Jump to content

PECKOLTIA PULCHER H ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ


koumparos

Recommended Posts

Το Σαββατο το πρώι αγόρασα από γνωστό και μεγάλο μαγαζί 2 Peckoltia Pulcher και τις ακριβωπλήρωσα.Ψάχνοντας στο planetcatfish να τα βρω δεν μπόρεσα.Το μόνο που βρήκα είναι ένα που το λένε dekeyseria brachyra που το παλιό το όνομα ήταν packoltia pulcher.Παραθέτω foto του δικού μου ψαριού και πείτε μου τί πιστεύετε ότι είναι και έαν και κατα πόσο με δουλεψαν :):D

post-292-1146526741_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και μια καλύτερη φωτογραφία

post-292-1146543086_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και οι φωτό είναι λίγο θολές πιστεύω ότι ο

Δημήτρης (husky jim) θα σε βοηθήσει αποτελεσματικά

στην αναγνώριση :)

Link to comment
Share on other sites

Κουμπάρε θα σε απογοητεύσω.....

Τα ψάρια που πήρες (τα έχω δεί από κοντά) ΔΕΝ είναι σε καμία περίπτωση πεκόλτια αλλά Ανσίστρους χωρίς να είναι όμως δινατό να μπορώ να πώ με σιγουριά το είδος ή τον αριθμό L.

Κατά την άποψη μου τα ψαράκια αυτά είναι είτε υβρίδια,είτε επιλεκτική αναπαραγωγή από Sp.3

Υπάρχει μια πολύ μικρή περίπτωση να είναι ένα νέο είδος ανσίστρους από το Περού που όμως χρειάζεται να περάσει χρόνος όμως για να μπορώ να το πώ με σιγουριά.

Θα ψάξω περισσότερο και θα επανέλθω αργότερα..... :)

Link to comment
Share on other sites

Σημείωση....Τα Peckoltia Pulcher ή Zonancistrus Pulcher ανοίκουν πλέον στο γένος Dekeyseria

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη πήγα χτές στο μαγαζί και τους είπα ότι δεν είναι αυτό που μου πουλησαν και μου είπαν τα εξείς.Το ξέρουμε αλλα ο εισαγωγέας μας τα έφερα με αυτό το όνομα και για αυτό το λόγο και εμείς τα πουλάμε έτσι γιατι αλλιώς θα είχαμε λογιστικό πρόβλημα.Κοιτάζοντας ένα βιβλίο μου είπαν ότι μάλλον είναι L122 ή L126. αλλα επιδή είναι μικρά δεν είναι εύκολο να καταλάβουν.Ουδέν σχόλιον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...