Jump to content

Αύξηση PH


Recommended Posts

2 ερωτήσεις!

1) ...και ενώ στην αρχή που ξεκίνησα το test της tetra έδειχνε το νεράκι μου να έχει εκείνο το υπέροχο navy χρώμα που αντιστοιχεί στο 8.3 PH, μετά από 3 εβδομάδες έχω κολλήσει στο 7.7/7.8. Μια σκέψη είναι άμεσα να αγοράσω ένα buffer και να το κολλήσω στο 8.2 ή ότι πουλάει η εταιρεία που θα βρώ.

Υπάρχει άλλος τρόπος να αυξήσω το PH μου;

Οξυγόνωση έχω καλή στο ενυδρείο μου οπότε υποθέτω ότι δεν έχω υψηλό CO2 το οποίο ρίχνει το PH. Έκανα και τη χαζομάρα να βάλω 2 φορές από μια κουταλιά διτανθρακικό νάτριο (σόδα φαγητού) η οποία όπως διάβασα ανεβάζει προσωρινά το PH αλλά μετά από 2 μέρες ξαναπέφτει στα ίδια επίπεδα.

Ο μόνος τρόπος είναι να ρίξω χημικό ή να το ψάξω κάπως αλλιώς;

2) To νερό στο ενυδρείο μου ρέει εδώ και σχεδόν ένα μήνα χωρίς ψάρια και στρώνω με αμμωνία. Κάνω καθημερινά (από την αγωνία μου!) μετρήσεις και έχω 0 αμμωνία, ,15 ΝΟ3 και αισθάνομαι ότι έχω κολλήσει στο ΝΟ2. Εδώ και μια εβδομάδα είμαι στα ,50-,75. Με το χρωματικό test δεν είμαι και πολύ σίγουρος. Να το περιμένω ή να ρίξω τίποτα bacterlife; Έχω αρχίσει να πιστεύω στο "περισσότερη βιολογία, λιγότερη τεχνολογία" και δεν θέλω να ρίχνω χημικά και ζουμιά στα ενυδρεία μου. Μήπως το σύστημά μου δεν έχει τη δυνατότητα να αναπτύξει τα βακτηρίδια που αναλαμβάνουν να κάνουν το ΝΟ2 σε ΝΟ3; Η άποψή σας;

Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο post.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το PH δεν έχω να σου πω κάτι εκτός και αν κόψεις ή ελλατώσεις το CO2.Για τα ΝΟ2 πιστεύω ότι είναι λίγη η μια εβδομάδα.Ισως περάσει άλλη μια ίσως και παραπάνω μέχρι να τα δεις να εξαφανίζονται.Οταν όμως θα αρχίσουν να πεύτουν θα εξαφανιστούν σε 1-2 μέρες.Λιγο υπομονή και όλα θα πάνε καλά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση,

για να πέσει το CO2 το οποίο βέβαια δεν το έχω μετρήσει ποτέ, πρέπει να οξυγονώσω περισσότερο το ενυδρείο μου, έτσι; ποιος είναι ο πιο κατάλληλος τρόπος, μια και δεν έχω ψάρια μέσα να βάλω την έξοδο του εξ. φίλτρου μου έτσι ώστε να γεμίσει το ενυδρείο μου με φυσαλίδες ή να ανεβάσω πιο ψηλά τον κυκλοφορητή μου ώστε να κάνει μεγαλύτερο κύμα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει οτι μπορείς να αυξήσεις το ph τοποθετώντας μέσα στο ενυδρείο σπασμένα κοράλια μέσα σε διχτάκι.

Δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά, αν το έχει δοκιμάσει κάποιος ας μας πει αν λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλήτερα πιστεύω είναι να αναιβάσεις το φίλτρο σου και αν έχει και spray bar να το βάλεις ώστε να μην κάνει απλά κυματισμό αλλα φυσαλλίδες

Link to comment
Share on other sites

Ότι σου λέει ο koymparos.

Με την ανατάραξη της επιφάνειας παγιδεύεται οξυγόνο στις φυσαλίδες και παράλληλα το Co2 που βάζεις απελευθερώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ότι σου λέει ο koymparos.

Με την ανατάραξη της επιφάνειας παγιδεύεται οξυγόνο στις φυσαλίδες και παράλληλα το Co2 που βάζεις απελευθερώνεται.

