Jump to content

Κάνει ή δεν κάνει...


g_konstantinos

Recommended Posts

Στα πλαίσια ενός καινούριου project που είπα να κάνω για να πειραματιστώ και εγώ λίγο (μόλις είναι έτοιμο θα το ανεβάσω να μου πείτε τη γνώμη σας). Άρχισα με προβλήματα.

Το πρώτο που χρειάστηκα ήταν σιλικόνη. Είδα αυτές που προτείνουν ( Proffi , Van Daven κλπ.) και πήγα να πάρω. Αντί για αυτές βρήκα μια άλλη που δεν έχει καθόλου σιλικόνη , δε μουχλιάζει ΑΛΛΑ κάνει για ενυδρείο (και το παιδί του χρωματοπωλείου μου είπε ότι την έχει δοκιμάσει σε ενυδρείο και όλα καλά)

Καλός η κακός την πείρα, αλλά τώρα λέω μήπως έκανα μαλ…α;

post-13853-1259440296_thumb.jpgpost-13853-1259440331_thumb.jpgpost-13853-1259440346_thumb.jpgpost-13853-1259440384_thumb.jpg

Τι λέτε; :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Στα πλαίσια ενός καινούριου project που είπα να κάνω για να πειραματιστώ και εγώ λίγο (μόλις είναι έτοιμο θα το ανεβάσω να μου πείτε τη γνώμη σας). Άρχισα με προβλήματα.

Το πρώτο που χρειάστηκα ήταν σιλικόνη. Είδα αυτές που προτείνουν ( Proffi , Van Daven κλπ.) και πήγα να πάρω. Αντί για αυτές βρήκα μια άλλη που δεν έχει καθόλου σιλικόνη , δε μουχλιάζει ΑΛΛΑ κάνει για ενυδρείο (και το παιδί του χρωματοπωλείου μου είπε ότι την έχει δοκιμάσει σε ενυδρείο και όλα καλά)

Καλός η κακός την πείρα, αλλά τώρα λέω μήπως έκανα μαλ…α;

post-13853-1259440296_thumb.jpgpost-13853-1259440331_thumb.jpgpost-13853-1259440346_thumb.jpgpost-13853-1259440384_thumb.jpg

Τι λέτε; :hysterical:

Αν δεν εχει το σημα του ενυδρειου ΟΧΙ

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να λεει "για ενυδρειακή χρήση επάνω". Σε κάτι τέτοια δεν ρισκάρεις.... Άποψή μου..... Εγώ πήρα μια bison νομίζω με 5€ μόνο.....

Α και εμείς δεν θέλουμε να μην περιέχει σιλικόνη. Θέλουμε 100% σιλικόνη :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Μα το λέει. Αμα δείς τη δευτερη φωτογραφία.

Dias πως ειναι το σηματακι του ενυδρείου;

Αλλο μονωση και στεγανοποιηση,και αλλο συγκολληση.

Το σημα ειναι ενα.........ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα μην την χρησιμοποιήσεις αν δεν εχει το σήμα του ενυδρείου,πάρε μια bison απο Practicer ή Carefour που ειναι και δοκιμασμένη.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα μην την χρησιμοποιήσεις αν δεν εχει το σήμα του ενυδρείου,πάρε μια bison απο Practicer ή Carefour που ειναι και δοκιμασμένη.

+1 :ooh2:

Κι εγω την Bison εχω χρησιμοποιησει στο sump και στο main tank. Με σημα κατατεθεν το foxface :hysterical: .

Link to comment
Share on other sites

Παντως, όντως λεει για ενυδρεία. Λογικά θα κάνει. Απο'κει και πέρα... Καλήτερα περίμενε λίγο πριν ξεκινήσεις το project σου να πάρεις κι άλλες γνώμες / πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Οk ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Μάλλον θα την πετάξω γιατί την άνοιξα και παρόλο που γράφει ότι είναι και άοσμη, αυτή βρωμάει.

Thanks…...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την απορια παντως.

Αν κολλαγες ενυδρειο και ανοιγε ή ψοφαγαν τα ψαρια τι θα εκανες? :hysterical:

Οταν θα εχω νευρα και θα θελω να ξεσπασω καπου, θα σε ρωτησω που ειναι "το παιδί του χρωματοπωλείου σου είπε ότι την έχει δοκιμάσει σε ενυδρείο και όλα καλά".

Θα παω να παρω τετοια κολλα να κολλησω ενα ενυδρειο και θα δουμε :ooh2:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Παντως, όντως λεει για ενυδρεία. Λογικά θα κάνει. Απο'κει και πέρα... Καλήτερα περίμενε λίγο πριν ξεκινήσεις το project σου να πάρεις κι άλλες γνώμες / πληροφορίες.

