Jump to content

Τροπική σαλάτα


sterzidi

Recommended Posts

Πέρσι τέτοιο καιρό αποφάσισα να φτιάξω ένα 180 λ. juvel με αφρικάνες.

:)

Όλοι οι υπόλοιποι μου απαγόρευσαν να επιστρέψω στο pet shop τους 3 κλόουν και το γλείφτη που ήδη είχαμε σε ένα μικρό ενυδρείο.

Τελικά έκανα ένα υβριδικό μεταξύ Αφρικής και Ασίας....

Το πρόβλημά μου είναι ότι έχω πολλές απώλειες από τις αφρικάνες. Ο auratus τα έχει τσακίσει. Αν ξεχάσουμε και δεν τα ταϊσουμε μια μέρα συνηθως την επόμενη έχουμε απώλεια. (Φημίζομαι για το λίγο φαγητό που ρίχνω... γενικά)

Συνήθως κρύβονται και μόνο όταν πλησιάζει το γεύμα εμφανίζονται. Αν είχα βάλει σαλιγκάρια θα είχα μεγαλύτερη δράση...

Σας βάζω και μια φωτό για να δείτε τα είδη. Υποθέτω ότι έχω:

1 Melanochromis auratus

1. Labidochromis sp. yellow

1. Pseudotropheus lombardoi ?

1. Cynotilapia afra

3 Clown loaches

1. Γλείφτη

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας

post-1137-1145902413_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - sterzidi
Link to comment
Share on other sites

Τα κλόουν και το γατόψαρο πρέπει να φύγουν, βρες κάποιον που να τα θέλει. Από εκεί και πέρα, κρίνοντας από τη φωτογραφία του ενυδρείου σου, θα πρέπει να βάλεις πολλές επιπλέον πέτρες, σωρόμενες μέχρι την επιφάνεια του ενυδρείου που να σχηματίζουν μία ποικιλία από σπηλιές και κρυψώνες για τα ψάρια. Χοντρικά, το ενυδρείο σου να χωρίζεται από τις πέτρες σε τρία μέρη. Αλλά ακόμα και τότε το Melanochromis auratus θα συνεχίσει, λογικά, το φονικό του έργο μέχρι να μείνει μόνο του στο ενυδρείο. Το ιδανικό θα ήταν να το αφαιρέσεις και αυτό και να βάλεις 3-4 θηλυκά για κάθε ένα από τα τρία εναπομείνατα είδη. Υποθέτωντας βέβαια ότι τα άτομα που βρίσκονται αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο σου είναι όλα αρσενικά. Αλλά και να μην είναι, δεν πρόκειται να έχεις ιδιαίτερα προβλήματα αν καταφέρεις να είσαι σίγουρος ότι όλα όσα θα προσθέσεις θα είναι θηλυκά.

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη σε ευχαριστώ

Αλλαξα τις πέτρες κι απέκτησε ενδιαφέρον

Ειναι βέβαια πολύ αγχωμένα κι έχω το νου μου

Δύο απορίες.

1 Γιατί πρέπει να εξαφανιστουν τα ασιατικά, θα μου δημιουργησει οικογενειακα προβλήματα. Αλλωστε τον τελευταίο χρόνο δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

2. Σε τι βοήθησαν οι πέτρες ανεβαίνοντας σε ύψος.

Δυστυχώς οι σπηλιές δεν τους βολεύουν οπότε αύριο θα παω να παρω νεες πέτρες

Προσπάθησα να ανεβάσω μια νέα φωτό, αλλά δεν τα κατάφερα με την προσθηκη αρχείου. Και φανταστείτε ότι είμαι εν δυναμει ενεργό μέλος παρόμοιου δικτυακού τόπου, σχετιζόμενου με την εκπαίδευση

post-1137-1145997383_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - sterzidi
Link to comment
Share on other sites

Αντώνη σε ευχαριστώ

Αλλαξα τις πέτρες κι απέκτησε ενδιαφέρον

Ειναι βέβαια πολύ αγχωμένα κι έχω το νου μου

Δύο απορίες.

1 Γιατί πρέπει να εξαφανιστουν τα ασιατικά, θα μου δημιουργησει οικογενειακα προβλήματα. Αλλωστε τον τελευταίο χρόνο δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

2. Σε τι βοήθησαν οι πέτρες ανεβαίνοντας σε ύψος.

