Jump to content

Πέρασε κιόλας ένας χρόνος...


Aquadominus

Recommended Posts

Φίλε Δημήτρη, δεν απευθυνόμουνα σε σένα μόνο αλλά ήταν ένα γενικό ερώτημα το οποίο προσπάθησα να το τεκμηριώσω με λίγο χιούμορ, εάν αυτό φάνηκε ειρωνικό συγνώμη, αλλά υποτείθετε ότι εδώ γράφουμε ναί μεν για να ανταλάσουμε απόψεις, αλλά και για να κάνουμε και λίγο χαβαλέ.

Έχω παρατηρήσει ότι την παρεξήγησει, και δεν μιλάω για εσένα προσωπικά, την έχουμε στο enter του πληκτρολογίου μας ορισμένοι σε αυτό το forum καλό θα ήταν να χαλαρώσουμε και να απολάυσουμε το χόμπυ μας και όχι να ψάχνουμε ευκαιρίες για παρεξηγηθούμε.

Και πάλι εάν νομίζεις ότι ειρωνεύτικα συγνώμη αλλά δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου.

Δεν πιστευω πως με ειρωνευτικές :)

Απλά είδα πως ξέφυγε λίγο η συζήτηση-όπως ορθά σημείωσες-και είπα να χαλαρώσω λίγο τα πνευματα.Καλή συνέχεια :glare:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη διαφωνοντας παντα υπαρχει κινητρο για μελετη και μαθηση καλο ειναι να διαφωνισουμε λιγο. :)

- Δεν ειπα οτι τρωνε cardinal, ειπα οτι "καθαριζουν" εξολοθρευουν σκοτωνουν πως να το πω?

Θερμοκρασιες

- Τα panda παντως στα εγκυρα σαιτ δινονται για μεχρι 25C (αλλα και τα αλλα ψαρια δεν ειναι για πανω απο 27). Γιατι αραγε?

- Το να βρεις σε καποια περιοδο ενα ψαρι στους 29C ακομα και στους 33 σημαινει οτι ζει συνεχως σε αυτη τη θερμοκρασια ή θα επιζησει για πολυ??

(το να επιζησει για πολυ ειναι και το ζητουμενο νομιζω για το ενυδρειο μας)

- Επειδη εγω δεν ειχα την τυχη να δω απο κοντα στο φυσικο του περιβαλλον αυτο το υπεροχο ψαρι προσπαθω να μαθω διαβαζωντας γι'αυτο.

Εχω βρει τις εξης πληροφοριες για τι θερμοκρασιες στους καρδιναλιους, ειναι απο αυτη τη μελετη στο φυσικο τους περιβαλλον, αρκετα εγκυρη πιστευω, στο Scielo Brazil

Και δεν μιλαμε για ακαριαιο θανατο που ειναι βαση της μελετης στου 19,6 (κατωτερη) και 33,7 (ανωτερη) αλλα και για τον αργο θανατο σε πιο χαμηλες θερμοκρασιες που οπως φαινεται αρχιζουν στους 29, ενω οι 25 φαινεται οτι ειναι η ιδανικοτερη θερμοκρασια.

mortalityratesofcardinaltetrasubmit.jpg

Στη μεση της σελιδας δες : table 2 mortality rates of cardinal tetra submitted to low and high temperature ....

http://www.scielo.br/scielo.php?script=sci...=en&nrm=iso

Ξερα ή χλωρα φυλλα

- Δεν εχω χρονο να ψαξω και για αλλα links αλλα αυτα για αρχη φτανουν νομιζω, ειναι η αλλη αποψη για τα χλωρα και ξερα φυλλα οποιος ξερει αγγλικα ας τα διαβασει.

(τελευταια παραγραφος "Leaf Litter" λεει για τα μειονεκτηματα του φρεσκου, μη ξερου φυλλου.

http://www.skepticalaquarist.com/docs/aquascaping/wood.shtml

Επισης εδω διαφορες αναφορες που τονιζουν συγκεκριμενα για ξερα φυλλα.

