Jump to content

Γεννα δισκων!


AquaBoy

Recommended Posts

Μαλλον ηρθε και η σειρα μου για αναπαραγωγη δισκων,

Πριν απο μερικες μερες παρατηρησα το ζευγαρι να καθεται επιμονα σε ενα σημειο κοντα στην εισοδο του φιλτρου,κοιταω και ειχαν κανει αυγα.

Πεταξα απο τη χαρα μου οταν τα ειδα, :):D γυρω στα 80 με 100 αυγα.

Μεσα σε μια μερα ειχαν εξαφανιστει αφου ειχε βαλει το χερακι του ο ενας απο τους 2 clown που εχω,ατυχια γιατι ηθελα να δω αν οντως ειναι ζευγαρι και οχι 2 θυληκα.

Χτες το μεσημερι εκαναν παλι αυγα μεσα σε μια βδομαδα μην πω λιγοτερο και πριν απο λιγο παρατηρησα οτι μαλλον ειναι γονιμοποιημενα.

Ερωτηση τωρα,με GH=8 εχω ελπιδες για αναπαραγωγη?Ποσο πρεπει να ειναι?

Αυτες τις μερες θα βαλω το ζευγος στο 60 λιτρο που εχω.

Κατι αλλο,κωνο που θα βρω ρε παιδια?

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φιλε μου μπραβο!!!Καλη επιτυχια και στη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι καλή επιτυχία και ευελπιστώ να πάνε όλα καλά!!!! :lol:

Όσο αναφορά των κώνο νομίζω ότι δεν είναι απαραίτητος :D αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος πιο έμπειρος :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Βασίλη..

Για να δούμε και καμμία φωτό. :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε Aquaboy, συγχαρητήρια για τη γέννα, εύχομαι όλα να πάνε καλά! Ο κώνος, όπως είπε και η αγαπητή φίλη Αγγελική, δεν είναι απαραίτητος, βοηθάει όμως αν θες να κάνεις αναπαραγωγή. Τι θέλω να πω, είναι σχεδόν αδύνατον να μπορέσεις να πετύχεις στο στόχο σου μέσα στο ενυδρείο με γατόψαρα, κλόουν αλλά και άλλους δίσκους. Όταν σκάσουν τα αυγουλάκια και βγουν τα μικρά η πρώτη τους τροφή είναι μια βλέννα που εκκρίνουν οι γονείς. Κάθε μικρό που θα παρασύρεται από τη ροή του φίλτρου σου ή θα περνάει κοντά από άλλο ψάρι θα γίνεται μεζές. Έτσι βοηθάει να μετακομίσεις γονείς και αυγά σε ενυδρείο γεννήστρα. Αν όμως έχουν γεννήσει στη σωλήνα του φίλτρου ή σε κάποιο ξύλο ή σε ένα φυτό είναι δύσκολα τα πράγματα! Εκεί χρειάζεται ο κώνος! Υπόψιν βέβαια ότι δεν πρέπει να έρθουν σε επαφή με τον αέρα τα αυγά ούτε στιγμή! Για την τιμή του GH κοίτα, εγώ έχω αρκετά χαμηλότερο αλλά θυμάμαι περιπτώσεις φίλων που έκαναν αναπαραγωγές με GH έως και 10!! Καλή επιτυχία και ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε! :)

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη υπαρχουν λιγοτερα απο 10 αυγα και βλεπω οτι εχουν βγαλει ουριτσες.Δεν βλεπω να εχουν ελπιδες.

Συντομα θα τα βαλω στη γεννηστρα.

Στην γεννηστρα τωρα καμια ιδεα το τι να βαλω για να γεννησουν τα αυγα τους?

Αν βαλω κανα ξυλο?Ειναι καλη ιδεα?Να βαλω και καμια ανουβια?

Φωτογραφιες στην επομενη γεννα στο 60 λιτρο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όσα αναφέρατε.

