Jump to content

Υπάρχει κανένας που να φέρνει;


kaeir

Recommended Posts

Διάβασα σήμερα γι΄αυτό το μικροσκοπικό είδος. Paedocypris progenetica. Υπάρχει κανένας που φέρνει και στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον. Βασικά μόλις διάβασα ότι είναι νέα ανακάλυψη (αν και δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό), οπότε λίγο δύσκολο το βλέπω... Αν υπάρχει όμως ενδιαφέρομαι και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναεπαναφέρω το θέμα, μήπως και το δει κάποιος...

Link to comment
Share on other sites

UP.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον. Βασικά μόλις διάβασα ότι είναι νέα ανακάλυψη (αν και δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό), οπότε λίγο δύσκολο το βλέπω... Αν υπάρχει όμως ενδιαφέρομαι και εγώ.
αυτο δε λεει ψεμματα http://www.fishbase.org/Summary/SpeciesSummary.php?id=62548
Link to comment
Share on other sites

αυτο δε λεει ψεμματα http://www.fishbase.org/Summary/SpeciesSummary.php?id=62548

Τι εννοείς; Δεν κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Δεν κατάλαβα.
Βασικά μόλις διάβασα ότι είναι νέα ανακάλυψη (αν και δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό).
οτι ισχυει και ειναι υπαρκτο το ψαρι. Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

οτι ισχυει και ειναι υπαρκτο το ψαρι.

Αυτό εξυπακούεται. Αλλά έλα που δεν βλέπω να απαντάει κανένας στην Ελλάδα ότι έχει..... :P

Κρίμα και είπα αντί να το έχω σκέτο το νάνο 10λιτρο ( καθαρά) με φυτά, να έβαζα 3-4 τέτοια πιτσιρίκια ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εξυπακούεται. Αλλά έλα που δεν βλέπω να απαντάει κανένας στην Ελλάδα ότι έχει..... :ninja:

Κρίμα και είπα αντί να το έχω σκέτο το νάνο 10λιτρο ( καθαρά) με φυτά, να έβαζα 3-4 τέτοια πιτσιρίκια ψαράκια.

Στα μικρα ενυδρεια τα εχουμε ξαναπει το προβλημα για το "ποσα ψαρια χωρανε" δεν ειναι το μεγεθος των ψαριων αλλα η δυνατοτητα του χομπυστα να κραταει σταθερες και καλες συνθηκες σε τοσο λιγα λιτρα νερο :P
Link to comment
Share on other sites

Στα μικρα ενυδρεια τα εχουμε ξαναπει το προβλημα για το "ποσα ψαρια χωρανε" δεν ειναι το μεγεθος των ψαριων αλλα η δυνατοτητα του χομπυστα να κραταει σταθερες και καλες συνθηκες σε τοσο λιγα λιτρα νερο :P

To έχω διαβάσει αυτό. Δηλαδή με την εμπειρία σου είναι αδύνατο αυτό από έναν αρχάριο ακόμη και αν κάνει τις αλλαγές που πρέπει και όσα χρειάζονται; Και φυσικά δεν μιλάω να κάνω δοκιμές με ψάρια μέσα ή σαλιγκάρι; Μιλάω να έχω ισορροπήσει το οικοσύστημα με φυτά, και βιολογία στο φίλτρο και μπόλιασμα.

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

To έχω διαβάσει αυτό. Δηλαδή με την εμπειρία σου είναι αδύνατο αυτό από έναν αρχάριο ακόμη και αν κάνει τις αλλαγές που πρέπει και όσα χρειάζονται; Και φυσικά δεν μιλάω να κάνω δοκιμές με ψάρια μέσα ή σαλιγκάρι; Μιλάω να έχω ισορροπήσει το οικοσύστημα με φυτά, και βιολογία στο φίλτρο και μπόλιασμα.

Δεν λεμε οτι ειναι αδυνατο απλα ειναι δυσκολο να πετυχαινει παντα (ακομα και απο εμπειρο).

Καποια στιγμη μπορει να να πανε στραβα τα πραγματα.

πχ σε μια αλλαγη νερου πολυ λαθος παραμετροι, ή διακοπη ρευματος εν ωρα απουσιας μας, βλαβη σε θερμαντηρα, επικινδυνη ανοδος θερμοκρασιας το καλοκαιρι κλπ κλπ

Ολα αυτα επιρρεαζουν πολυ πιο ευκολα ενα μικρο ενυδρειο απο ενα μεγαλυτερο.

Το ζητουμενο ειναι να το μυριστεις οτι κατι δεν παει καλα, να το προλαβεις και να ξερεις να αντιμετωπισεις σωστα την κατασταση.

Γι'αυτο λεμε οτι το μικρο ενυδρειο ειναι πιο πολυ για εμπειρους :P

Ειναι κριμα και για το χομπυστα δλδ να αγχωνεται συνεχως ιδιως αν ειναι λιγο παραπανω πιο ψυχοπονιαρης με τα ζωντανα.

(τα εχω περασει αυτα γι'αυτο το λεω)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

..............

Ειναι κριμα και για το χομπυστα δλδ να αγχωνεται συνεχως ιδιως αν ειναι λιγο παραπανω πιο ψυχοπονιαρης με τα ζωντανα.

(τα εχω περασει αυτα γι'αυτο το λεω)

Κατάλαβα. Ευχαριστώ πολύ. :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...