"Only collect dry leaves during autumn/early winter that have naturally fallen off or just about to"

http://www.theaquariumwiki.com/Oak_Leaves

"Take any old dried leaves or detritus that have been lying outside" http://theaquariumwiki.com/Infusoria

Σε μια εκθεση πολλα μπορει να γινονται για προσωρινη χρηση και με κερδος το θεαμα.

@olimpiakakias rio araca καλα το ειπε.

Σπυρο μου αν το διαβασα καλα, αναφερει οτι σε θερμοκρασια 29οC η θνησιμοτητα ειναι 2,5%, σωστα???

Αποψη μου ειναι οτι ειναι υπερβολικο ακομα και να το συζηταμε καθως ενα ψαρι μπορει να χαθει για ενα εκατομμυριο λογους με μεγαλυτερα ποσοστα. Οσο για τα corys δεν ειναι panda αλλα swarchzi (Αν το γραφω σωστα!)Ας μην φερνουμε λοιπον το χομπι στα ακρα. Αλλιως ας καταργηθει το χομπι του ενυδρειου...................

Οσον αφορα στο θεμα των καρδιναλιων με τους δισκους, μπορεις να μου πεις εστω και δυο ατομα που το ειδαν να γινεται στο ενυδρειο τους???

Οσο για τα φυλλα σου απαντησε ο Aquadominus ( ...about to fall) αλλα και εγω με αυτο που σου εγραψα πριν οσον αφορα στο τι συμβαινει στο ενυδρειο μου με το φυλλοδεντρο. Και εδω να διευκρινησω παλι οτι δεν επικροτω το να παιρνουμε νωπα φυλλα και να τα ριχνουμε στο ενυδρειο μας. Αν ομως δεν ειναι και απολυτα ξερα δεν τρεχει τιποτα!!!

P.S: Να διευκρινησω οτι ειμαι απολυτα υπερ των πληρως βιοτοπικων setup. Απο εκει και περα ομως πρεπει να ομολογησουμε οτι ειναι κατι δυσκολο και ισως οχι τοσο ομορφο. Μη καταδικαζουμε λοιπον τα "κοινωνικα" ενυδρεια, ετσι???

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο μου αν το διαβασα καλα, αναφερει οτι σε θερμοκρασια 29οC η θνησιμοτητα ειναι 2,5%, σωστα???

Αποψη μου ειναι οτι ειναι υπερβολικο ακομα και να το συζηταμε καθως ενα ψαρι μπορει να χαθει για ενα εκατομμυριο λογους με μεγαλυτερα ποσοστα. Οσο για τα corys δεν ειναι panda αλλα swarchzi (Αν το γραφω σωστα!)Ας μην φερνουμε λοιπον το χομπι στα ακρα. Αλλιως ας καταργηθει το χομπι του ενυδρειου...................

Οσον αφορα στο θεμα των καρδιναλιων με τους δισκους, μπορεις να μου πεις εστω και δυο ατομα που το ειδαν να γινεται στο ενυδρειο τους???

Οσο για τα φυλλα σου απαντησε ο Aquadominus ( ...about to fall) αλλα και εγω με αυτο που σου εγραψα πριν οσον αφορα στο τι συμβαινει στο ενυδρειο μου με το φυλλοδεντρο. Και εδω να διευκρινησω παλι οτι δεν επικροτω το να παιρνουμε νωπα φυλλα και να τα ριχνουμε στο ενυδρειο μας. Αν ομως δεν ειναι και απολυτα ξερα δεν τρεχει τιποτα!!!

P.S: Να διευκρινησω οτι ειμαι απολυτα υπερ των πληρως βιοτοπικων setup. Απο εκει και περα ομως πρεπει να ομολογησουμε οτι ειναι κατι δυσκολο και ισως οχι τοσο ομορφο. Μη καταδικαζουμε λοιπον τα "κοινωνικα" ενυδρεια, ετσι???

