Jump to content

Mini Malawi


DarkAngel

Recommended Posts

Ψαχνοντας βρηκα Αυτο κλικαροντας κατω απο την φωτογραφια εχει κατι λινκς οπου δειχνει τα σαλιγκαρια τις γαριδες καθως και μυδια που ζουν στην Malawi...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στάθη σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές

Koing Koing το σκέφτηκα κι εγώ για άλλους οργανισμούς της Malawi αλλά τελικά έκανα στροφή για Nano Τανγκανίκα

Σωκράτη τελικά αποφάσισα -και έγινε η παραγγελία- για ένα χαρέμι Neolamprologus multifasciatus (υπέροχα ψάρια, σε ευχαριστώ).

Link to comment
Share on other sites

Τοτε γρηγορα στην αυλη η στην λαικη για να φας αυριο Σαλιγκαρια...

Μετα παιρνεις τα καλυφη τα καθαριζεις τελεια ωστε να μην εχει ουτε λιγο τροφη και μπλουμ στο ενυδριο... :(:)

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να τα καθαρίσω καλά και με σιλικόνη να τα "ντύσω" με ψιλή άμμο ώστε να μη φαίνεται καθόλου το κέλυφος το οποίο προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να τα καθαρίσω καλά και με σιλικόνη να τα "ντύσω" με ψιλή άμμο ώστε να μη φαίνεται καθόλου το κέλυφος το οποίο προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου.

Δεν υπάρχει λόγος όπως λέει και ο Κώστας.Εξάλλου τα κρύβουνε, τα εμφανίζουνε ξανά ,κάνουνε διάφορα,θα δείς έχει πολύ ενδιαφέρον.

:(

Link to comment
Share on other sites

δεν τα βαριέσαι αυτά τα ψάρια με τίποτα... κάτσε και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

snails.jpg

Και μια φώτο με τα κοχύλια από Apple Snails (χωρίς περιεχόμενο βέβαια) που μου έδωσε ένα πολύ καλό Pet Shop. Για τα ψαράκια έχουμε λίγο δρόμο ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

snails.jpg

Και μια φώτο με τα κοχύλια από Apple Snails (χωρίς περιεχόμενο βέβαια) που μου έδωσε ένα πολύ καλό Pet Shop. Για τα ψαράκια έχουμε λίγο δρόμο ακόμη.

Ωραίο είναι.Δώσε μας ακόμα λίγες φωτογραφίες και καμμιά πανοραμική.

:(

Link to comment
Share on other sites

Πανοραμική σε 20 λίτρα δύσκολο Σωκράτη :blink:. Αλλά τράβηξα 2 ισομετρικές.

aq2.jpg

dsc_0051.jpg

aq1.jpg

nikoloutso σ' ευχαριστώ πολύ για τα πάντα καλά σου λόγια.

Παιδιά να είστε καλά για τη βοήθεια και τα θετικά σας σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

Πανοραμική σε 20 λίτρα δύσκολο Σωκράτη :blink:. Αλλά τράβηξα 2 ισομετρικές.

aq2.jpg

dsc_0051.jpg

aq1.jpg

nikoloutso σ' ευχαριστώ πολύ για τα πάντα καλά σου λόγια.

Παιδιά να είστε καλά για τη βοήθεια και τα θετικά σας σχόλια.

:(:(:(;)

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο...

Αλλα να πω και του στραβου το δικιο δεν μου κανει για αφρικανικο...

Μεσα στο ενυδριο εχεις Apple Snails(Zωντανα)..??

Αν εχει λαβε υποψην σου πως το καθε Σαλιγκαρι θελει και 10 λιτρα..

Επεισης εχει αρκετα φυτα τα οποια δινουν αλλη ομορφια αλλα οχι για αφρικανικο..

Αυτη ειναι η δικια μου αποψη..

Φιλικα Κωστης

Link to comment
Share on other sites

Αλλα να πω και του στραβου το δικιο δεν μου κανει για αφρικανικο...

Δεν έχεις άδικο Κωστή, είναι λίγο αχταρμάς η εμφάνιση προς το παρόν, αλλά αυτό θα αλλάξει τις επόμενες μέρες. Τα φυτά τοποθετήθηκαν για να μην έχω προβλήματα άλγης από νωρίς αλλά στη διάρκεια θα απομακρυνθούν και το κερατόφυλο και η μεγάλη ανούβια και τα Pistia. Επίσης ετοιμάζω το background από λεπτό φελιζολ το οποίο θα τοποθετηθεί από την εξωτερική πλευρά της γυάλας (δεν έχω καμμία ελπίδα να μπεί μέσα και να μειώσει τα ήδη λίγα λίτρα). Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και τις παρατηρήσεις σου.

