Jump to content

Recommended Posts

Παρατήρησα τα παρακάτω άσπρα χνούδια σε 2 σημεία ενός ξύλου, ενώ αυξάνονται και τα καφέ στίγματα σε φύλλα ενός annubia nana.

Τα καφέ είναι άλγη; Φωτισμό έχω <8 ώρες την ημέρα...

Τα άσπρα; Κάποιο είδος μύκητα ίσως; Και πως τα καταπολεμώ δεδομένου ότι έχω δέσει το annubia στο ξύλο και πιθανώς έχει ριζώσει ήδη; :)

(Οι άσπροι κόκκοι είναι άμμος που σκορπίζουν παντού τα cacatuoides από τα βράγχια μετά από κάθε "μπουκιά"...)

post-844-1146919335_thumb.jpg post-844-1146919361_thumb.jpg post-844-1146919382_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρόκειται για μύκητες. Αν τα ξύλα είναι καινούργια πιθανά να εξαφανιστούν σε λίγο καιρό.

Έχω παρατηρήσει ότι οι ancistrus τα τρώνε καθώς γλείφουν το ξύλο.

Αν πάρουν ανεξέλεγκτες διαστάσεις, όπως στις παραπομπές του Σταμάτη, τότε θα χρειαστείς δραστικά μέτρα.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως καλύτερα είναι να βγεί το ξύλο και να καθαριστεί καλά και με καυτό νερό :)

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη, το ένα θέμα με το μύκητα το είχα διαβάσει, γι αυτό υπέθεσα ότι είναι μύκητας άλλωστε, αλλά με την μηδενική εμπειρία μου δε μπορώ να κάνω τη σύγκριση και μάλιστα από φωτογραφίες - μου φαίνονται κάπως διαφορετικά σε σχήμα και δεν ξέρω εάν θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο... :D

Νίκο (Ψ), τα ξύλα είναι μέσα περίπου ένα μήνα, αλλά δεν το είχα προσέξει νωρίτερα. Τα καφέ στίγματα στα φύλλα αναπτύχθηκαν πρόσφατα πάντως.

Νίκο (Κ), το είχα σε καυτό νερό πριν το βάλω μέσα. Τώρα, δε θα γίνει... χορτόσουπα η anubia εάν το κάνω; :) Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Οι πρώτες φωτογραφίες ήταν με macro και zoom.. Δοκίμασα πάλι με macro χωρίς zoom και είναι λίγο καλύτερες. Έβγαλα και μία το java fern (microsomus pteropus) να δείτε ένα "κάψιμο" που είχε εξ αρχής και δεν διορθώνεται, μήπως μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό. Εκ πρώτης όψεως δε μου φαίνεται ίδιο με αυτό στα Links του Σταμάτη.. :lol:

post-844-1146933121_thumb.jpg post-844-1146933309_thumb.jpg post-844-1146933158_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κάτι σαν μύκητας σε μαύρο γκρι χρώμα .

Μου έχει συμβεί και σε μένα ,είχα βγάλει το ξύλο το είχα πλύνει με χλωρίνη και το τοποθέτησα στο ενυδρείο μετά από ένα μήνα που το είχα έξω . Δυστυχώς εμφανίστηκε πάλι .

Δεν γνωρίζω κάτι για να σε βοηθήσω .

Για το κάψιμο στα φύλα πιστεύω ότι αν τα κόψης με ένα ψαλίδι θα τελειώσει .

Καλύτερα όμως ρώτα στη κατηγορία φυτεμένο ενυδρείο .

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη, μπερδεύτηκα λίγο.. :)

Εννοείς το καφέ-μαύρο στα φύλλα; Γιατί στο ξύλο είναι άσπρο χνούδι. Ή μήπως εννοείς τα πιο σκούρα μέρη του ξύλου;

Μήπως τότε καλύτερα να μεταφέρουμε το θέμα στο "φυτεμένο ενυδρείο"; Ή είναι προτιμότερο να ανοίξω ένα ίδιο εκεί;

Έγινε επεξεργασία - petran
Link to comment
Share on other sites

Για το μύκητα στο ξύλο μου φάνηκε στη φωτογραφία μαύρο γκρι αλλά μάλλον το φόντο από πίσω με μπέρδεψε .

Αν είναι άσπρο όπως λες με βράσιμο και πολύ τρίψιμο με βούρτσα θα κάνεις δουλειά .

Σε παραπέμπω για τα φύλλα , στο φυτεμένο ενυδρείο .

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τις συμβουλές σας: έβγαλα το ξύλο, αφαίρεσα την anubia, το έπλυνα πολλές φορές σε καυτό νερό, το έτριψα με βούρτσα, καθάρισα τα φύλλα της anubia από τις καφέ κηλίδες, την ξαναέβαλα στο ξύλο και το επανατοποθέτησα στο ενυδρείο... Ελπίζω να μην υπάρξει συνέχεια!

Έγινε επεξεργασία - petran
Link to comment
Share on other sites

Τα ξυλο θα σου ελεγα να τα βρασεις με μια κουταλια αλατι απ το μαγειρικο και κατοπιν να τα αφησεις να κρυοσουν καλα, απο μονο του μην τους ριξεις κρυο νερο, πριν να τα ξαναβαλεις στο ενυδρειο σου

Έγινε επεξεργασία - GIN
Link to comment
Share on other sites

Το ξύλο το έβαλα ήδη μέσα... Αλλά θα το κάνω με τη γειτονική καρύδα που εμφάνισε ίδια συμπτώματα και την έχω βγάλει από το ενυδρείο! :)

Δε βλέπω να ξεμπερδεύω εύκολα με αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα ειχα και γω οταν εστρωνα το ενυδρειο.

