Jump to content

CO2 και μεταβολές pH...


Recommended Posts

Εδώ και 15 μέρες έχω βάλει το CO2 να ανοίγει και να κλείνει μαζί με τα φώτα.

Μετρώντας το pH το βράδυ, λίγα λεπτά πριν σβήσουν τα φώτα το βρίσκω περίπου 6,9 ενώ το πρωι λίγο λεπτά πριν ανάψουν το βρίσκω περίπου 7,4. Όλα αυτά λογω του eheim wet/dry που έχω.

Κάπου είχα διαβάσει ότι οι μεταβολές λόγω του CO2 δεν επηρεάζουν τα ψαράκια. Ισχύει αυτό?

Πόσο επικίνδυνες είναι οι μεταβολές που έχω και τι προτείνετε να κάνω?

Δεν μπορώ να αγοράσω pH controller αυτή τη στιγμή :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σταμάτη ευχαριστώ για την απάντηση αλλά αυτά τα έχω ήδη διαβάσει και δεν απαντάνε σε αυτό που ρωτάω

"Κάπου είχα διαβάσει ότι οι μεταβολές λόγω του CO2 δεν επηρεάζουν τα ψαράκια. Ισχύει αυτό?"

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο δεν είναι σωστό αυτό, τα ψαράκια επηρεάζονται από τη μεταβολή του ph. Μάλιστα, επειδή μετράται σε λογαριθμική κλίμακα μεταβολή 0,1 σημαίνει δεκαπλασιασμός (ή υποδεκαπλασιασμός-ανάλογα αν είναι αύξηση ή μείωση) οπότε δεν είναι θεμιτό. Συνηθίζεται όταν παρέχουμε CO2 με μπουκάλα η χρήση ελεγκτή ph για να μην έχουμε τέτοιες μεταβολές στο ph αλλά και στην περίπτωση που κολλήσει η βελονοειδής βαλβίδα και έχουμε παραπάνω ποσότητα CO2 να μην δηλητηριάσουμε τα ψάρια μας. :) Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Απότομες και μεγάλες διακυμάνσεις του CO2 λογικό είναι να επηρεάζουν το Ρ.Η.

Και η θεωρία λέει ότι απότομη μεταβολή 0,2 του ΡΗ μπορεί να δικαιολογήσει θάνατο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα :)

Άρα πρέπει να το αφήσω απόψε ανοιχτό τη νύχτα και να δώ αν η μεταβολή (πτώση pH) είναι μεγαλύτερη ή μικρότερη από την αντίστοιχη άνοδο.

Ελπίζω να μην τα βρώ όλα τέζα το πρωί :D

Link to comment
Share on other sites

προβλημα υπαρχει αν γινονται συνεχεις αλλαγες.τα ψαρια σου πως τα βλεπεις οταν ανοιγεις το φως το πρωι.?ειναι στην επιφανεια?αναπνεουν καλα?

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια φαίνονται μια χαρά αν και εχτές βρήκα νεκρο ένα ξιφοφορο χωρίς να έχει δείξει κάποιο πρόβλημα το προηγούμενο βράδυ. Βέβαια του έλειπε ένα κομμάτι στην κοιλιά και ίσως να ήταν κάποιος περίεργος καυγάς.

Οι αλλαγές στο pH είναι καθημερινές. Δηλαδή το πρωί πριν ανοιξει το CO2 είναι περίπου 7,4 και μετά από μερικές ώρες φτάνει στο 6,9 (σήμερα το μέτρησα στις 13:30) το οποίο και διατηρείται μέχρι το βράδυ που σβήνουν τα φώτα και το CO2. Και την επόμενη μέρα πάλι από την αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να βαλεις το co2 σε ξεχωριστο χρονοδιακοπτη με την ιδια διαρκεια με τον φωτισμο.

Το βραδυ καθε 2 ωρες, βαλτο να ανοιγει για καμια 10αρι λεπτα.

Νομιζω οτι ετσι θα εχεις μικροτερη διαφορα στο ph ανάμεσα στο πρωί και στο βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...