Jump to content

Oscar, firemouth και απαιτήσεις σε λίτρα.


Zeroboy

Recommended Posts

Γειά σας.Αν και πολύ νέος στο "άθλημα" βλέπω ότι το 75αρι που αγόρασα πρίν μερικούς μήνες ειναι πολύ μικρό για να φιλοξενήσει τις εν λόγω κιχλίδες.Επειδή όμως υπάρχει πρόβλημα χώρου το μεγαλύτερο ίσως ενυδρείο που μπορώ να έχω μπορεί να είναι γύρω στα 240L.Ξέρω ότι δε είναι και το μεγαλύτερο αλλά θέλω οπωσδήποτε να φιλοξενήσω 2 oscar +2 firemouth+ 1 synodontis.Τα firemouth και o synodontis υπάρχουν ήδη στο 75άρι.Τα oscar θα αγοραστούν με την αγορά του νέου ενυδρείου.Ακούω προτάσεις σχετικά αν μπορούν να συνυπάρχουν σε τόσα λίγα λίτρα καθώς και την αγορά εξωτερικού φίλτρου μιάς και το 2213 που έχω δεν νομίζω να με καλύπτει.Θα ήθελα να μου προτείνεται σε eheim.Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πατριώτη! :rolleyes:

Τα 240 λίτρα κατα την γνώμη μου είναι λίγα άν σκεφτείς το τελικό μέγεθος που έχουν τα όσκαρ.

Θα σου συνηστούσα να το ξανασκεφτείς.Το ενυδρείο που θα πάρεις,τί διαστάσεις θα έχει?

Για φίλτρο σου προτείνω το 2217...είναι το πλέον αξιόπιστο με τα λιγότερα λεφτά και δέν μπουκώνει ποτέ! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη.

Αυτό που έχω δεί ειναι (περίπου με το μάτι) 120*40*50.Να ξαναμετρήσω τον χώρο μου μήπως πάω σε 300λ, για παραπάνω πάντως δεν νομίζω να μπορώ.Σχετικά με τα 2firemouth, 1synodontis μπορούν να συνυπάρξουν κι αυτά??Για το eheim θα κοιτάξω να δώ τιμές.Για το 300αρι κάνει ή θέλω κάτι μεγαλύτερο?? Σ ευχαριστώ για τις συμβουλές σχετικά με φίλτρο και χώρο. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη.

Αυτό που έχω δεί ειναι (περίπου με το μάτι) 120*40*50.Να ξαναμετρήσω τον χώρο μου μήπως πάω σε 300λ, για παραπάνω πάντως δεν νομίζω να μπορώ.Σχετικά με τα 2firemouth, 1synodontis μπορούν να συνυπάρξουν κι αυτά??Για το eheim θα κοιτάξω να δώ τιμές.Για το 300αρι κάνει ή θέλω κάτι μεγαλύτερο?? Σ ευχαριστώ για τις  συμβουλές σχετικά με φίλτρο και χώρο. :)

645[/snapback]

Κατά την γνώμη μου θα πρέπει να διαλέξεις ανάμεσα στα δύο (όσκαρ-firemouth).Ο συνοδόντης μπορεί να ζήσει μαζί τους αλλά είναι "φάουλ" καθότι προέρχετε από διαφορετική περιοχή (αφρική) με τελείως διαφορετικές ανάγκες στην χημεία του νερού (ανάλογα πάντα με το είδος του).

Το φίλτρο είναι υπέραρκετό αλλά προσωπικά πάντα βάζω και ένα εσωτερικό για να είμαι ποιό σωστός.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε Zeroboy..

Βάση τον λίτρων που έχεις διαθέσιμα για το νέο ενυδρείο θα σου πρότεινα σαν καλύτερη λύση τα firemouth. :)

Τα οσκαρακια γίνονται λίγο τερατακια και σίγουρα αυτά τα λύτρα δεν θα τους αρκούν όταν πάρουν μέγεθος...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Ψιλοαπογοητεύτηκα λίγο που δεν θα μπορέσω να βάλω oscar.Κρίμα γιατί μου αρέσουν πολύ αλλά αφού δεν γίνεται λόγω χώρου θα κοιτάξω να μείνω με ότι έχω απο κατοίκους. :)

Έγινε επεξεργασία - Zeroboy
Link to comment
Share on other sites

Ψιλοαπογοητεύτηκα λίγο που δεν θα μπορέσω να βάλω oscar.Κρίμα γιατί μου αρέσουν πολύ αλλά αφού δεν γίνεται λόγω χώρου θα κοιτάξω να μείνω με ότι έχω απο κατοίκους

Είναι μια σωστή απόφαση με γνώμονα το μέλλον του ενυδρειου.Τα οσκαρ είναι από τις πιο ενδιαφέρουσες κιχλιδες ανεξαρτήτως γεωγραφικής περιοχής και πολλοί κάτοχοι τους τα χαρακτηρίζουν κατοικίδια με συμπεριφορά κουταβιού για την μοναδική συμπεριφορά τους απέναντι στο ιδιοκτήτη τους..

Κάποια στιγμή στο μέλλον σου εύχομαι να μπορέσεις να στήσεις ένα μεγαλύτερο tank και να τους παρέχεις αυτά που ζητάνε για να είναι ευτυχισμένα..

Τώρα με τα firemouth σκέφτεσαι το ενδεχόμενο της αναπαραγωγής μιας και πολλοί χομπιστες το έχουν δοκιμάσει με επυτιχια?

Για το θέμα του γατόψαρου μπορούμε να συζητήσουμε εναλακτηκες επιλογές συμβατές από άποψη νερου με τα ψαράκια σου.. :)

Link to comment
Share on other sites

Θανάση σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου (για μεγαλο tank) και θα θελα τις πολυτιμες συμβουλές σας για καποιο γατόψαρο συμβατό με τους κατοίκους μου.Θα προσπαθησω να επιστρεψω τον synodontis.Για τα firemouth πιστεύω να μπορέσω όταν μεγαλώσουν και αν ειναι ζευγάρι να δώ αναπαραγωγή. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Συμβατά με τα ψάρια σου βιοτοπικα είναι τα Platydoras costatus(Talking Catfish)

http://www.aquahobby.com/gallery/e_costatus.php

όπως και το πολύ όμορφο Pimelodus pictus.

http://www.aquahobby.com/gallery/e_costatus.php

Υπάρχουν πολλές επιλογές από την οικογένεια των corytoras και των pleco.

Δεν σου έγραψα κάποιο από αυτά με γνώμονα ότι ζητάς κάτι σε στιλ synodontis.

Πάντως εάν μας πεις τι περίπου ζητάς θα ξεδιπλωθούνε και άλλες πολλές επιλογές. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σας,

Ενα ζευγαρι οσκαρ μονο του, μπορει να κρατηθει σε 300 λιτρα χωρις προβληματα.Χρειαζεται βεβαια πολυ δυνατο φιλτραρισμα(εγω προτεινω τα φιλτρα να ειναι αρκετα για ενυδρειο διπλασιου ογκου),σωστη διακοσμηση, και να ειναι σιγουρα ζευγαρι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...