20240[/snapback]

Τι εννοείς το CO2 που βάζω; Δεν προσθέτω CO2. Απλώς σε ένα μη οξυγονωμένο ενυδρείο υπάρχει αυξημένο CO2. Ίσως να ενοούμε το ίδιο. Το θέμα είναι να οξυγονώσω αναταράσοντας την επιφάνεια και έτσι θα κάνω.

Ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς το CO2 που βάζω; Δεν προσθέτω CO2. Απλώς σε ένα μη οξυγονωμένο ενυδρείο υπάρχει αυξημένο CO2. Ίσως να ενοούμε το ίδιο. Το θέμα είναι να οξυγονώσω αναταράσοντας την επιφάνεια και έτσι θα κάνω.

Ευχαριστώ:)

20243[/snapback]

Συγγνώμη νόμιζα οτι βάζεις Co2.

Έστω όμως με την ανατάραξη χάνεται το όποιο CO2 μπορεί να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

:) Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε TasosF

Εφόσον το ενυδρείο σου είναι ακόμα στο στάδιο του στρωσίματος, θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς ακόμα με το ΡΗ.

Μία καλύτερη οξυγόνωση με τους τρόπους που αναφέρθηκαν, δηλαδή ανατάραξη της επιφάνειας και περισσότερες φυσαλίδες, πιστεύω ότι είναι αρκετά και θα βοηθήσει επίσης τον βιολογικό κύκλο. Πιστεύω ότι στην πέμπτη εβδομάδα θα είναι όλα εντάξει.

Δεν ανέφερες πως αυξάνεις την αμμωνία. Ρίχνεις τροφή? Αν ναι μήπως ρίχνεις υπερβολική?

Το ΡΗ δεν είναι απαραίτητο να το ανεβάσεις στο 8,3 αν το ενυδρείο σου προορίζεται να φιλοξενήσει μόνο ψάρια. Κατά τη γνώμη μου είναι προτιμότερη, σε αυτή την περίπτωση, η σταθερή τιμή του ΡΗ στο 7,9 παρά μία συνεχής προσπάθεια να ανέβει στο 8,3 με διάφορα χημικά πρόσθετα. Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα τις συνεχείς αυξομειώσεις του ΡΗ, που είναι πολύ χειρότερο από μία σταθερή μικρότερη τιμή.

Όσα χημικά και να ρίξεις το σύστημά σου σύντομα θα επανέρχεται στην αρχική του σταθερή κατάσταση.

Όταν το σύστημά σου σταθεροποιηθεί, μπορείς να ανεβάζεις το ΡΗ αλλά και την αλκαληκότητα προσθέτοντας ασβεστόνερο μαζί με το νερό της εξάτμισης.

Τα πρόσθετα που βοηθούν την ανάπτυξη των βακτηριδίων, δεν θεωρούνται χημικά, άρα μπορείς να ενισχύσεις την βιολογία του συστήματός σου ρίχνοντας κάποιο από αυτά κατά την περίοδο του στρωσίματος.

Ο κύκλος θα ολοκληρωθεί την τέταρτη ή πέμπτη εβδομάδα. Από εκεί και πέρα όμως η προσθήκη των ψαριών θα πρέπει να γίνεται με πολύ αργό τρόπο, ώστε να δύνεται η ευκαιρία στο σύστημά σου να αναπτύσσεται βιολογικά.

Μια απότομη αύξηση του βιολογικού φορτίου μπορεί να προκαλέσει καταστροφή της βιολογικής ισορροπίας των φίλτρων σου μέσα σε μερικές ώρες. Εδώ δεν υπάρχει η "ελαστικότητα" που ξέρουμε από τα αντίστοιχα συστήματα γλυκού νερού γι' αυτό θέλει αργά και μελετημένα βήματα για να μην απογοητευτείς.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Νίκο,

την αμμωνία την αυξάνω με καθαρή αμμωνία από φαρμακείο. Στις αρές είχα θετικές τιμές, αλλά τώρα έχω πάντα 0. Υποθέτω ότι είναι η ικανότητα του συστήματός μου που το κρατάει κάτω. Όσο για τη βιολογία θα την ενισχύσω αφού το προτείνεις κι εσύ με bacterlife. Κι αυτό για το σταθερό PH που λες μάλλον έχεις δίκιο, και σε εμπιστεύομαι. Το ασβεστόνερο εννοείς kalkwasser?

Link to comment
Share on other sites

Το ασβεστόνερο εννοείς kalkwasser?

20282[/snapback]

Σωστά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...