Jump to content

Γαρίδες & Χρυσόψαρα


Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο (καθαρά 50 λίτρα) με 2 χρυσόψαρα, υπάρχουν γαριδάκια που θα μπορούσαν να συμβιώσουν μαζί;

Θα πρέπει να τους ρίχνω διαφορετική τροφή, η με τα υπόλοιπα της τροφής των ψαριών και τις άλγες;

Εαν ρίχνω διαφορετική τροφή, μήπως την τρώνε τα λαίμαργα χρυσόψαρα καιπάθουν κάτι;

Link to comment
Share on other sites

οχι κατι τετοιο δεν γινεται.ακομη και αν δεν φαγωθουν τα γαριδακια(αποκλειεται να μη γινει κατι τετοιο),οι γαριδες θελουν θερμοκρασια,και διαφορετικες συνθηκες απο οτι τα ψαρια κρυου νερου οπως τα χρυσοψαρα.....

Link to comment
Share on other sites

οχι κατι τετοιο δεν γινεται.ακομη και αν δεν φαγωθουν τα γαριδακια(αποκλειεται να μη γινει κατι τετοιο),οι γαριδες θελουν θερμοκρασια,και διαφορετικες συνθηκες απο οτι τα ψαρια κρυου νερου οπως τα χρυσοψαρα.....

Εκτός κι αν βρεθούν γαρίδες κρύου νερού (που υπάρχουν), αλλά και πάλι τα λίτρα σου είναι απαγορευτικά γι'αυτόν τον συνδυασμό. Αν είχες ένα 150άρι με σωστή διακόσμηση και κρυψώνες και βρίσκαμε γαρίδες κρύου νερού, τότε θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα.

Με άλλα λόγια, στην παρούσα φάση δεν μπορείς να κάνεις τίποτα εκτός κι αν αποφασίσεις αναβάθμιση του ενυδρείου σου :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά, άκυρη λοιπόν η σκέψη για γαρίδες... Τι άλλο θα μπορούσε να μπεί που να τρώει την "σαβούρα" και τα άλγη; Ίσως κάποιο σαλιγκάρι; Τα φοβάμε όμως γιατί δεν θέλω τρελά γεννητούρια και μετά να μην ξέρω τι να τα κάνω... Όπως θα ηθελα και να μην τρώνε και τα φυτά...

Συγνώμη αν είναι χαζές η απορίες αλλά είμαι ακόμα στο ψάξιμο...

Link to comment
Share on other sites

Λεγεται οτι το μονο ειδος που μπορει να συμβιωσει ειναι οι Filter shrimps, αλλιως Asian Filter Shrimp, Bamboo Shrimp, Wood Shrimp, Fan Shrimp και επιστημονικα Atyopsis moluccensis. (8-12 εκ)

Προτιμαει να ζει σε οξυνα νερα αλλα τα καταφερνει σε ολα.

Φυσικα μιλαμε για ενυδρειακη διατηρηση χρυσοψαρων και οχι σε λιμνες, αφου αυτες οι γαριδες ειναι πιο ασφαλες να διατηρουνται σε 22-28C

Χρειαζονται για να βρισκουν τροφη, δυνατη σχετικα ροη νερου.

Επισης και η ακομα πιο σπανια στα καταστηματα, αφρικανικη "εκδοση" της, η Atya gabonensis. (πανω απο 15 εκ)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά οι γαριδούλες και τα σαλιγκάρια θέλουν ειδική τροφή;

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά, άκυρη λοιπόν η σκέψη για γαρίδες... Τι άλλο θα μπορούσε να μπεί που να τρώει την "σαβούρα" και τα άλγη; Ίσως κάποιο σαλιγκάρι; Τα φοβάμε όμως γιατί δεν θέλω τρελά γεννητούρια και μετά να μην ξέρω τι να τα κάνω... Όπως θα ηθελα και να μην τρώνε και τα φυτά...

Συγνώμη αν είναι χαζές η απορίες αλλά είμαι ακόμα στο ψάξιμο...

Τα σαλλιγγάρια Neritina Zebra έχουν μεγάλες αντοχές, γεννούν μεν αυγά αλλά δεν εκκολάπτονται στο γλυκό νερο (άρα δεν υπάρχει θέμα υπερπληθισμού), τρώνε όλων των ειδών τις άλγες και υπολήματα τροφών και δεν τρώνε τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...