Jump to content

Πρόβλημα Φωτοσύνθεσης (?)


tekila

Recommended Posts

καλισπέρα

πιστεύο ποσ έχο προβλημα με κάποια από τα φυτά μου.

συγκεκριμένα παρατήρησα ποσ δύο από τα φυτά μου ( micrantenum umbrosum 048 , lydyigia repens 033d) ξυπνάν μετα τισ 2 το μεσιμερι.

δε εχο αεραντλια και παρατηρό ποιοα φυτα παραγουν οξυγόνο μεσο τισ φοτοσυνθεσησ πολύ έυκολα απο τισ φουσκαλίτσεσ που βγαζουν . τα συγκεκριμένα φυτα απο τισ 8 το προι που αναβει ο φοτισμοσ δε κάνουν τίποτε , όμωσ μετά τισ δυό παραγουν οξυγόνο με τρελο ρυθμο.

ο φοτισμόσ μου είναι μια λαμπα philips 15 βατ στα 10000κ . ξέρο είναι λίγοσ για ενα ενυδρείο 60 λιτρων αλλα αν βάλο και άλλη λάμπα θα με τρελάνει ι αλγη. απο λίπασμα τουσ έχο βάλει ταμπλέτεσ τισ τέτρα σε όλα τα φυτα.

τα υπόλοιπα φυτά μου δουλέυ7ουν κανονικά μετα τισ εννια περίπου.

κοιταξα στο site τησ tropica και ειδα οτι τα φυτα χαρακτιρίζονται σαν ευκολα. θα έριχνα το φταιξιμο σε κακή ποιοτητα νερου αλλα όμοσ γιατι ξυπνουν και παραγουν οξυγόνο μετα τισ δύο και δουλέυουν σα τρελά?

επίσησ έχουν πολι μικρί αναπτυξη αντίθετα με τα υπολοιπα ποθ καθε μέρα έχουν και καινουρια φιλαρακια.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω ακριβως τι εννοεις .το προβλημα σου ειναι γιατι βλεπεις φουσκαλιτσες μετα τις 2???

παντως για να απαντησω σε κατι αλλο δεν γινεται ολα τα φυτα να εχουν τις ιδιες απαιτησεις και τον ιδιο ρυθμο αναπτυξης.και σιγουρα χωρις προσθηκη co2 δεν γινεται να εχεις σωστη και γρηγορη αναπτυξη(τουλαχιστον οχι την τρελη αναπτυξη που αναφερεις οτι βλεπεις καθημερινα)

Link to comment
Share on other sites

με απασχολει αν εάν είναι φισιολογικο να ξεκιναει να παραγει οξυγονο μετα το μεσιμερι. αν ειναι φισιολογικο κανενα προβλημα . αν ομοσ κατι φτεει ισοσ μπορο να το διορθοσο. γιατι δε εκμεταλευετε ολι τη διαρκεια του φοτισμου οποσ κανουν τα υπολοιπα φυτ΄?

ευχαριστο .

Link to comment
Share on other sites

δεν πιστευω οτι θα επρεπε να σε απασχολει αυτο.αν τα φυτα σου μεγαλωνουν σωστα και γρηγορα οπως λες συνεχισε ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Guest theokyr

Μάλλον πίνουν πολύ τεκίλα και αργούν να ξυπνήσουν... Πάντως δεν νομίζω ότι είναι λόγος ανησυχίας. Αν είχαν κίτρινα φύλλα ή φύλλα με τρύπες τότε ναι...

Θεόφιλος

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι πως όλα τα φυτά δεν λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο (ο μεταβολισμός τους). Σε κάποια το σύστημα της φωτοσύνθεσης μπορεί να αργεί να πάρει λίγο μπροστά, σε άλλα μπορεί να είναι πιο γρήγορο... Εξαρτάται από το φυτό. Πάντως δεν θα με απασχολούσε ιδιαίτερα, αν έβλεπα να αναπτύσσονται κανονικά. Το εύκολα που είδες στην Tropica δεν είναι απαραίτητο ότι σημαίνει ότι το φυτό φωτοσυνθέτει αμέσως με την έναρξη της φωτοπεριόδου. Σημαίνει ότι ως προς τις γενικότερες απαιτήσεις του το φυτό είναι εύκολο... εννοώντας υπόστρωμα, CO2, φωτισμό κ.α.

Link to comment
Share on other sites

καλισπερα και παλι.

σημερα εφτιαξα και έβαλα μια diy μπουκάλα για co2 . έβαλα μισου λιτρου μπουκαλι με τισ αναλογίεσ που βρηκα απο το site.

μετρησα τισ φουσκάλεσ και βγένει μια φουσκάλα ανα 3 περίπου λεπτά .

ποιά ι γνόμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Στο μισο λιτρο θα βαλεις 0,8 φλιτζανι ζαχαρη θα ριξεις ζεστο νερο(οχι καυτο) λιγο πιο πανω απο τη σταθμη της ζαχαρης και θα ανακατεψεις καλα.Παλι ζεστο νερο σ'ενα φλιτζανι μισο κουταλακι μαγια και ανακατεμα καλο μεχρι να διαλιθει καλα.Μετα το αδιαζεις κι αυτο στο μπουκαλι συμπλιρονεις ζεστο νερο(5-6ποντους πιο κατω απο το στομιο του μπουκαλιου)καλο ανακατεμα κι ετοιμο.

