Jump to content

H ΛΙΜΝΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΓΗΣ


Recommended Posts

Για σάς το όνομα μου είναι Στέλιος θέλω να μοιραστό το πρόβλημα που έχω με την λίμνη μου έχω μια μικρή λίμνη 4.400 λίτρα στην Χαλκιδική το προβλημα ειναι η άλγη

Με διαφόρους τρόπους και φίλτρα προσπάθησα να την κρατάω χωρίς άλγη μέχρι και για να μην την βλέπει ο ήλιος έβαλα τέντα δέχομαι κάθε παρατήρηση και κάθε βοήθεια για να απαγάγω από την άλγη μέχρι και υπεριώδης ακτίνες λάμπα uv είμαι έτοιμος να βάλω αρκεί να λύσω το πρόβλημα

Μέσα στην λίμνη υπάρχουν 5 koi 4 κομετ και 1 χρυσόψαρο 4 ετών ο μαθουσάλας που είναι και ο κύριος υπεύθυνος για την ύπαρξη της λίμνης

Φίλτρο της τετρα γύρο στα 70 λίτρα; Και ένας κυκλοοριτης 1800 λίτρα την ώρα

post-764-1146153388_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω κυκλοφορεί κάποιο υγρό που καταπολεμεί την άλγη από τις λίμνες και τα σιντριβάνια αλλά δεν θυμάμαι το όνομα του. Αν θέλεις μπορείς να κάνεις μία ερώτηση στην κατηγορία Αναζήτηση Προϊόντων και ίσως κάποιος από τους καταστηματάρχες σε βοηθήσει.

Δυστυχώς οι γνώσεις μου επάνω σε λίμνες είναι ελάχιστες. :)

Link to comment
Share on other sites

Φυτά υπάρχουν καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

Ταϊζεις πολυ έχεις σαπια φυλλα στην λιμνη που δεν τα εχεις μαζέψει;

Εχεις βαλει καποιο δεντρο για να πεφτει σκια;

Δεν ξερω αν εχεις βαλει μεσα φυτα αλλα αν δεν εχεις καλο θα ηταν να βαλεις γιατι καποια βοηθανε στην απομάκρυνση της αλγης οπως το egeria densa και το κερατοφυλλο που ειναι και παρα πολυ ανθεκτικα φυτα και θα δειχνουν ομορφα στην λιμνη σου.

Για την καταπολέμηση της αλγης υπαρχουν υγρα της ΣΕΡΑ το SERA KOI PROTECT και SERA POND CRYSTAL .Τωρα σε ποιο προχωρημενη κατασταση δλδ αν ειναι σε μορφη κλωστης ή αν ειναι αιωρουμενη θα πρεπει να χρησιμποποιησεις το SERA POND ALGENSTOP θα πρεπει να οξυγονωνεται η λιμνη παρα πολυ καλα καθ ολη την διαρκεια την θεραπειας και θα πρεπει να μειώσεις την τροφη.Θα πρεπει πρωτα απ ολα να κανεις αλλαγη νερου και μετα να αρχισεις την θεραπεια

Τωρα αν δεν δεις αποτελεσματα ή αν η κατασταση παραμενει στασιμη και γινει χειρότερα τοτε θα πρεπει να χρησιμοποιησεις ενα σύστημα UV

Ελπιζω να σε βοηθησα και να πανε ολα καλα οτι θες ρωτα

Link to comment
Share on other sites

Tetra AlgoRem κάνει πολύ καλή δουλειά!!!!

Μπράβο για την λίμνη!Βάλε και άλλες φωτό! :)

Link to comment
Share on other sites

Φυτά υπάρχουν καθόλου;

20310[/snapback]

ΝΑΙ ΜΙΧΑΛΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΝΟΥΦΑΡΑ ΚΕΡΑΤΟΦΥΛΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΚΤΟΔΕΣ ΠΟΥ ΡΟΥΦΑΕΙ ΤΑ ΝΙΤΡΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η UV βοηθάει στην αταπολέμιση της Άλγης.

Τι άλγη έχεις;

20313[/snapback]

ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΟΡΟΥΜΕΝΗ ΝΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Ταϊζεις πολυ έχεις σαπια φυλλα στην λιμνη που δεν τα εχεις μαζέψει;

Εχεις βαλει καποιο δεντρο για να πεφτει σκια;

Δεν ξερω αν εχεις βαλει μεσα φυτα αλλα αν δεν εχεις καλο θα ηταν να βαλεις γιατι καποια βοηθανε στην απομάκρυνση της αλγης οπως το egeria densa και το κερατοφυλλο που ειναι και παρα πολυ ανθεκτικα φυτα και θα δειχνουν ομορφα στην λιμνη σου.

