Jump to content

Recommended Posts

Σήμερα παρατήρησα μια πληγή σε αρσενικό gurami ( colisa lalia ) κάτω από το πλευρικό πτερύγιο. Η συμπεριφορά του ψαριού είναι φυσιολογική, τρωει και κινείται κανονικά. Από μετρήσεις είμαι ΟΚ, θερμοκρασία 25ο .

Ξέρει κάποιος τι μπορεί να είνα και πως θεραπεύεται;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

post-517-1146683863_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από αυτό που βλέπω μάλλον είναι ερυθροδερματίτιδα .

Είναι ιός που επιτίθεται στα ψάρια όταν έχει εξασθένηση το ανοσοποιητικό σύστημα.

Χρειάζεται καλή διατροφή και προσοχή στις δευτερογενής μολύνσεις .

Θεραπεία ουσιαστικά δεν υπάρχει .

Η SERA βγάζει το CYPRINOPUR το οποίο όπως μας λέει αφαιρούμε τα προσβεβλημένα ψάρια από το ενυδρείο και το χρησιμοποιούμε για να μην μεταδοθεί και στα υπόλοιπα ψαρια..

Από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι το ψάρι επανέρχεται αν δεν το έχει πολύ καιρό με τη καλή ποιότητα νερού και τη πολύ καλή διατροφή . Βέβαια ο ιός θα υπάρχει μέσα στο ενυδρείο ο οποίος θα εκδηλώνεται όταν κανείς παρατυπίες .

Προσοχή σε άλλες ασθένειες που μπορεί να παρουσιαστούν .

Υ.Γ. Σωστά βλέπω και άσπρα μικρά στίγματα στο σώμα ;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις στο ενυδρειο σου μελαφιξ για καμμια βδομαδα για να σκοτωσει οτι εχει μεσα. Το μελαφιξ δεν θα σου πειραξει την βιολογια και ετσι δεν θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το Μελαφιξ δεν το βρήκα σε κανένα μικρό ή μεγαλο pet shop στην περιοχή μου - μένω στο Χαλάνδρι, υπάρχει κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να πας στο Water inn να το παρεις;

Link to comment
Share on other sites

:)

Απλά για ενημέρωση: Γυρίζοντας σπίτι το ψαράκι είχε αποδημήσει.

Κρίμα! Παρακολοθώ τα υπόλοιπα μήπως παρουσιάσουν τίποτα ύποπτο ώστε να επέμβω άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Κριμα το καημενο

Παντως καλο θα ηταν να βαλεις στο ενυδρειο σου λιγο μελαφιξ για καμμια βδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Κακά μαντάτα !

Ασθένειας συνέχεια:

Τα δύο θηλυκά γκουραμάκια έχουν παρουσιάσει στο σώμα μικρές πληγές, στο ένα μάλιστα φαίνεται και κάτι σαν χνούδι πάνω στην πληγή. Απ’ ότι διάβασα τα εξωτερικά συμπτώματα δείχνουν μάλλον columnaris. Πώς αντιμετωπίζεται; Είναι πιθανό να προσβληθεί όλο το ενυδρείο;

:):D:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πληγες κοκκινες ή απλως εχει χνουδι λευκο;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πληγες κοκκινες ή απλως εχει χνουδι λευκο;

21826[/snapback]

Οι πληγές δεν είναι κόκκινες, μάλλον προς το ροζ - σομόν είναι το χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πληγες ή φαινεται κατω απ το δερμα το κοκκινισμα;

Συγνωμη που σε ρωτω συνεχεια αλλα προσπαθω να καταλαβω τι εχουν για να σου πω τι να τους βαλεις

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πληγες ή φαινεται κατω απ το δερμα το κοκκινισμα;

Συγνωμη που σε ρωτω συνεχεια αλλα προσπαθω να καταλαβω τι εχουν για να σου πω τι να τους βαλεις

21835[/snapback]

Οπως τα έχω παρατηρήσει είναι πληγές. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να τα βγάλω καλή φωτογραφία ώστε να είναι πιο εύκολη η διάγνωση.

Link to comment
Share on other sites

Θα σημφωνησω με τον Σταματη πως προκειται για ερυθροδερματιτιδα. Θα πρεπει να κρατας το νερο παρα πολυ καθαρο και να κανεις τη θεραπεια οπως σου ειπε και ο Σταματης. Να τους μουλιαζεις την τροφη με βιταμινες καθ ολη την διαρκεια της θεραπειας

Ελπιζω να πανε ολα καλα

Κρατα μας ενημερους για την εξεληξη

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ :

Εφάρμοσα θεραπεία με Myxazin της Waterlife ( το είχα από παρόμοια προηγούμενη περίπτωση ). Με το τέλος της θεραπείας έβαλα άνθρακα στο φίλτρο και στη συνέχεια αλλαγή νερού 30% .

