Jump to content

Επείγουσα ερώτηση προς του ειδικούς


Recommended Posts

Αγαπητοί Φίλοι

Μετά από πολλές γέννες ενός ζευγαριού Kribensis σε μία από τις σπηλιές Husky-Jim, χωρίς όμως αποτελέσματα, αποφάσισα να αναλάβω προσωπικά την προστασία και τον αερισμό των αυγών.

Αυτή τη στιγμή τα μωρά βρίσκονται στο στάδιο όπου ο αυγόσακκός του έχει απορροφηθεί κατά τα 4/5, ίσως και παραπάνω. Τα ψαράκια δεν είναι ακόμη ελεύθεροι κολυμβητές, αλλά κάθονται στον πυθμένα της γεννήστρας και κάποια στιγμή μερικά επιχειρούν κολύμβηση και αμέσως μετά κάθονται και πάλι.

Οι ερωτήσεις μου είναι πότε πρέπει να αρχίσω να τα ταΐζω? Τι είδους τροφή απαιτείται?

Υγρή ή σε σκόνη? Τριμμένη φυτική τροφή πυθμένα, που προορίζεται για Ancistrus, ενδείκνυται?

Ότι άλλες πληροφορίες μπορείτε να μου δώσετε είναι ευπρόσδεκτες.

Με εκτίμηση Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Νίκο συγχαρητήρια για την γέννα!

Καλύτερα να χρησημοποιήσεις τροφή σε σκόνη είναι ποιό αποδοτική και λερώνει λιγότερο.

Γνώμη μου είναι να αρχίσεις να ταίζεις από σήμερα σε μικρή ποσότητα βέβαια για να δείς πώς και άν τρώνε.....

Πιστεύω ότι θα σου απαντήσει και ο JDP που έχει γίνει expert στα κριμπένσις!

Καλή επιτυχία! :)

Link to comment
Share on other sites

Expert δεν είμαι απλά έχω πάρει κάμποσες γέννες.

Εγώ τις πρώτες μέρες τάιζα με αυγό μία φορά την εβδομάδα και τις άλλες μέρες τροφή σε μορφή "πούδρας" (είναι πιο λεπτή από αυτή σε σκόνη).

Το καλύτερο από όλα είναι να υπάρχει μέσα στο ενυδρείο java moss. Εκεί τα μωρά βρίσκουν να τρώνε τις πρώτες μέρες αφού συνήθως επάνω στην java βρίσκουν infusoria.

Μετά τις δέκαπέντε μέρες μπορείς να κάνεις αυτό το οποίο σου λέει ο husky. Δηλαδή τροφή σε σκόνη. Δεν λερώνει και το μέγεθος των fry είναι ικανοποιητικό για να καταναλώσουν τέτοιου είδους τροφή.

Επίσης κάθε 2-3 μέρες τους έριχνα και βιταμίνες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...