Jump to content

ΚΙΧΛΙΔΕΣ


Recommended Posts

Καλή σας μέρα. Καινούργιος εδώ στο FORUM,σχετικά παλιός στα ενυδρεία με εμπειρία 5 χρόνων περίπου.

Έχω ενυδρείο 200 λίτρων με cynotilapia afra mamba, έξι ψάρια αλλά μετά από διαδοχικές γέννες, χάρισα τα περισσότερα και έμεινα με 5αρσενικά και ένα θηλυκό!

Θα δώσω τα 4 αρσενικά σε φίλο που τα θέλει και θέλω να αγοράσω ένα ακόμη ζευγάρι ή 1+2 από τα ίδια ή κάποιο άλλο συμβατό είδος με αυτά από MALAWI πάντα.

Το πρόβλημα είναι ότι εδώ που μένω στον Αγ. Νικόλαο δεν υπάρχουν στα καταστήματα κιχλίδες, παρά μόνον στο Ηράκλειο.

Αν υπάρχει εδώ κάποιος Ηρακλειώτης να γνωρίζει τηλέφωνα από καταστήματα στο Ηράκλειο θα ήμουν ευγνώμων!

Ακόμα θα ήθελα τη γνώμη σας για επιλογή άλλου είδους εκτός από cynotilapia, αλλά να είναι μικρού σχετικά μεγέθους, να είναι δυνατή η αναγνώριση αρσενικών θηλυκών....

Κάθε βοήθεια δεκτή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη καλώς ήλθες

Υπάρχουν αρκετά είδη ψαριών που μπορείς να βάλεις στο 200-σάρι σου μαζί με τα afra. Το θέμα όμως είναι τι μπορεί να βρεις, όπως λες, στην περιοχή σου.

Ελπίζω οι υπόλοιποι Κρητικοί της παρέας να σε εφοδιάσουν με διευθύνσεις και τηλέφωνα καταστημάτων για να μπορέσεις να μάθεις τι υπάρχει διαθέσιμο.

Φυσικά προσανατολίζεσαι σε mbuna από τη λίμνη Μalawi. Καλό είναι να αποφύγεις ψάρια που θα έχουν παρόμοιους χρωματισμούς με τα afra.

Τώρα η αναγνώριση γένους σε ψάρια μικρής ηλικίας (που συνήθως έχουν τα petshop) είναι μια πολύ δύσκολη δουλειά τις περισσότερες φορές.

Ενημέρωσέ μας για τις κινήσεις σου αν βρεις τελικά κάτι που σε ενδιαφέρει και θες μια δεύτερη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά! Βρήκα τις διευθύνσεις στο Ηράκλειο, σήμερα ο <<Υδάτινος Κόσμος>> έχει νέα παραλαβή ψαριών.

Θα κάνω μια μικρή βόλτα και βλέπουμε!

Από Δευτέρα τα ξαναλέμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...