Δεν θελω να σε πεισω αλλα εχω διαφορετικη μη "βολικη" αποψη. :)

Και διαφωνοντας οπως ειπαμε ειναι ευκαιρια να την ψαχνουμε.

Μιλαμε για μελετη και οχι απλη παρατηρηση.

Οταν λεει οτι πειραματιστηκε με τις θερμοκρασιες για την θνησιμοτητα του ψαριου, θα εχει παρει υποψιν του ολες τις αλλες παραμετους.

Ας μη παρουμε ομως ως σοβαρο το μικρο ποσοστο (2,5%) θνησιμοτητας που αρχιζει στους 29.

Αυτο το ποσοστο απο μονο του δεν δειχνει οτι τα ψαρια ζοριζονται αφου καποια αρχιζουν και πεθαινουν?

Το ζορισμα δεν ειναι αρκετος λογος για μη συμβατοτητα?

Οταν λεμε οτι θελει προσοχη και μελετη η συνθεση ενος ενυδρειου ζηταμε να καταργηθει το χομπυ? :D

Δεν νομιζω οτι φερνω στα ακρα το χομπυ.

Στα ακρα ερχεται οταν ζοριζουμε στα ορια τους τα ψαρια.

Κρατωντας σε σωστες συνθηκες τα ψαρια και οχι σε ακραιες παραμετρους νομιζω οτι ωφελει ολους.

Δεν μπορει καποιος να βρει καταλληλους συγκατοικους για τους δισκους του?

Πρεπει να βαλουμε με το ζορι οτι να'ναι ψαρια ισα ισα για να μη ζοριζομαστε εμεις ψαχνωντας λιγο παραπανω ή κανωντας καποια μικρο-υποχωρηση μη βαζωντας καποια ψαρια (πχ καρδιναλιοι) που μας αρεσουν στο ενυδρειο?

Αν χρειαστει να ανεβασει θερμοκρασια στους δισκους τι θα γινει?

Θα σου δωσω ενα αντιθετο παραδειγμα για να το δεις και απο διαφορετικο το πρισμα το θεμα και οχι απο τη θεση του θαυμαστη των δισκων μονο.

Στο fishbase λεει οι δισκοι σε 27-33, (φυσικα κι αυτοι θα αντεξουν και λιγο πιο πανω και πιο κατω για μικρο διαστημα) αν εγω επειδη θελω να βαλω στο ενυδρειο μου ως πρωτο αγαπημενο μου ψαρι τα corydoras rabauti (22-25) να ρυθμισω μονιμα στους 24 και να βαλω και μερικους δισκους που μου αρεσουν και να μην ειναι αδειο το μεσαιο τμημα του ενυδρειου? :glare:

Και οταν θελω να σπρωξω για να αναπαραγωγη τα κορυ, να κατεβαζω και μεχρι τους 20? :D

Τα cory μπορει μας διευκολυνει και ο φιλος ποια ειναι, αν και απο αυτη τη φωτο του ενυδρειου του, μου φανηκαν πιο πολυ για Panda απο schwartzi

Υποψιν τα schwartzi ειναι ακομα πιο ασυμβατα (ειναι για μεχρι 24).

Δεν θα ηταν καλυτερα και απλουστερα αν εβαζε leucomelas ή sterbai? :D

ΥΓ για τα φυλλα τα ειπαμε.

ΥΓ2 μη με κανεις και ψαχνω για λινκ με αναφορες, δεν τα εχω φυλαξει (θα σου φυλαξω μερικα ομως οταν τα ξαναπετυχω), πιστευω ομως να ξερεις οτι δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου και οτι διαβαζω αρκετα στο νετ για να εχω συναντησει τετοιες "ομολογιες" που οπως και να το κανουμε σπανια θα συναντησεις αφου κανεις δεν θα κατσει να γραψει τοσο ευκολα "ναι εκανα βλακεια και εχω χασει πολλους καρδιναλιους ή νεον απο χτυπηματα των δισκων" (καπως ετσι το διαβασα αλλα δεν θυμαμαι που, νομιζω στο GD)