Τα ψάρια δείχνουν καλά ως προς την κινητικότητα, όρεξη κτλ :D και τα σημάδια δείχνουν να έχουν υποχωρήσει. Η προηγούμενη εμπειρία μου λέει οτι οι πληγές (:)

χρειάζονται ακόμη 5 - 7 ημέρες για να φύγουν.

Θα επανέλθω με πληροφόρηση για την οριστική ίαση.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια κρατα μας ενημερους για την εξεληξη

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::o

Δυστυχώς τα πράγματα εξελίχθηκαν πολύ άσχημα. Τα ψαράκια υποτροπίασαν, το αποτέλεσμα ήταν να χάσω δυο γκουραμάκια. Βέβαια τα είχα βγάλει σε ένα μικρό ενυδρείο για να κάνω εκεί θεραπεία. Δεν ξέρω όμως τι μπορώ να κάνω, φοβάμαι μήπως έχει μολυνθεί όλο το ενυδρείο. Στις φωτογραφίες που επισυνάπτω φαίνεται το φαγωμένο πτερύγιο και οι πληγές στο ψάρι. Το άλλο ψάρι είχε μόνο πληγές.

Μπορεί κάποιος να κάνει διάγνωση της ασθένειας;

ΜΉΠΩΣ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΞΗΛΏΣΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΊΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ;

post-517-1148152962_thumb.jpg

post-517-1148153016_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πες μου τι άλλα ψάρια έχεις στο ενυδρείο;

Χρησιμοποιείς της βιταμίνες όπως είπε η GIN ;

Το ενυδρείο να μην το ξηλώσεις διότι αν είναι ο ιός όπως υποψιάζωμε δεν θα κάνεις τίποτα .

Όπως σου είπα και πιο πάνω Θεραπεία ουσιαστικά δεν υπάρχει .

Η SERA βγάζει το CYPRINOPUR το οποίο όπως μας λέει αφαιρούμε τα προσβεβλημένα ψάρια από το ενυδρείο και το χρησιμοποιούμε για να μην μεταδοθεί και στα υπόλοιπα ψαρια..

Πριν το χρησιμοποίησης πρέπει να βγάλεις το προηγούμενο φάρμακο που είχες Βάλη .

Και για να βγει θέλει εκτός τον άνθρακα πολλές αλλαγές νερού .

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη,

στο ενυδρείο έχω αυτή τη στιγμη 1 Colisa lalia, 1 silver shark, 2 synodontis και 1 γλείφτη. Ολα δείχνουν καλά. Θα βάλω Cyprinopur και θα δω πως θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

Ειχαν κολλησει ποτε παρασιτα στο δερμα οπως ψειρες;

Θα πρεπει το νερο του ενυδρειου να ειναι πεντακαθαρο θα πρεπει να εχεις και αεραντλια οπωσδήποτε γιατι θελει πολυ καλη οξυγόνωση. Τα ψαρια αυτη τη στιγμη εχουν ανοιχτες πληγες ή βλεπεις αιματωματα, πρεπει να μας πεις ακριβως γιατι η θεραπεια ειναι διαφορετικη. Κανε μια καλη αλλαγη νερου, προσεξε το νερο που θα βαλεις να εχει την ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειου, και ξεκινα να κανεις θερπαπεια για 5 μερες με SERA CYPRINOPOUR και κατοπιν θα ξανακανεις μαι μεγαλη αλλαγη νερου και θα συνεχίσεις για αλλον ενα κυκλο την θεραπεια (αυτη η θεραπεια ειναι μονο αν βλεπεις αιματωματα για ανοιχτες πληγες ειναι συνδυασμός φαρμακων με το CYPRINOPOUR ). Θα ταϊζεις λιγοτερο απ οτι δινεις τωρα και θα πρεπει να μουλιαζεις την τροφη με βιταμινες

Link to comment
Share on other sites

GIN,

Δεν είχαν ποτέ ψείρες ή άλλα παράσιτα, τουλάχιστον δεν είχα δει με γυμνό μάτι. Αεραντλία έχω και ξέρω οτι θέλουν καλή οξυγόνωση όταν είναι σε θεραπεία. Αυτή τη στιγμή ( σήμερα το πρωί δηλαδη ) τα ψάρια που είναι στο ενυδρείο ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ πληγές, δεν δείχνουν κάτι εξωτερικά. Ο φόβος μου είναι για το τι μπορεί να παρουσιάσουν - αν υπάρχει ιός στο ενυδρείο. Τα ψάρια που έχασα είχαν ανοιχτές πληγές όπως φαινεται και στις επισυναπτόμενες φωτογραφίες.

Όταν λες καλή αλλαγή νερού πόσο εννοείς; 50% ή παραπάνω;

Τελικά τι προληπτική θεραπεία να ακολουθήσω;

Link to comment
Share on other sites

Και λιγο παραπανω αν μπορεις. Κανε θεραπεια με το CYPRINOPOUR για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...