Jump to content

Γιατι το θηλικο μου Guppy ειναι κρυμενο και ακινητο;


lekk9

Recommended Posts

Γεια σας παιδια.Η γκαπηνα μου ειναι κρυμενη σε ενα καραβι(διακοσμιτκο) και ακινητη σχεδον.Μηπως ξερετε;

Ακομα εχω αλλη μια γκαμπινα η οποια εναι πολυ πρισμενη ενω γεννησε πριν 3-4 εβδομαδες.Μηπως ειναι εγκθος παλι;

Και κατι ακομα ειδα σημερα σταδιακα 3-4 μικρα guppu στο ενυδρειο ενω εχω στην γεννηστρα απο τις πρωτες γεννες ' τα επιασα τα εβαλα μεσα στην γεννηστρα και ηταν παρα πολυ μικρα σε σχεση με τα αλλα

Μηπως γεννησε μια απο τις δυο γκαμπινες;

SORRY που ρωτησα πολλα αλλα θελω να λυσω τις αποριες μου με την βοηθεια σα; :hysterical:

Να και οι φωτογραφιες απο ην γκαπινα που κρυβετε:post-16339-1259278125_thumb.jpg

Και η γκαμπινα που δεν ξερω αν ειναι εγκυος:post-16339-1259278079_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό έχει που γέννησε??Ισως να εκανε πάλι γέννα αν εχουν περάσει 4-6 εβδομάδες,απο αληθινά φυτα,εχεις τπτ στο ενυδρείο??Μηπως υπάρχει καποιο ψάρι που την κυνηγάει και αυτή απλα προφυλάσεται??

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό έχει που γέννησε??Ισως να εκανε πάλι γέννα αν εχουν περάσει 4-6 εβδομάδες,απο αληθινά φυτα,εχεις τπτ στο ενυδρείο??Μηπως υπάρχει καποιο ψάρι που την κυνηγάει και αυτή απλα προφυλάσεται??

Η δεύτερη μάλλον έγκυος είναι πάλι. Τα γκάπυ μπορούν να γεννήσουν κάθε μήνα (28 μέρες για την ακρίβεια).

Σχετικά με αυτή που κρύβεται, κρύβεται συνεχώς; τρώει καθόλου;

Αν κρύβεται συνέχεια και δεν τρώει τότε πιθανόν να είναι κάποια ασθένεια.

Link to comment
Share on other sites

Τρωει κανονικα.Απλος βλεπω να την κυνηγαει το αρσενικο συνεχεια ακομα και εκει που ειναι κρυμενη.

Link to comment
Share on other sites

προφανως καποια γεννησε

τα γκαπυ μπορουν να γεννησουν κ στις 20 μερες η γκαπινα σου παντως, αυτη που βλεπω ειναι εγκυος

ποσα θηλυκα κ ποσα αρσενικα εχεις στο ενυδρειο ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σχετικα με την γκαμπινα μου που κρυβετε καθετε συνεχως κατω και σαν να προεξεχουν τα λεπια της ειναι πρισμενη και αναπνεει πολυ γρηγορα ειναι Dropsy;Αυτο ειναι κολλητικο να την βγαλω εκτος ενυδρειου και γενικα τι μπορω να κανω;

Link to comment
Share on other sites

αν φαινετε σαν κουκουναρι το ψαρακι τοτε εχει ντροπση. Δεν ειναι κολητικο. Το παθαινουν καποιες φορες οι θηλυκες μετα τη γεννα γιατι ειναι εξασθενισμενος ο οργανισμος τους. Πες μας σε τι σταδιο ειναι δλδ ειναι σ ολο το κορμακι του ή μονο πισω στην κοιλια κ τι φαρμακα εχεις

Link to comment
Share on other sites

Ισυχασα τωρα.Νομιζα οτι ηταν κολητικο......Το ψαρακι ειχε γινει ολοκληρο ετσι και εγινε ετσι στα ξαφνικακαι δυστιχως σημερα το πρωι το ειδα πεθαμενο....αυριο το πρωι θα κανω αλαγη νερου 20% με προετημασμενο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...