Γράφει για στεγανοποίηση και όχι κόλληση.

Link to comment
Share on other sites

Η σιλικόνη γράφει. Δεν μουχλιάζει - Δεν κιτρινίζει.

Αυτό και μόνο είναι αρκετό για να καταλάβουμε ότι ΔΕΝ κάνει για ενυδρείο.

Οι ουσίες που περιέχει για να μην μουχλιάζει είναι δηλητήριο για τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

..

Οι ουσίες που περιέχει για να μην μουχλιάζει είναι δηλητήριο για τα ψάρια.

Για τα ψαρια ή για τα βακτηρια της βιολογιας του ενυδρειου?
Link to comment
Share on other sites

Για τα ψάρια το ξέρω σίγουρα. Για τα βακτήρια δεν ξέρω αλλά πιθανόν να είναι και για αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όταν ξαναπεράσω θα τον ευχαριστήσω γιατί αν δεν ήταν τόσο σίγουρος ότι κάνει δεν θα με έβαζε στη σκέψη να σας ρωτήσω. Απλά θα την έβαζα, αλλά επειδή η πείρα μου έχει μάθει ότι όταν ενας πωλητής λέει “ ΑΑΑ αυτό εχει σταματήσει να βγαίνει ή ααα αυτό βγαίνει μόνο σε τέτοιο…. “ Σημαίνει ότι απλά δεν το έχει και θέλει να πουλήσει το δικό του :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

bison , logo , Den braven.

Οι καλυτερες και δοκιμασμενες απο ολους εδω μεσα.

Να προτιμισεις καποιες απο τις παραπανω για να κανεις σωστα την δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στα πλαίσια ενός καινούριου project που είπα να κάνω για να πειραματιστώ και εγώ λίγο (μόλις είναι έτοιμο θα το ανεβάσω να μου πείτε τη γνώμη σας). Άρχισα με προβλήματα.

Το πρώτο που χρειάστηκα ήταν σιλικόνη. Είδα αυτές που προτείνουν ( Proffi , Van Daven κλπ.) και πήγα να πάρω. Αντί για αυτές βρήκα μια άλλη που δεν έχει καθόλου σιλικόνη , δε μουχλιάζει ΑΛΛΑ κάνει για ενυδρείο (και το παιδί του χρωματοπωλείου μου είπε ότι την έχει δοκιμάσει σε ενυδρείο και όλα καλά)

Καλός η κακός την πείρα, αλλά τώρα λέω μήπως έκανα μαλ…α;

post-13853-1259440296_thumb.jpgpost-13853-1259440331_thumb.jpgpost-13853-1259440346_thumb.jpgpost-13853-1259440384_thumb.jpg

Τι λέτε; ;)

σκεψου το λιγακι καλυτερα

Έγινε επεξεργασία - manolis1612
Link to comment
Share on other sites

με συγχωρειτε παιδια δεν ειδα καθολου την ημερομηνια. την αλλη φορα θα ειμαι πιο προσεχτικος ;) απλα μολις ειδα αυτη την κολλα ανατριχιασα ξερει ο navy τον λογο.. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

με συγχωρειτε παιδια δεν ειδα καθολου την ημερομηνια. την αλλη φορα θα ειμαι πιο προσεχτικος :hysterical: απλα μολις ειδα αυτη την κολλα ανατριχιασα ξερει ο navy τον λογο.. :hysterical:

Μανώλη , καλύτερα θα ήταν να μην είχα μάθει ποτέ για τ' αποτελέσματα της κόλλας αυτής :hysterical:;)

Link to comment
Share on other sites

με συγχωρειτε παιδια δεν ειδα καθολου την ημερομηνια. την αλλη φορα θα ειμαι πιο προσεχτικος ;) απλα μολις ειδα αυτη την κολλα ανατριχιασα ξερει ο navy τον λογο.. :hysterical:
Καλα εκανες και απαντησες σε παλιο θεμα.

Γι'αυτο μενει και ανοιχτο και δεν κλειδωνεται, για να συμπληρωθει με καποια αποψη στο μελλον.

Και το ποστ σου ηταν χρησιμο. :hysterical:

Οπως και καλο ειναι να πεις και την εμπειρα σου (οπου οπως καταλαβα εχεις) απο λαθος σιλικονη.

ΥΓ Λες κολλα ομως.

Εννοεις σιλικονη? και τη συγκεκριμενη της φωτογραφιας?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Παντα ηθελα να το κανω αυτο.

Σε 2-3 μερες δεν θα βλεπεις το ποστ σου :hysterical:

:hysterical: Με απειλεις; ;)

nickemotic3.gif

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...