Δυστυχώς οι σπηλιές δεν τους βολεύουν οπότε αύριο θα παω να παρω νεες πέτρες

Προσπάθησα να ανεβάσω μια νέα φωτό, αλλά δεν τα κατάφερα με την προσθηκη αρχείου. Και φανταστείτε ότι είμαι εν δυναμει ενεργό μέλος παρόμοιου δικτυακού τόπου, σχετιζόμενου με την εκπαίδευση

20054[/snapback]

Οι απαντήσεις στις απορίες σου αγαπητέ sterzidi:

1. Έχει να κάνει με την ιδιοσυγκρασία των αφρικανικών ψαριών. Πιο συγκεκριμένα, τα τελευταία έχουν απρόοπτο χαρακτήρα με αποτέλεσμα να μην είσαι ποτέ σίγουρος για τη μοίρα των ασιατικών. Εδώ ακόμα και μόνο αφρικάνες να έχεις μέσα σε ένα ενυδρείο ο κίνδυνος να βρεις νεκρά από καυγά ψάρια ακόμα και μετά από 1-2 χρόνια που θα τα κρατάς είναι πιθανός. Ένας ακόμα λόγός είναι τα περιβάλλοντα που ζουν τα συγκεκριμένα ψάρια. Οι αφρικάνες αρέσκονται σε πολλές πέτρες που σχηματίζουν σπηλιές και άμμο, πράγμα που δεν ισχύει για τα ασιατικά και της νοτίου αμερικής. Πίστεψέ με, αν τα τελευταία μπορούσαν να μιλήσουν θα είχαν αρκετά παράπονα από τη διαβίωσή τους ανάμεσα στις πέτρες και το σκληρό νερό.

2. Τα mbuna είναι ψάρια που ζουν σε ύφαλλο. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, όταν βρίσκονται μέσα στη λίμνη δεν απομακρύνονται ποτέ πολύ από το βράχο. Επίσης, θα έχεις προσέξει ότι δεν τους αρέσει να κολυμπούν κοντά στην επιφάνεια του νερού. Ο λόγος είναι ότι τα συγκεκριμένα ψαράκια αποτελούν τροφή για μία πληθώρα κυνηγών: από ψαροπούλια που επιτίθενται από τον αέρα μέχρι σαρκοφάγα predatory fish της λίμνης. Με το να ανεβάσεις λοιπόν τις πέτρες μέχρι την επιφάνεια τα κάνεις όχι μόνο να κολυμπήσουν ευκολότερα και ανετότερα σε όλο το ύψος του ενυδρείου σου αλλά και τα κάνεις να αισθάνονται μεγαλύτερη σιγουριά και ασφάλεια. Αφού όταν τα συγκεκριμένα ψαράκια είναι κοντά στο βράχο ξέρουν ότι έχουν ιδιαίτερα αυξημένες πιθανότητες να σωθούν αν δεχθούν επίθεση από κάποιο σαρκοφάγο ψάρι.

Σχετικά με το aquascaping του ενυδρείου σου, μην προσπαθείς να βάλεις τις πέτρες χτιστά αλλά σωρό. Πιο συγκεκριμένα, βάλε τις μεγαλύτερες στον πυθμένα σε δύο ή και τρεις σειρές η μία δίπλα στην άλλη και στη συνέχεια άρχισε να στοιβάζεις πάνω τις αμεσως μικρότερες σε δύο παράλληλες σειρές και στη συνέχεια τις ακόμα μικρότερες σε μία ακόμα σειρά κτλ. Βέβαια, καθ όλη αυτή τη διαδικασία έχε το νου σου στο να μένουν κενά ανάμεσα στις πέτρες ώστε να σχηματίζονται, αυτόματα σπηλιές. Σπηλιά μπορεί να θεωρηθεί και ένα κενό ανάμεσα σε δύο πέτρες. Μη σκέφτεσαι σαν σπηλιά δύο πέτρες με μία άλλη κολλημένη πάνω τους σαν σπιτάκι. Δοκίμασε την παραπάνω μέθοδο και θα δεις ένα αποτέλεσμα φυσικό που θα εκτιμηθεί δεόντως από τα ψαράκια σου αλλά και από εσένα τον ίδιο και όποιον βλέπει το ενυδρείο σου. Όσο πιο τυχαία φαίνονται τοποθετημένες οι πέτρες τόσο πιο ωραίο και φυσικό θα είναι το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη σε ευχαριστώ

Σε 2 βδομάδες που θα κανω αλλαγή νερού θα πειραματιστώ με το aquascaping.

Πολύ κατατοπιστικές οι αιτιολογήσεις σου και προπάντων άμεσες

Υ.Γ. Θα πρέπει να κανω μια μεγάλη συζήτηση με τα δίδυμα σχετικά με τα ασιατικά, Προσπαθώ και το έχω επιτύχει ως ένα βαθμό τα παιδιά να έχω ενεργητική συμμετοχή στη διαχελιριση του ενυδρείου.

Στη περιοχή μου είναι δύσκολο να βρεις ώριμα σε ηλικία ψάρια. ¨ολα τα πήρα νέα σε ηλικία και μου προέκυψαν 3 αρσενικά κι 1 θηλυκο. Μάλιστα όταν ο auratus άλλαξε χρώμα ο γιος μου έπαθε. Αφού του εξήγησα ότι έιναι αγόρι συμφιλιώθηκε με την ιδέα. Αν ήταν κορίτσι θα είχα πρόβλημα.

Ευχαριστώ και πάλι για την ενημέρωση.

Έγινε επεξεργασία - sterzidi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...