Για την καταπολέμηση της αλγης υπαρχουν υγρα της ΣΕΡΑ το SERA KOI PROTECT και SERA POND CRYSTAL .Τωρα σε ποιο προχωρημενη κατασταση δλδ αν ειναι σε μορφη κλωστης ή αν ειναι αιωρουμενη θα πρεπει να χρησιμποποιησεις το SERA POND ALGENSTOP θα πρεπει να οξυγονωνεται η λιμνη παρα πολυ καλα καθ ολη την διαρκεια την θεραπειας και θα πρεπει να μειώσεις την τροφη.Θα πρεπει πρωτα απ ολα να κανεις αλλαγη νερου και μετα να αρχισεις την θεραπεια

Τωρα αν δεν δεις αποτελεσματα ή αν η κατασταση παραμενει στασιμη και γινει χειρότερα τοτε θα πρεπει να χρησιμοποιησεις  ενα σύστημα UV

Ελπιζω να σε βοηθησα και να πανε ολα καλα οτι θες ρωτα

20314[/snapback]

ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΑ ΦΥΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΦΩΤΟ ΜΕ ΤΑ ΝΟΥΦΑΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ

Η ΛΙΜΝΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΕΛΙΕΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΝΤΑ

ΦΙΛΤΡΑΡΕΤΕ ΑΠΟΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ 60 ΛΙΤΡΑ ΘΑ ΣΟΥ ΒΑΛΩ ΦΩΤΟ

ΕΧΩ ΨΙΧΩΣΗ ΜΕ ΤΑ ΦΥΛΛΑΣΠΑΝΙΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΕΝΑ ΜΕΣΑ

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΥΓΡΑ

ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΜΙΑ UV ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ 5000 ΛΙΤΡΑ ΛΕΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ????

post-764-1146243013_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΙΑ ΛΑΜΠΑ UV AΣ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΤΙ

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς θα κάνεις δουλειά με την λάμπα U.V. για την αιωρούμενη άλγη .

Θα σου πρότεινα όμως να βάλεις μια αρκετά πιο μεγάλη μπας και καταφέρεις να περάσεις και τους δύσκολους μήνες ((Ιούλιο Αύγουστο) οι οδηγίες που γράφουν επάνω ισχύουν για τις καιρικές συνθήκες βορείων χωρών)) .

Όσο για την λειτουργία της το νερό από το κυκλοφοριτή το περνάς από τη U.V. και μετά στο φίλτρο ..

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

η λυση στο προβλημα της αλγης,οσον αφορα την δικη μου λιμνη λυθηκε με την συνεχη τροφοδοτιση της λιμνης με καινουργιο νερο (εχω αρτεσιανο) αν αυτο δεν ειναι εφικτο μπορεις να δοκιμασης το εξης.

Εκει που χυνεται το νερο απο το φιλτρο αν εβαζες κατι σαν σιτα ωστε το νερο να ερχεται πρωτα σε επαφη με την σιτα και μετα να πεφτει στην λιμνη,θα δημιουργησει κατι σαν προφιλτρο οπου θα δημιουργηθει αλγη ολοενα αυξανομενη και θα μειωνει τα αλγη μεσα στο νερο.

Επισης θα πρεπει να αυξησεις την κυκλοφορια του νερου και την αυξηση της παροχης αερα.αν δεν "πιασει"κι αυτο ,τα KOI θεωρουν τα αλγη εξαιρετικη τροφη που θα την τιμησουν οπως πρεπει.

Αν δεν δεις κανενα αποτελεσμα απο ολα αυτα θα πρεπει να χρησιμοποιησεις καποιο χημικο.

Link to comment
Share on other sites

Εάν η λίμνη είναι μικρότερη των 12 - 14 μηνών, θα σου πρότεινα να μην ανησυχείς.Στους πρώτους αυτούς μήνες, ότι και να κάνεις,μια πρασινάδα θα βλέπεις.Να είσαι σίγουρος πως μετά από αυτό το πρώτο έτος ,το νερό θα γίνει κρυστάλλινο,με την προυπόθεση πως έχει το κατάλληλο φιλτράρισμα για τις ανάγκες της η λίμνη.

Όσον αφορά τα χημικά, η AMTRA έχει πολύ καλά και αποτελεσματικά βοηθήματα.Από την SERA και την pharmaceyticals δεν έχω μείνει ευχαριστημένος, ενώ την TETRA δεν την έχω δοκιμάσει.

Τέλος, θεωρώ πολύ μικρή την κυκλοφορία των 1800 λ/ω για λίμνη των 4000 περίπου λίτρων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια sorry αλλα το ποστ ειναι λιγο παλιο :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι ξερω πλεον δεν εχει προβλημα :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...