Κοιτα για διαροες.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστο marma

υπαρχει περιπτοση να επειρεαστει αρνητικα το ph?

πρεπει να ειναι ανοιχτό ολι την ημερα το co2 μέσα στο ενυδρειό?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το CO2 κατεβαζει το PH.Αναγκαστικα θα τοχεις ανοιχτο μερα νυχτα, το DIY CO2 δε ρυθμιζετε γιατι υπαρχει κυνδινος σκασιματος του μπουκαλιου.

Δε νομιζω ναχεις προβλημα με το PH.Στην αρχη θα στο ριξει λιγο που θα ειναι ζεστο το μειγμα και θα βγαζει πολυ, ωστοσο αν δεις και στο ριχνει η το βγαζεις η βαλε μπροστα την αεραντλια.

Link to comment
Share on other sites

καλισπερα.

εκανα μερικεσ διορθοσεισ. αλλαξα πομα στο μπουκαλι γιατι τελικα το παλιο εχανε .

τορα βγαζει μια φυσαλιδα ανα τρεια δευτερολεπτα η οποια βγένει κοντα στην εξοδο του φιλτρου και με την πιεση του φιλτρου σκορπα και σχεδον διαλυετε.

το ph παρεμεινε σταθερο.

ομοσ. δε εχο τεστ για το οξυγονο. μηποσ υπάρχει κάποιοσ τροποσ να βλεπο αν ειναι οκ το οξυγονο ? τα φυτα δε έχουν αλλαξει συμπεριφορα αν και πιστευο πωσ είναι πολυ νορισ. μεγαλωνουν και πεταν φυλλα κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

καλα γιατι με 15 watt σε 60 λιτρα να θες να χρησιμοποιησεις co2?ποιο καλο θα ηταν για τα φυτα σου να εκανες περισσοτερες αλλαγες νερου!

Link to comment
Share on other sites

με απασχολει αν εάν είναι φισιολογικο να ξεκιναει να παραγει οξυγονο μετα το μεσιμερι. αν ειναι φισιολογικο κανενα προβλημα . αν ομοσ κατι φτεει ισοσ μπορο να το διορθοσο. γιατι δε εκμεταλευετε ολι τη διαρκεια του φοτισμου οποσ κανουν τα υπολοιπα φυτ΄?

ευχαριστο .

19345[/snapback]

Φυσιολογικό είναι. Τα φυτά εκπνέουν οξυγόνο λίγο μετά το ξεκίνημα της φωτοπεριόδου αλλά τα επίπεδα του είναι ακόμη χαμηλά στο νερό (γιατί κατά την διάρκεια της νύχτας τα φυτά εκτελούν την αντίθετη λειτουργία δηλ. εισπνέουν οξυγόνο και εκπνέουν Co2) με αποτέλεσμα να απορροφάται πριν προλάβει να γίνει ορατή φυσαλίδα. Μετά από κάποια σχετική χρονική περίοδο το επίπεδο του οξυγόνου έχει ανέβει πλησιάζοντας αυτό του κορεσμού οπότε και απορροφάται πιο αργά από το νερό και προφταίνει να σχηματίσει ορατές φυσαλίδες. Αυτός είναι και ο λόγος που όταν αλλάζουμε νερό βλέπουμε φυσαλίδες στα τζάμια του ενυδρείου .

Όλα τα φυτά δεν εκπνέουν οξυγόνο με τον ίδιο ρυθμό .

Link to comment
Share on other sites

για να έχουν αρχικα τα φυτα μου και αργοτερα τα ψαρια μου τισ καλητερεσ συνθήκεσ νερου.

ασχολουμε αρκετο καιρο με τα ενυδρεια και οι απολειεσ μου είναι παρα πολλεσ.

παντα πηγαινα με ενθουσιασμο και παντα.....

αυτο το ενυδρειο το έχο προετοιμασισ για κατι αλλο. αν ολα παν καλα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε tekila χωρις να θελω να προσβαλλω τις γνωσεις και τα πιστευω σου δεν νομιζω οτι σκεφτεσαι σωστα.Να εισαι σιγουρος οτι περισσοτερο κακο θα κανεις στα φυτα σου γιατι δεν εχεις αρκετο φωτισμο!το να βαλεις co2 δεν δημιουργεις καλο περιβαλλον για τα ψαρια σου αλλα ουτε για τα φυτα σου στην συγκεκριμενη περιπτωση!

φιλικα nature83

Link to comment
Share on other sites

φιλε nature

ευτυχωσ που εστειλεσ αυτο το μυνημα γιατί νόμιζα οτι είχεσ κατι μαζί μου επειδει μου την έλεγεσ συνεχεια.

λοιπον σημερα το μεσιμερι έβαλα αλλη μια λάμπα 15 w και τορα έχο συνολο 30.

έβαλα και σε λειτουργεια και την αεραντλια για καμια ορα μιασ και δε εχο τεστ οξυγονου.

τα φυτα κατα μεσο ορο πήραν απο περίπου ενα εκατοστο σε υψοσ. για το πλατοσ δε εχο βάλει μέτρο για να ξέρο ακριβοσ. αλλα στο υψοσ ξερο ακριβοσ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...