Jump to content

Live Rock


Recommended Posts

Αγαπητοι Φίλοι...

Μεσα στο ενυδρείο μου έχω εκτός ααπο FIJI LIVE ROCK ... και ενα μεσογειακό Live rock.. το οποιο απο την αρχή του συστήματος δεν μου έβγαλε κανένα πρόβλημα...

εχω παρατηρήσει το εξής φαινόμενο.. για το οποιο θα στείλω και φώτο καποια στιγμή. Βλεπω μικρά μαυρα στοιχεία στον μεσογειακό τα οποια μεγαλώνουν και μοιαζουν ετσι με μια προχειρη ματια σαν ΜΥΔΙΑ... ειναι δυνατον να συμβαινει κάτι τετοιο?? επισης παρατήρησα να μεγαλώνουν δίπλα στα μύδια και άλλα είδη ζωης θα στείλω ανάλογη φώτο

Έγινε επεξεργασία - GC9N
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε GC9N

Πιθανά να πρόκειται για γόνο μυδιών. Μπορείς να τα παρατηρήσεις καλύτερα με μεγενθυτικό φακό.

Αν αναπτύσσονται κανονικά, θα βοηθήσουν πολύ τη βιολογία του συστήματός σου, αφού είναι εξαιρετικοί filter feeders και τρέφονται αποκλειστικά από τα οργανικά διαλύματα του νερού.

Αν δεν βρουν την απαιτούμενη τροφή θα υποστραφούν και κάποια στιγμή θα εξαφανιστούν.

Σε πληροφορώ ότι αυτή τη στιγμή υπάρχει πειραματικό Μεσογειακό ενυδρείο, του οποίου η βιολογική ισορροπία βασίζεται αποκλειστικά και μόνο σε ένα μεγάλο αριθμό μυδιών, που συνεχώς πολλαπλασιάζονται, τοποθετημένα σε sump.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Φοβερο... Ευχαριστώ Νίκο...

Θα στειλω φώτο As soon as Possible..!!

Link to comment
Share on other sites

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

OI 2 δείχνουν τον μεσογειακό ζωντανο βράχο και τα μύδια.. και η άλλη φώτο τα μικρά σαλιγκάρια που γέννησε ενας μεσογειακός σαλίγκαρος μετά απο θερμη επαφη με turbo snail!! :)

Τέλος υπάρχει μία φώτο με ενα σαρκόφυτο να μου πείτε πώς το βλέπετε..

post-630-1147069766_thumb.jpg

post-630-1147069782_thumb.jpg

post-630-1147069822_thumb.jpg

post-630-1147069854_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε GC9N

Ο Μεσογειακός βράχος που επέλεξες είναι κροκαλοπαγής, άρα έχει μικρή συμβολή στη βιολογία του συστήματός σου.

Τα μυδάκια δεν ξεχωρίζουν καλά στη φωτό σου.

Οι σαλίγκαροι δεν έχουν ανάγκη από θερμές επαφές, καθότι Ερμαφρόδητοι οργανισμοί.

Το σαρκόφυτό σου φαίνεται ότι προσπαθεί ακόμα να προσαρμοστεί στο νέο του περιβάλλον.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...