Jump to content

Test Ca Tropic Marin


Recommended Posts

Καλησπερα.Αγορασα τεστ ca tropic marine εκανα την μετρηση κανονικα οπως μου λεει και μου βγαζει 460.Η απορια που εχω ειναι στην συριγγα μετραμε λεει απο το κατωτατο σημειο του πλαστικου τα ml.Απο που ομως?Στο πλαστικο εχει μια προεξοχη που παει πιο κατω,απο αυτην?Μετρησα και με salifert και μου βγαζει 370.Ποιο να πιστεψω? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Αγορασα τεστ ca tropic marine εκανα την μετρηση κανονικα οπως μου λεει και μου βγαζει 460.Η απορια που εχω ειναι στην συριγγα μετραμε λεει απο το κατωτατο σημειο του πλαστικου τα ml.Απο που ομως?Στο πλαστικο εχει μια προεξοχη που παει πιο κατω,απο αυτην?Μετρησα και με salifert και μου βγαζει 370.Ποιο να πιστεψω? :bowdown:

Don't panic! :thumbup:

Θεωρώ το Ca τέστ της Tropic Marin, αρκετά αξιόπιστο και λεπτομερές, αλλά έχει τη δυσκολία της δυσδιάκριτης απόχρωσης του μπλέ (που σημαίνει ότι πρέπει να το "διαβάζεις" πάντα με τον ίδιο φωτισμό για να μπορείς να κάνεις αξιόπιστη σύγκριση) και είναι επίσης, αρκετά πολύπλοκο-χρονοβόρο...

Στον υπολογισμό των ml της σύριγγας ΔΕΝ λαμβάνεις υπόψη σου τη πλαστική προεξοχή-μύτη, η οποία υπάρχει να διώχνει από το έξτρα στόμιο-χωνί της σύριγγας το υγρό (έχει δυο διαφορετικά τέτοια "χωνάκια", το ένα είναι κίτρινο και το άλλο διαφανές, απ'οσο θυμάμαι...).

Τώρα πόσο σου δείχνει χωρίς να μετράς τη προεξοχή?

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Don't panic! :thumbup:

Θεωρώ το Ca τέστ της Tropic Marin, αρκετά αξιόπιστο και λεπτομερές, αλλά έχει τη δυσκολία της δυσδιάκριτης απόχρωσης του μπλέ (που σημαίνει ότι πρέπει να το "διαβάζεις" πάντα με τον ίδιο φωτισμό για να μπορείς να κάνεις αξιόπιστη σύγκριση) και είναι επίσης, αρκετά πολύπλοκο-χρονοβόρο...

Στον υπολογισμό των ml της σύριγγας ΔΕΝ λαμβάνεις υπόψη σου τη πλαστική προεξοχή-μύτη, η οποία υπάρχει να διώχνει από το έξτρα στόμιο-χωνί της σύριγγας το υγρό (έχει δυο διαφορετικά τέτοια "χωνάκια", το ένα είναι κίτρινο και το άλλο διαφανές, απ'οσο θυμάμαι...).

Τώρα πόσο σου δείχνει χωρίς να μετράς τη προεξοχή?

[/quotΔεν καταλαβαινω για ποια προεξοχη μιλας.Αν εννοεις τα προσθετα που μπαινουν στην συριγγα μπροστα ειναι και τα δυο κιτρινα.Χωρις την προεξοχη του εμβολου της συριγγας μετραω 0,9ml.Αν υπολογισω και την προεξοχη τοτε ειναι λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...