Θα προσθέσω μόνο, ότι ο κώνος, λόγω της σωστής κλίσης της επιφάνειάς του, βοηθάει πολύ ώστε να γίνει γονιμοποίηση, όσο το δυνατόν, περισσότερων αυγών.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο ξερεις που θα βρω?

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη εβγαλες καμμια φωτο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εμεινε τιποτα.

Στην επομενη γεννα.

Θα τα μεταφερω πρωτα στο μικρο και θα βγαλω.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το ζευγάρι είναι στην αρχή μην απογοητεύεσε, χρειάζετε λίγος καιρός για να μάθους πως πρέπει να λειτουργήσουν!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο ξερεις που θα βρω?

20046[/snapback]

Τα περισσότερα μαγαζιά πουλάνε κώνους. Αν δεν βρείς πες μου να σου φέρω στη συνάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει Βασιλη, το καλο ειναι οτι εχεις σιγουρα ενα ζευγαρι και σιγουρα στο μελλον θα δεις πολλους απογονους!!!Αντε και στο καινουριο που ετοιμαζω να βαλω εγγονακια σου!!! :):D:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστως να σου δωσω.

Κατσε να τα καταφερω πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα του κωνου μπορω να πω οτι στο μοναδικο ζευγαρι που δεν χρησιμευσε ειναι το δικο μου.Τι στο μπαστουνι του φιλτρου,τι στο θερμοστατη,τι τις περισσοτερες κιολας φορες στο τζαμι αλλα κωνος ουτε για πλακα!Οποτε αν σε ενδιαφερει ειναι και ο δικος μου διαθεσιμος!!!Απο εκει και περα θα συμφωνησω με τον PascM οτι ειναι ακομα αρχη και χρειαζεται εμπειριες το ζευγαρι για να κρατησει τα μωρα.Απλα κανε υπομονη.Οταν εχεις νεα ενημερωσε μας.καλη τυχη!!!

Link to comment
Share on other sites

Χτες το βραδυ εκαναν παλι αυγα,

Μεθαυριο τα μεταφερω στο μικρο.

Αν δεν βρω κωνο θα σας πω,

Thanks και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Άντε αυτή τη φορά ελπίζω να πετύχει η αναπαραγωγή.

Και που είσαι κράτα και για μας κανα δισκάκι. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οριστε και οι φωτος.

Τελικα Nidal ο κωνος σε μενα κανει δουλεια!! :thumbup::o

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και πάλι Φίλε AquaBoy.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τωρα το πρωι που γυρισα απο δουλεια ειδα τα αυγα να εχουν βγαλει ουριτσες καμια 40ρια,και καθε φορα που ενα αυγο ξεκολλαγε απο τον κωνο και επεφτε κατω ο αρσενικος ή ο θυληκος το ετρωγε.

Γιατι το κανουν αυτο ξερει κανεις το γιατι?Μπορω να κανω κατι?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τωρα το πρωι που γυρισα απο δουλεια ειδα τα αυγα να εχουν βγαλει ουριτσες καμια 40ρια,και καθε φορα που ενα αυγο ξεκολλαγε απο τον κωνο και επεφτε κατω ο αρσενικος ή ο θυληκος το ετρωγε.

Γιατι το κανουν αυτο ξερει κανεις το γιατι?Μπορω να κανω κατι?

24303[/snapback]

Είσαι σίγουρος οτι αυτό κάνουν? Συνήθως οταν ένα μωρό πέφει το μαζεύουν και το παν σε ασφαλές μέρος και αυτό το κάνουνε με το στόμα.

Link to comment
Share on other sites

Φϊλε AquaBoy το δύσκολο στην αναπαραγωγή δίσκων δεν είναι να γεννήσουν, το από κει και πέρα είναι. Αυτό που σου είπε ο φίλος PascM πρέπει να είναι, τα βάζουν στο στόμα τους, τα "σαλιώνουν" και τα ξανακολάνε στην αρχική τους θέση. Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΕΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ...ΕΝΑ ΟΜΟΡΦΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ....ΚΑΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΙΟ ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ

Έγινε επεξεργασία - ASIMOS_
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...