φωτογραφίσω...

Τα κύκλωσα για να σε βοηθήσω λίγο... είναι 2-3 που δεν τα δίνω διότι μου αρέσουν πολύ αλλά όταν μεγαλώσουν και τα δικά σου πολύ ευχαρίστως να ανταλλάξουμε ;)

post-126-1145289854_thumb.jpg

post-126-1145289871_thumb.jpg

post-126-1145289885_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν μπορω να τα δω για να σου πω.

Τα πλατυ ειναι τ αγαπημενα μου ψαρακια ;) παντως μολις μεγαλωσουν θα σε εχω στα υποψιν :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...