Άγγελος

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο Κωστή, είναι λίγο αχταρμάς η εμφάνιση προς το παρόν, αλλά αυτό θα αλλάξει τις επόμενες μέρες. Τα φυτά τοποθετήθηκαν για να μην έχω προβλήματα άλγης από νωρίς αλλά στη διάρκεια θα απομακρυνθούν και το κερατόφυλο και η μεγάλη ανούβια και τα Pistia. Επίσης ετοιμάζω το background από λεπτό φελιζολ το οποίο θα τοποθετηθεί από την εξωτερική πλευρά της γυάλας (δεν έχω καμμία ελπίδα να μπεί μέσα και να μειώσει τα ήδη λίγα λίτρα). Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και τις παρατηρήσεις σου.

Άγγελος

Μπορείς αφαιρώντας τα άλλα φυτά να φυτέψεις αν θέλεις πρασινάδα ,μια βαλισνέρια.Οσον αφορά το background σκέφτηκες να βάψεις την πλάτη με μπογιά πλαστικό μη τοξική εξωτερικά;.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=266205 κοίτα πως το έβαψε ο Dias.

:blink:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Dias, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Για το δικό σου πραγματικά αριστούργημα δεν υπάρχουν λόγια παρά μόνο συγχαρητήρια...

Σωκράτη, το project του Dias το παρακολουθώ εδώ και αρκετές μέρες και είναι πραγματικά μια εξαιρετική δουλειά. Αλλά δεν θέλω να βάψω την πλάτη καθώς δεν μου αρέσει τίποτα το μόνιμο και μη αναστρέψιμο. Η λύση με το φελιζολ είναι πιό κοπιαστική, αλλά μεγάλη ικανοποίηση αν τελικά το καταφέρω όπως πραγματικά το θέλω καθώς θα είναι από την εξωτερική πλευρά της γυάλας και όλη η ψευδαίθηση του βάθους θα λειτουργεί με το φωτισμό κυρίως. Ψάχνοντας στο δίκτυο βρήκα και αυτό το θαυμάσιο παιχνίδισμα με το φως

Βαλισνέριες είναι όντως η πιθανή λύση. Σε ευχαριστώ και πάλι για την καθοδήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Οντως δυο βαλισνεριες στις πισω γωνιες,θα ηταν οτι πρεπει............. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Dias οκ θα μπούν, ευχαριστώ πολύ.

Παιδιά έχω διαβάσει τόσα κείμενα και έχω δεί τόσα βιντεο για την Τανγκανίκα που αν τύχει και πάω ποτέ θα την ξέρω σαν την Χαλκιδική... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Dias οκ θα μπούν, ευχαριστώ πολύ.

Παιδιά έχω διαβάσει τόσα κείμενα και έχω δεί τόσα βιντεο για την Τανγκανίκα που αν τύχει και πάω ποτέ θα την ξέρω σαν την Χαλκιδική... :blink:

;):(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

dsc_0090.jpg

Αυτό είναι ένα light and shadow τεστ για το background που ετοιμάζω. Οι πέτρες άλλαξαν και θέση και υπόσταση. 2 Βαλισνέριες μπήκαν στη δεξιά γωνία καθ' υπόδειξη του Dias (thanx brotha) και αρκετά κοχύλια. To φόντο κατασκευάζεται από φελιζολ 10cm (το οποίο βρήκα από μάντρα στη Βούλγαρη πάλι από thread του Aquazone -και μερικές ερωτήσεις) και οι γωνίες του είναι κοφτές και σκληρές. Χωρίς φλόγιστρο, μόνο με κοπίδι ενώ απομένει το βάψιμο και το τελικό φινίρισμα (στρώσιμο με λεπτή αμμο, χαρακιές κτλ). Στη φωτό διακρίνεται ένα Gibberosa το οποίο και θα δωρίσω σε έναν "αφρικάνο" από εσάς όταν μεγαλώσει (sorry παιδιά δεν κρατήθηκα και το πήρα).

Peace

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει πολύ ωραίο ,μπράβο για την προσπάθεια που κάνεις ,σε παρακολουθούμε με ενδιαφέρον.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...