Jump to content

Προβλημα με το Reef μου


golf4470

Recommended Posts

Επισης με καθε μετρηση που κανεις βλεπω οτι τα νιτρικα ανεβαινουν,ενω θα επρεπε να πεφτουν.Ψαξε να δεις αν εχεις χωμενο αναμεσα στο βραχο κανενα ψοφιο ψαρι ή σαλιγκαρι.

Link to comment
Share on other sites

Επισης με καθε μετρηση που κανεις βλεπω οτι τα νιτρικα ανεβαινουν,ενω θα επρεπε να πεφτουν.Ψαξε να δεις αν εχεις χωμενο αναμεσα στο βραχο κανενα ψοφιο ψαρι ή σαλιγκαρι.

Μάλλον κάτι τέτοιο θα πρέπει να συμβαίνει.Φυσικά εαν μιλάγαμε γιά ένα πλήρως ισοροπημένο σύστημα αυτό δεν θα αποτελούσε πρόβλημα, μιά που οτοδήποτε νεκρό θα εξαλιφότενα φυσικά απο την ομάδα καθαριστών και την σωστή φίλτρανση.

Link to comment
Share on other sites

Για εξηγησε το μου αυτο :)

Δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις ενυδρειο με κοραλια και να καλυπτεσαι μονο απο τις αλλαγες.Ουτε και να εχεις σταθεροτητα στις τιμες.Εκτος αν κανεις αλλαγες καθε 2-3 μερες.

Εξαρταται κ ποιες μεταβλητες μετραμαι κιολας...Ας πουμε για ενα ενυδρειο με μ****α κοραλια κατα κυριο λογο δεν χρειαζεται προσθετα μαγνησιου η ασβεστιου εαν εχεις απο την αλλη εναν κυπο με sps σαν το δικο σου reef ΑΚΗ τοτε σιγουρα χρειαζεσαι κ προσθετα.Το δικο μου το reef δεν ειχε ποτε πτωση ασβεστιου ουτε μαγνησιου αλλα δεν εχω κανενα απαιτιτικο κοραλι.

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια μικρη αλλαγη σημερα (10%) και οι μετρησεις ειναι:

ca:370

po4:0,2

kh:9.6

mg:980

no3:10

ph:7.6

alat:1024

Το καφε χρωμα που ειχε αρχισει να παρουσιαζεται εφυγε και σιγα σιγα παραγεται παλι κοραλινη.Πεταξα αρκετα κοραλια και οσα επεζησαν τα φιλοξενει ο φιλος μου orck (thanks!).Αυτο που παρατηρησα τελευταια ειναι οτι εχει χαθει η ζωη που υπηρχε οταν εσβηναν τα φωτα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια μικρη αλλαγη σημερα (10%) και οι μετρησεις ειναι:

ca:370

po4:0,2

kh:9.6

mg:980

no3:10

ph:7.6

alat:1024

Το καφε χρωμα που ειχε αρχισει να παρουσιαζεται εφυγε και σιγα σιγα παραγεται παλι κοραλινη.Πεταξα αρκετα κοραλια και οσα επεζησαν τα φιλοξενει ο φιλος μου orck (thanks!).Αυτο που παρατηρησα τελευταια ειναι οτι εχει χαθει η ζωη που υπηρχε οταν εσβηναν τα φωτα.

ο orck κρυφός θαλασσινός..... :bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ο orck κρυφός θαλασσινός..... :bowdown::thumbup:

Να ειναι καλα που τα φιλοξενει!Ελπιζω γρηγορα να γινει οπως ηταν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...