Κανε καλο βρασιμο και τριψιμο και θα εισαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα αντιμετωπίσει και εγώ παλιότερα. Ούτε το βράσιμο βοήθησε, ούτε το αλάτι, ούτε το τρίψιμο.

Έκανε μόνο τον κύκλο του και τελικά εξαφανίστηκε. Το μόνο που έκανα ήταν να το καθαρίζω (το ξύλο και τα γειτονικά χαλικάκια στα οποία μεταφέρθηκε σιγά σιγά το πρόβλημα) όσο μπορούσα σε κάθε αλλαγή νερού έως ότου εξαφανίστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Παρά το σχολαστικό καθάρισμα το πρόβλημα δεν σταμάτησε, το αντίθετο μάλιστα! Επανεμφανίζεται χειρότερο, τόσο στα ξύλα όσο και στα φυτά :thumbup:

post-844-1147977003_thumb.jpg post-844-1147977046_thumb.jpg

Παράλληλα, επεκτείνονται και οι καφέ κηλίδες:

post-844-1147977092_thumb.jpg post-844-1147977143_thumb.jpg

Είναι άλγη; Να χρησομοποιήσω οξυζενέ;

Το φως ανάβει λιγότερο από 8 ώρες την ημέρα. Χρειάζεται περισσότερο, ή λιγότερο; :o

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Πετρο καλησπερα!Ειχα και εγω καποια στιγμη το ιδιο προβλημα.Νομιζω οτι ειναι αλγη.ΝΟ3 εχεις μετρησει?Θα σου ελεγα να αυξησεις τις ωρες του φωτισμου και να κανεις αλλαγη νερου πιο τακτικα.Εγω ετσι την καταπολεμησα (αν ηταν τυχαιο δεν ξερω...).Εχω την εντυπωση παντως οτι ο λογος εμφανισης της αλγης αυτης ειναι ο φωτισμος και το ΝΟ3.Για δοκιμασε και πες μου αν θες.

Καλη επιτυχια! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε zak! Ευχαριστώ για τη συμβουλή σου!

ΝΟ3 δε μέτρησα τελευταία, αλλά μετά από την αλλαγή νερού >60% της περασμένης εβδομάδας, δεν περιμένω να έχει καθόλου υψηλή τιμή... Θα το μετρήσω αύριο όμως να δω. Θα αυξήσω και το φωτισμό όπως με συμβουλεύεις, αν και μου κάνει εντύπωση ότι εμφανίζεται στην "φωτισμένη" πλευρά των αντικειμένων...

Έχω μπερδευτεί λίγο με το θέμα άλγη, πάντως! Αν έχω καταλάβει καλά, άλλη δημιουργείται από υπερβολικό φωτισμό κι άλλη από έλλειψή του; :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - petran
Link to comment
Share on other sites

Παρά την αύξηση στο φως, σήμερα το απόγευμα που γύρισα το χνούδι στα φύλλα του java fern που φαίνεται στην πρώτη εικόνα είχε μακρύνει περίπου 5 πόντους κατά τόπους, σχηματίζοντας μεγάλες "τρίχες"!!!

Από την άλλη, ούτε οι καφέ κηλίδες μειώθηκαν, το αντίθετο θα έλεγα!

Τι να κάνω;;; Πως να το αντιμετωπίσω;;;

Link to comment
Share on other sites

Συνηθίζουμε να λέμε ότι η καφέ άλγη οφείλεται σε έλλειψη φωτισμού...

Εμφανίζεται όμως και σε καινούργια ενυδρεία κάνει τον κύκλο της και εξαφανίζεται...Σε συμβουλέυω να καθαρίσεις όλες τις επιφάνειες που έχει καλύψει και πιο συχνές αλλαγές νερού,μέχρι να φύγει...

Υ.Γ. Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου και τι φωτισμό έχεις;

Το 8 ώρες δεν λέει τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, φίλε συνονόματε: Λοιπόν, είναι 75 λίτρα (εξωτερικές διαστάσεις) κι έχει 2x15W λάμπες.

Άρα πρόκειται ΜΟΝΟ για καφέ άλγη; Εννοώ, και το "χνούδι" της φωτογραφίας που έχει εξελιχθεί σε κάτι σαν μακρυές τρίχες, αλλά και οι καφέ κηλίδες είναι το ίδιο πράγμα;

Ο καθαρισμός γίνεται με οξυζενέ, όπως διάβασα σε άλλο θέμα, ή με π.χ. πανάκι;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το χνούδι καθάρισμα όπως σου είπαν τα παιδιά παραπάνω..

Λογικά θα φύγει και δεν είναι άλγη αυτό..

Για τα υπόλοιπα πόσταρε στο φυτεμένο... :thumbup:Φανταστικέ petran

Link to comment
Share on other sites

Εχμ.. εννοείς το βράσιμο; Μα τώρα είναι στα φυτά, όχι στο ξύλο! Θα γίνουν.. χορτόσουπα!! :thumbdown::thumbup:

ΟΚ, πάω να τα ξαναγράψω και στο φυτεμένο...

( Τώρα με κάνεις να νιώθω σαν... τροχονόμος!! :o )

Έγινε επεξεργασία - petran
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...