Jump to content

Νεα φωτογραφική


Recommended Posts

Παιδιά μιας και δεν γνωρίζω και πολλά για το θέμα θα ήθελα μια βοήθεια για το τι να επιλέξω.

Τα χρήματα θα είναι κοντά στα 300€.Με ενδιαφέρει κυρίως για φωτογράφιση ενυδρείου αλλά και να είναι αδιάβροχη για μικρο καταδύσεις.

Έχω βρει τη παρακάτω αλλά ήθελα τη γνώμη σας,αλλά και την πρόταση σας.

Pentax Optio W80

Link to comment
Share on other sites

Ορέστη...

Βάσει των χαρακτηριστικών της φαίνεται να σε καλύπτει για τη δουλειά που τη θέλεις.. και όχι μόνο.

Η Pentax είναι από τις παλιές εταιρίες στο χώρο της φωτογραφίας και μόνο !!!

Κουβαλάει χρόνια ιστορίας οπότε είναι μια εγγύηση από το όνομα και μόνο.

Τώρα το καλό με το Πλαίσιο (αν την πάρεις από εκεί) είναι ότι την ίδια μέρα μπορείς να την επιστρέψεις αν δεν σε καλύπτει για αυτά που θέλεις.

Πάρτην ... τράβα μερικές... "δύσκολες" λήψεις και αν σε καλύπτει έχει καλός (που είμαι σίγουρος ότι θα μείνεις ευχαριστημένος), αν όχι την πας πίσω !!!

Link to comment
Share on other sites

Thanks aiolos, το καλό είναι αυτό που λες για το πλαίσιο το κακό είναι ότι την έχει σχεδόν 100ε ακριβότερη όμως.

Link to comment
Share on other sites

Αγορασε την απο το Πλαισιο..Δοκιμασε την επιστρεψε την και αν σου κανει πας και την παιρνεις πιο φτηνα απο αλου :hysterical::ooh2:

:bowdown: σωστός !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δεν νομίζω να δίνουν τα λεφτά πίσω.... :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ασχολουμε με την φωτογραφια για compact μηχανη θα σου προτηνα ΜΟΝΟ canon.....

Τωρα για αδιαβροχη μηχανη που ειπες το θεωρω τελειος αχριστο και περιτο... αφου παρεις την μηχανη μπορεις να αγορασεις μια αδιαβροχη θηκη.... :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ασχολουμε με την φωτογραφια για compact μηχανη θα σου προτηνα ΜΟΝΟ canon.....

Τωρα για αδιαβροχη μηχανη που ειπες το θεωρω τελειος αχριστο και περιτο... αφου παρεις την μηχανη μπορεις να αγορασεις μια αδιαβροχη θηκη.... :angry2:

Αρκει να βγαζει η αιτερια θηκη για το συγκεκριμενο μοντελο... :D

Απο την αλλη δεν την θεωρω αχριστη και περιτη μια μηχανη υποβρυχεια...Σιγουρα θα εχει πολυ καλυτερα αποτελεσματα κατω απο το νερο απο οποιαδηποτε Compact...

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα εχει πολυ καλυτερα αποτελεσματα κατω απο το νερο απο οποιαδηποτε Compact...

Μπααα... Από όσες υποβρύχιες φωτογραφικές μηχανές έχω δει (μιλάω για τις κοινές και όχι γι'αυτές που κοστίζουν όσο ένα αμάξι) ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ δεν βγάζει τις φωτογραφίες της Canon G7 που της έχω αδιάβροχη θήκη!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπααα... Από όσες υποβρύχιες φωτογραφικές μηχανές έχω δει (μιλάω για τις κοινές και όχι γι'αυτές που κοστίζουν όσο ένα αμάξι) ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ δεν βγάζει τις φωτογραφίες της Canon G7 που της έχω αδιάβροχη θήκη!!!

Ακριβως.... και η canon εχει σχεδον για ολα της τα μοντελα αδιαβροχη θηκη.... και εγω εχω για την ixus μου.... και μετραει... ασχετα που οπως ειπα ειναι αχριστη (γιατι την εχω χρησημοποιησει ΜΟΝΟ 1 φορα...)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, για αυτά που θέλεις, θα σου πρότεινα την Canon PowerShot D10.

-Είναι Canon.

-Είναι κατάλληλη για καταδύσεις μέχρι 10μ (χωρίς housing).

-Στο Πλαίσιο απ'ότι βλέπω ενδεικτικά, την έχει €306.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, για αυτά που θέλεις, θα σου πρότεινα την Canon PowerShot D10.

-Είναι Canon.

-Είναι κατάλληλη για καταδύσεις μέχρι 10μ (χωρίς housing).

-Στο Πλαίσιο απ'ότι βλέπω ενδεικτικά, την έχει €306.

Προσωπικά την έχω πιάσει στα χέρια μου και την έχω επεξεργαστεί. Δεν ξέρω πως τραβάει υποθαλάσσια, αλλά έξω από το νερό, η ποιότητά της για μένα είναι πολύ φτωχή... Σε απογοητευτικό σημείο μάλιστα για Canon.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά την έχω πιάσει στα χέρια μου και την έχω επεξεργαστεί. Δεν ξέρω πως τραβάει υποθαλάσσια, αλλά έξω από το νερό, η ποιότητά της για μένα είναι πολύ φτωχή... Σε απογοητευτικό σημείο μάλιστα για Canon.

Δεν έχω δει την ποιότητα της εικόνας από κοντά για να κρίνω. Απλά πρότεινα το συγκεκριμένο μοντέλο με βάση αυτά που ζητάει, το budget που έχει σκοπό να δώσει για την συγκεκριμένη αγορά, χωρίς να χρειάζεται να προμηθευτεί έξτρα εξοπλισμό για υποβρύχια λήψη. Ενδεικτικά για την Canon G7 που πρότεινες προηγουμένως μόνο το housing κοστίζει περι τα €260.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει την ποιότητα της εικόνας από κοντά για να κρίνω. Απλά πρότεινα το συγκεκριμένο μοντέλο με βάση αυτά που ζητάει, το budget που έχει σκοπό να δώσει για την συγκεκριμένη αγορά, χωρίς να χρειάζεται να προμηθευτεί έξτρα εξοπλισμό για υποβρύχια λήψη. Ενδεικτικά για την Canon G7 που πρότεινες προηγουμένως μόνο το housing κοστίζει περι τα €260.

Εγώ το βρήκα στα 200 ευρώ κι έμεινα πολύ ικανοποιημένος απ'όλα.

Γνώμη μου είναι πως τίποτα που είναι 2 ή 3 ή 4 ΣΕ 1 δεν είναι τόσο αξιόπιστο όσο το να έχεις χωριστά κομμάτια.

Το γεγονός είναι πως δεν συνυπολόγισα το κόστος στο προηγούμενο ποστ μου. Γνώμη μου πάντως για την παραπάνω μηχανή είναι πως δεν αξίζει!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...