Jump to content

Ερώτηση για co2 με μπουκάλα


ΑΚΗΣ

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι να βάλω μπουκάλα co2 σε ενυδρείο 240 λίτρα.

Έχω διαβάσει τις σχετικές ζυζητήσεις και αρθρα στο aquazone(συνεχίστε την καλή δουλειά) καθώς και σε ξένα site, αλλά έχω κάποιες ακόμα απορίες.

1)Στον βελονοειδή ρυρμιστή πίεσης συνδέεται απευθείας σωληνάκι 4/6?

Αν ναι μπορώ να χρησιμοποιήσω το κοινό σωληνάκι του αέρα ή θέλει κάποιο ειδικό?

2)Η ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα έχει κάποια μπρίζα για να μπεί σε χρονοδιακόπτη, ώστε να κλείνει το βράδυ?Κατά πόσο είναι απαραίτητη εαν δεν χρησιμοποιείς ph controler?Εαν ρυθμιστεί έτσι ώστε να κλείνει το βράδυ θα ανεβαίνει κάθε βράδυ το ph και το πρωί θα ξανακατεβαίνει.Δεν δημιουργεί αυτό πρόβλημα στα ψάρακιά?Μήπως είναι καλύτερα χωρίς την ηλ/κή βαλβίδα (θα μου βγεί και πιο φθηνά :) ).

3)Η μπουκάλα και όλα τα εξαρτήματα θέλουν κάποια συντήρηση?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Καλό Πάσχα σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να βάλω μπουκάλα co2 σε ενυδρείο 240 λίτρα.

Έχω διαβάσει τις σχετικές ζυζητήσεις και αρθρα στο aquazone(συνεχίστε την καλή δουλειά) καθώς και σε ξένα site, αλλά έχω κάποιες ακόμα απορίες.

1)Στον βελονοειδή ρυρμιστή πίεσης συνδέεται απευθείας σωληνάκι 4/6?

Αν ναι μπορώ να χρησιμοποιήσω το κοινό σωληνάκι του αέρα ή θέλει κάποιο ειδικό?

Το απλο κανει μια χαρα. Απλα κοιτα να ειναι σιλικονης για να αντεξει περισσοτερο το co2.

2)Η ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα έχει κάποια μπρίζα για να μπεί σε χρονοδιακόπτη, ώστε να κλείνει το βράδυ?Κατά πόσο είναι απαραίτητη εαν δεν χρησιμοποιείς ph controler?Εαν ρυθμιστεί έτσι ώστε να κλείνει το βράδυ  θα ανεβαίνει κάθε βράδυ το ph και το πρωί θα ξανακατεβαίνει.Δεν δημιουργεί αυτό πρόβλημα στα ψάρακιά?Μήπως είναι καλύτερα χωρίς την ηλ/κή βαλβίδα (θα μου βγεί και πιο φθηνά :) ).

Οσο ειναι στην πριζα, περναει co2. Οταν κοβετε το ρευμα σταματαει.

Προσωπικα θα σου ελεγα να την παρεις. Εξαλλου 12ευρω εχει! Το βραδυ υπαρχει πιθανοτητα να εχεις προβλημα χωρις ηλεκτρομαγνητικη.

Εγω ειχα.

Το καλυτερο βεβαια ειναι να παρεις εναν controller και να σου κραταει σταθερο το Ph εκει που θα το ρυθμισεις.

3)Η μπουκάλα και όλα τα εξαρτήματα θέλουν κάποια συντήρηση?

Δεν νομιζω.

Σιγουρα θα εχουν διαρκεια ζωης βεβαια, οπως ολα τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Το απλο κανει μια χαρα. Απλα κοιτα να ειναι σιλικονης για να αντεξει περισσοτερο το co2.

19746[/snapback]

Καλυτερα να χρησιμοποιησει πλαστικη σωληνα αερος. :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ.Βάζω ηλ/κη βαλβίδα και το βράδυ κλείνει η παροχή co2 και την ημέρα ξαναανοίγει.Πόση αυξομείωση του ph θα έχω?Δεν θα υπάρχει πρόβλημα?(KH:8 PH:7.2-7.5 έχω).

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση εξαρτάται από πολλά φίλε Ακη.

-Πόση ανατάραξη υπάρχει από το φίλτρο.

-Πόσα φυτά-ψάρια.

-Αν υπάρχει αεραντλία.

Μία μέθοδος που ακολουθούν πολλοί είναι να δίνουν κάθε 2-3 ώρες το βράδυ ~15 λεπτά λειτουργίας στην ηλεκτροβαλβίδα ώστε να διοχετεύεται CO2 στο σύστημα και τελικά οι μεταβολές να είναι πολύ μικρές (0,1-0,2).

Μόνο με δοκιμές στο εκάστοτε ενυδρείο μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα και να κάνεις τις ανάλογες ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη για την καθυστεριση της απαντησης.Διακοπες του Πασχα βλεπετε.Εχω αεραντλια που λειτουργει οσο το φως ειναι σβηστο.Αναταραξη επιφανείας σχεδον καθόλου.Αυτο που ρωτησα και μου ειπαν ειναι οτι εαν μενει το co2 ανοιχτο και το βραδυ η μεταβολη στο PH (πτωση) θα ειναι πολυ μεγαλυτερη (ελλειψη φωτοσυνθεσης) απο το αν διακοπτεται η παροχη (οποτε θα εχουμε ανοδο του PH).Βεβαια το καλυτερο θα ειναι αυτο που προτεινει ο neon.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...