Και δεν λεω για τον FAN, αυτος δεν πιανεται που το εχει αναφερει για δικους του δισκους και καρδιναλιους :D

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και ενα λογο που δεν θα εβαζα καρδιναλιους? (απο την μερια του δισκα)

240 λιτρα ειναι το ενυδρειο, θα προτιμουσα τα λιτρα που μου "τρωνε" τα τετρας να μη τα χαλαλιζα ετσι και να εβαζα κανενα δισκο ακομα.

ΥΓ Αν και παλι δυσκολο ειναι για μινιμουμ κοπαδι δισκων σε 240 λιτρα ακομα και μονοι τους να ηταν στο ενυδρειο, εκτος κι αν ηταν μικρα τα δισκακια και σχεδιαζα μεγαλυτερο ενυδρειο συντομα.

Παλι σκατα τα εκανα? :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πω σπυρο οτι εχω ενα κοπαδακι απο cory schwartzi εδω και σχεδον 16 μηνες με ph κατω του 5 συνεχεια και θερμοκρασια 29 και δυο καλοκαιρια με 33 ακομα και 34 χωρις να εχω χασει ουτε ενα.Νομιζω οτι αυτο θελει να πει και ο nidal δηλ να μην εχουμε στεγανα και μιλαμε με απολυτοτητα.Οτι και να κανουμε θα προσπαθησουμε να φερουμε το νερο μας και το περιβαλλον αναλογα με τις συνθηκες που ζουν στον φυσικο τους περιβαλλον τα ψαρια αλλα δεν θα το καταφερουμε ποτε μπορει να το πλησιασουμε αλλα δεν θα το καταφερουμε να το φτασουμε ουτε καν κοντα λογω πολλων περιορισμων.Αυτο καταλαβαινω να μην ακυρωνουμε το χομπι και να κοιταμε και τι δουλευει και ισχυει και σε ενυδρεια αλλων παιδιων.

Έγινε επεξεργασία - pan
Link to comment
Share on other sites

Τα cory μπορει μας διευκολυνει και ο φιλος ποια ειναι, αν και απο αυτη τη φωτο του ενυδρειου του, μου φανηκαν πιο πολυ για Panda απο schwartzi

Υποψιν τα schwartzi ειναι ακομα πιο ασυμβατα (ειναι για μεχρι 24).

Δεν θα ηταν καλυτερα και απλουστερα αν εβαζε leucomelas ή sterbai? :)

Στην συγκεκριμένη φώτο είναι πάντα το οποίο το έχω απο προηγούμενο ενυδρείο το οποίο είχε θερμοκρασία 27 βαθμούς πέρασε ένα καλοκαίρι χωρίς ανεμηστηράκια με θερμοκρασία ενυδρείου 32 με 33 βαθμούς και μετά μπήκε στο ενυδρείο με τους δίσκους και ζούσε 1 χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα στους 29 βαθμούς συνολίκα το έχω 2 χρόνια περίπου.

Τα κόρυ τα έδωσα σε ένα φίλο γιατί θέλω sterbai

Α!!! και για την αεροκουρτίνα σας άκουσα την έβγαλα και σε ένα βράδι έχασα 2 καρδινάλιους 1 ροδόστομο και όλοι οι δίσκοι ήταν στον αφρό στο τσάκ τους πρόλαβα. (Και για να προλάβω τις ερωτήσεις το διοξείδιο ήταν κλειστό).... :glare::D:D

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πω σπυρο οτι εχω ενα κοπαδακι απο cory schwartzi εδω και σχεδον 16 μηνες με ph κατω του 5 συνεχεια και θερμοκρασια 29 και δυο καλοκαιρια με 33 ακομα και 34 χωρις να εχω χασει ουτε ενα
Τοτε σταματω να διαβαζω προφιλ ψαριων με παραμετρους και απαιτησεις.

