Jump to content

Aqua Medic Ph Controller με Co2 Set


Recommended Posts

καλημέρα, θα ήθελα τη γνώμη σας.

Στήνω 450λίτρων ενυδρείο για δίσκους, οι οποίοι προς το παρόν ζούνε σε 250λ. το υπάρχον ενυδρείο είναι φυτεμένο με anubias. έτσι θεώρησα από την αρχή ότι δεν υπάρχει λόγος για co2 και τα λοιπά.

Τώρα όμως θέλω να συναρμολογήσω ένα πιο σωστό σύστημα με καλά φυτεμένο ενυδρείο με ph controller kai παροχή co2 συνδεδεμένη με αυτό . Θεωρώ, αν και δεν έχω εμπειρία σ'αυτό, πως την ημέρα καλό θα ήταν να υπάρχει παροχή co2 στο νερό λόγω φωτοσύνθεσης, αλλά τη νύκτα να παρέχεται οξυγόνο για αναπνοή και των φυτών αλλά κυρίως των ψαριών με μορφή αέρα από αεραντλία. Αυτό είναι το σχέδιο.

Το ph στο ενυδρείο σημερινό κρατιέται περίπου στα 7-7,1 από τις μετρήσεις που κάνω.

Το ερώτημα μου είναι το εξής: το ph contr με το σετ co2 θα λειτουργεί μόνιμα, εννοώ θα παρακολουθεί το ph του νερού σε 24ωρη βάση. όταν ανεβαίνει το ph ανοίγει τη βαλβίδα του διοξειδίου και θα προσθέτει στο νερό την απαραίτητη ποσότητα μέχρι να εξισορροπήσει το ph, σωστά? Δεν υπάρχει περίπτωση να ρίχνει το co2 και τη νύκτα? δε θα έχουνε οι δίσκοι πρόβλημα με αυτό?

ευχαριστώ

ps: aqua medic sytem: ph controller και co2 complete set. έχει κανείς εμπειρία με αυτό το σύστημα?

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...