Jump to content

Κυκλος αζωτου


Recommended Posts

μου εχουν σπασει τα νευρα, :lol::)

το ενυδρειο τρεχει τωρα 2 μηνες με 8κ ζωντανο βραχο,10κ ψωφιο αραγωνιτη

και μισο κιλο ζωντανο και ακομα εχω:

ΝΗ3=1 mg/l

NO2=0 mg/l

NO3=0 mg/l

μεσα στο διμηνο ειχα μετρησει καποια στιγμη λιγο ΝΟ2 κ ΝΟ3 αλλα καμμια εξελιξη.Το σκιμμερ ακομα δεν καταφερα να το φτιαξω αλλα το παλευω.

Γυρω στις αρχες του μηνα εβαλα ενα Damsel το οποιο το εχασα πριν απο μερικες μερες.Ηταν ζωηροτατο,ετρωγε και το βρηκα πνιγμενο απο ενα μπιλακι αραγωνιτη.Αληθεια σκαβουν?

Την περασμενη εβδομαδα εβαλα ενα κομματι με αποικιες απο button k star polyps που φαινεται οτι πανε μια χαρα. 2 mushrooms επισης ορθανοιχτα. Δεν επηρεαζονται απο την αμμωνια?

Σκεφτηκα οτι τα τεστ λενε αηδιες αλλα μετρησα και τα 2 γλυκου που εχω και ειναι ολα νορμαλ.

Κυκλοφορια ~ χ30,βιολογικο φιλτρο δεν εχω,χημικο μονο

Καμμια ιδεα τι συμβαινει ? :D

Έγινε επεξεργασία - shadow
Link to comment
Share on other sites

Για πόσα λίτρα μιλάμε;

Ο βράχος ήταν κουραρισμένος;

Αυτά που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι τα εξής:

Το damsel σκάβει σαν τρελό! Εμένα κάνει λαγούμια...

Με τόση αμμωνία όμως ακόμα και αυτό το ανθεκτικό ψαράκι την έβγαζε δύσκολα μάλλον. Μήπως κάτι άλλο ψοφάει στο ενυδρείο και δεν το χεις πάρει πρεφα; Υπάρχει άλλο ζωντανό μέσα τώρα;

Σχετικά με τα μανιτάρια και τους πολύποδες (ήταν πάνω στο βράχο μου) αντίστοιχα και εγώ στην αρχή είχα πολύ καλή ανάπτυξη και ακόμα πηγαίνουν πολύ καλά. Τελικά είναι πολύ ανθεκτικά στο "βρώμικο" νερό.

Με ενδιαφέρει η εξέλιξη του skimmer σου, καθώς και εγώ παλεύω με κάτι αντίστοιχο, μπορούμε να συνεχίσουμε την κουβέντα εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2511

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

60 λτ ειναι το ενυδρειο.

ο βραχος μου ειπαν οτι ειναι κουραρισμενος αλλα απο την αρχη ειχα ΝΗ3.

Μετα το damsel τιποτα ζωντανο εκτος απο τους πολυποδες και τα μανιταρια.

Τουλαχιστον δεν θα επρεπε να εχει ξεκινησει ο κυκλος μετα απο 2 μηνες?

Με το σκιμμερ τελειωνω αλλα δυστυχως δεν μπορω να ανεβασω φωτο.

Να δουμε αν θα δουλεψει και τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε shadow

Δοκίμασε να κάνεις ένα τεστ αμμωνίας σε κάποιο άλλο στρωμένο θαλασσινό ενυδρείο. Είναι πολύ πιθανό να μην έχει σωστές ενδείξεις.

Αν η βιολογία του ενυδρείου σου βασίζεται αποκλειστικά στο ζωντανό βράχο και άμμο, σιγουρέψου ότι η κυκλοφορία του νερού είναι τέτοια ώστε να υπάρχει ροή σε όλα ή στα περισσότερα σημεία του βράχου.

Όταν ξαναβάλεις ψάρι πρόσεξε το τάισμα. Στην αρχή θα πρέπει να ταίζεις από καθόλου έως ελάχιστα. Μπορεί αυτός να ήταν ο λόγος που έχασες το ψάρι. Η σταδιακή αύξηση του ταίσματος θα δώσει την ευκαιρία στο βράχο να αναπτύξει την βιολογική ικανότητα που χρειάζεται. Μην ξεχνάς ότι τα λίτρα σου είναι λίγα με αποτέλεσμα το "λίγο" πολλές φορές να είναι "υπερβολικό"

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αρχικα θα πρέπει να τσεκάρεις το τεστ σου σε στρωμένο ενυδρείο.

Πιθανόν ο βράχος να μην ήταν κουραρισμένος. Αν σου είναι εύκολο απομάκρυνε ένα κομμάτι βράχο από το ενυδρείο. Αν βγάλει άσκημη ευωδιά επιβεβαιώνεται ότι είναι έτσι αν όχι τότε θα πρέπει να βελτιώσεις την κυκλοφορία γύρο από τον βράχο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...