Jump to content

Φαγωμένο φυτό


Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι

Χρειάζομαι και πάλι τα φώτα σας

Από την αρχή που ξεκίνησα το ενυδρείο μου είχα φυτέψει 2 Eusteralis stellata, εν γνώση μου πώς είναι από τα δύσκολα φυτά.

Η ανάπτυξη του ήταν πολύ καλή τόσο που αναγκάστηκα να το κόψω και να το ξαναφυτέψω γιατί είχε μεγαλώσει αρκετά.

Το θέμα είναι πώς από τότε που πρόσθεσα και τα υπόλοιπα ψαράκια μου 3 red eye tetra και ένα σκαλαράκι (δεν ξέρω φυσικά αν είναι αυτά υπαίτια) παρατήρησα πώς τα φύλλα του άρχισαν να φαίνονται φαγωμένα δείτε εδώ post-666-1146132519_thumb.jpg

Χτες με την αλλαγή νερού αναγκάστηκα να τα ξεριζώσω :) τι να φταίει τελικά, μήπως γνωρίζετε?? γιατί μου άρεσε σαν φυτό και θα ήθελα να το ξαναφυτέψω.

Ευχαριστώ

post-666-1146132559_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι

Χρειάζομαι και πάλι τα φώτα σας

Από την αρχή που ξεκίνησα το ενυδρείο μου είχα φυτέψει 2 Eusteralis stellata, εν γνώση μου πώς είναι από τα δύσκολα φυτά.

Η ανάπτυξη του ήταν πολύ καλή τόσο που αναγκάστηκα να το κόψω και να το ξαναφυτέψω γιατί είχε μεγαλώσει αρκετά.

Το θέμα είναι πώς από τότε που πρόσθεσα και τα υπόλοιπα ψαράκια μου 3 red eye tetra και ένα σκαλαράκι (δεν ξέρω φυσικά αν είναι αυτά υπαίτια) παρατήρησα πώς τα φύλλα του άρχισαν να φαίνονται φαγωμένα δείτε εδώ post-666-1146132519_thumb.jpg

Χτες με την αλλαγή νερού  αναγκάστηκα να τα ξεριζώσω  :)  τι να φταίει τελικά,  μήπως γνωρίζετε?? γιατί μου άρεσε σαν φυτό και θα ήθελα να το ξαναφυτέψω.

Ευχαριστώ

post-666-1146132559_thumb.gif

20216[/snapback]

Το λές και μόνη σου πιο πάνω.

Αντιγράφω απο Τρόπικα.

Eusteralis stellata is distinguished by its beautiful shape and colour. It is difficult to grow in aquariums. It requires intensive light and the addition of CO2 to grow well. The shortage of micro-nutrients leads to pale leaves, which may be an indication that the aquarium needs fertiliser. Even in good conditions growth sometimes stops suddenly. Plants in aquarium shops are generally low, compact plants grown in marshy conditions, and do not reveal their full glory until planted in the aquarium.

Το πιθανότερο είναι ο φωτισμός ή/και η έλλειψη κάποιων θρεπτικών στοιχείων.

Link to comment
Share on other sites

TA ΤΕΤΡΑ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΥΚΝΟΦΗΤΕΜΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΒΑΖΟΥΝ ΤΕΤΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΑΝΕ ΤΗΝ ΑΚΗΝΙΣΙΑ

ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΦΡΟΝΤΙΔΑ

Link to comment
Share on other sites

Άρα αυτό που νόμιζα πώς για τα φαγωμένα φύλλα ευθύνονταν τα ψάρια δεν ισχύει :D και όπως λέει το άρθρο της Τropica ενώ έδειχνε πολύ καλή ανάπτυξη ξαφνικά τα φύλλα του χλόμιασαν,

με το να λέει επίσης πώς χρειάζεται εντατικό φωτισμό τι εννοεί? η 8 ώρες που έχω αναμμένες τις λάμπες μου δεν του αρκούν? έπειτα παρατήρησα και σημάδια από πράσινη άλγη πάνω στο τζάμι μου και καφέ άλγη στα φύλλα που γι αυτό αν δεν κάνω λάθος εν μέρει ευθύνεται ο φωτισμός.

Οπότε να το ξεχάσω? η να κάνω άλλη μία προσπάθεια προσθέτοντας στο νερό θρεπτικά στοιχεία όπως σίδηρο, λέτε να βοηθήσει? :)

Link to comment
Share on other sites

Οι 8 ώρες φωτισμού είναι λίγο.

Η τροπική μέρα κρατάει 12 ώρες.

Αύξησε σταδιακά τον φωτισμό σου μέχρι να φτάσει τις 11 με 12 ώρες.

Η καφέ άλγη συνήθως εμφανίζεται λόγω ελλειπής φωτισμού.

Πόσα watt έχεις ;

Η πράσινη τι είναι τριχοειδής ή σποτ ;

Θρεπτικά θα προσθέσεις μόνο αφού μετρήσεις και δείς ότι είναι λιγότερο απο το κανονικό.

Link to comment
Share on other sites

λεει <intesive> lighting για να μεγαλωσει <καλα> οχι απλα να μεγαλωσει.intesive lighting θεωρειται απο 3wpg και πανω.αν δεν κανω λαθος το δικο σου ειναι 110 λιτρα οποτε κοντα στα 90w.

Link to comment
Share on other sites

Nαι έχει 2 λάμπες και αν δεν κάνω λάθος είναι γυρω στα 90w.

Όσο για την πράσινη άλγη είναι σποτ και κολλημένη στο τζάμι όχι τριχοειδής

και την καθάρισα με τηλεκάρτα διαφορετικά δεν ξεκολλούσε εύκολα. Ποια είναι η αιτία δημιουργίας αυτού του είδους άλγη? είχα την εντύπωση πως έφταιγε ο φωτισμός γι αυτό και τον ελάττωσα στης 7 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

"Οι πράσινη άλγη είναι ένδειξη καλής ποιότητας νερού." :)

Link to comment
Share on other sites

Nαι έχει 2 λάμπες και αν δεν κάνω λάθος είναι γυρω στα 90w.

Όσο για την πράσινη άλγη είναι σποτ και κολλημένη στο τζάμι όχι τριχοειδής

και την καθάρισα με τηλεκάρτα διαφορετικά δεν ξεκολλούσε εύκολα. Ποια είναι η αιτία δημιουργίας αυτού του είδους άλγη? είχα την εντύπωση πως έφταιγε ο φωτισμός γι αυτό και τον ελάττωσα στης 7 ώρες.

20266[/snapback]

Rena οι λάμπες σου πρέπει να είναι 2 x 25W = 50W και είναι μια χαρά για φυτά που δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις , για την E. stellata όμως είναι λίγο και επίσης χρειάζεται και παροχή Co2 και πιο μελετημένη λίπανση .

Η E. stellata είναι απο τα φυτά που καλλιεργούνται συνήθως εκτός νερού από τον παραγωγό και όταν τα αγοράζουμε οι ιστοί τους είναι πλούσιοι σε θρεπτικά συστατικά , γι' αυτό συχνά δείχνουν να πηγαίνουν καλά τις πρώτες ημέρες , αλλά σύντομα ( αν είχες περισσότερο φως ακόμη πιο σύντομα ) αυτά καταναλώνονται και το φυτό παρουσιάζει συμπτώματα έλλειψης .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...