Ειναι αναξιοπιστα και περιττα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Tοτε σπυρο δεν με καταλαβες και λυπαμαι :) .Στην επομενη συναντηση θα προσπαθησω απο κοντα και οχι μεσω γραπτου λογου να σου πω τι εννοω.Υπαρχουν καποια στανταρς και γενικα πλαισια ναι μεν αλλα οτι δεν ειναι ακριβως μεσα στα πλαισια δεν ειναι και [/b]απαραιτητα λαθος και να μην ειμαστε απολυτοι αυτο λεω.Περισσοτερα απο κοντα μιας και ο γραπτος λογος μου δεν ειναι και πολυ καλος

Link to comment
Share on other sites

Να τα πουμε απο κοντα φυσικα αλλα τι παρεξηγηση στο γραπτο λογοα να υπαρξει? οταν αναφερεις δεδομενα

"ενα κοπαδακι απο cory schwartzi εδω και σχεδον 16 μηνες με ph κατω του 5 συνεχεια και θερμοκρασια 29 και δυο καλοκαιρια με 33 ακομα και 34 χωρις να εχω χασει ουτε ενα".

Και το Planecatfish μου λεει οτι τα schwartzi θελουν 22-24 http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...?species_id=293

και το fishbase 22-26 http://www.fishbase.org/Summary/SpeciesSummary.php?id=46224

(αυτα τα δυο συμβουλευομαι περισσοτερο για γατοψαρα)

Εχεις αποδειξει οτι δεν ισχυει τιποτα απο αυτα, γιατι δεν λες απλα οτι εφτασαν για λιγο σε αυτες τις θερμοκρασιες και επεζησαν, αλλα λες οτι για 16 μηνες ειναι σε 29, και για δυο καλοκαιρια σε 33-34.

Δεν μιλαμε για 2-3 βαθμους πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Να τα πουμε απο κοντα φυσικα αλλα τι παρεξηγηση στο γραπτο λογοα να υπαρξει? οταν αναφερεις δεδομενα

"ενα κοπαδακι απο cory schwartzi εδω και σχεδον 16 μηνες με ph κατω του 5 συνεχεια και θερμοκρασια 29 και δυο καλοκαιρια με 33 ακομα και 34 χωρις να εχω χασει ουτε ενα".

Και το Planecatfish μου λεει οτι τα schwartzi θελουν 22-24 http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...?species_id=293

και το fishbase 22-26 http://www.fishbase.org/Summary/SpeciesSummary.php?id=46224

(αυτα τα δυο συμβουλευομαι περισσοτερο για γατοψαρα)

Εχεις αποδειξει οτι δεν ισχυει τιποτα απο αυτα, γιατι δεν λες απλα οτι εφτασαν για λιγο σε αυτες τις θερμοκρασιες και επεζησαν, αλλα λες οτι για 16 μηνες ειναι σε 29, και για δυο καλοκαιρια σε 33-34.

Δεν μιλαμε για 2-3 βαθμους πιο πανω.

Σπυρο ξερω πολυ καλα οτι εισαι ανθρωπος σοβαρος που πριν πεις κατι το εχεις ψαξει καλα!

Το παραπανω ομως απλα σου αποδεικνυει οτι αλλο το διαβασμα και αλλο η εμπειρια. Η μονη μου διαφωνια μαζι σου ειναι οτι στις αποψεις σου περι συνθηκων διατηρησης ψαριων εισαι ακραια απολυτος, κατι που δεν συμβαινει στη φυση!!!!!!

Τα υπολοιπα απο κοντα......... :)

Link to comment
Share on other sites

Ωρε οταν μαζωχτειτε .......... φωναξτε κι'εμενα!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ωρε οταν μαζωχτειτε .......... φωναξτε κι'εμενα!!!!! :)

Ημερομηνια: 14/11/2009!!!

ΩρΑ: 17:00

Μερος: Cafe Olympico (ΣΕΦ)

:glare:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...