Jump to content

Αντοχή ενυδρείου


Torm

Recommended Posts

Ανθεκτικότητα ενυδρείου

Το παρακάτω περιστατικό νομιζω οτι αφορά αρκετούς χομπίστες και γι' αυτό και το δημοσιεύω.

Ο τίτλος αναφέρεται σε ενυδρείο που κυκλοφορεί στην Ελληνική αγορά και διαφημίζεται ως 160 LT (παρόλο που είναι στην πραγματικότητα 120 LT). Είμαι και εγώ κάτοχος ενός τέτοιου εδώ και περίπου 1 μήνα.

Πρίν λίγες μέρες ξεκόλλησε η κεντρική κόντρα του ενυδρείου. Ο λόγος απλός: το λεπτό κρύσταλλο και η ύπαρξη μόνο μιας κόντρας στο κέντρο δεν ήταν αρκετά για να αντισταθμίσουν την πίεση που δημιουργεί το νερό στα τοιχώματα. Αποτέλεσμα: το ενυδρείο είχε αρχίσει να στρεβλώνει επικίνδυνα, σε σημείο που να θυμίζει αυγό! Η στρέβλωση ήταν εμφανής ακόμα και με γυμνό μάτι και η μέτρηση το επιβεβαίωσε... στο κέντρο του ενυδρείου έφτανε τα 12 mm!!! Η πίεση είχε χαλαρώσει τις κολλήσεις που στήριζαν τη μια και μοναδική κόντρα με αποτέλεσμα να ξεκολλήσει.

Θεώρησα ότι κάτι τέτοιο αποτελούσε άμεσο κίνδυνο για το ενυδρείο και γι' αυτό το λόγο προχώρησα άμεσα σε διορθωτικά μέτρα. Καθώς δεν ήταν δυνατόν να αδειάσει εντελώς το ενυδρείο αναγκάστηκα να δουλέψω ως εξής: άδειασα περίπου το μισό νερό και στη συνέχεια έδεσα με ταινία την πρόσοψη με την πίσω μεριά του ενυδρείου για να τις φέρω στη σωστή τους θέση (η στρέβλωση ήδη είχε υποχωρήσει με το μισοάδειασμα του ενυδρείου). Στη συνέχεια κόλλησα ξανά την κόντρα που είχε ξεκολλήσει καθώς και άλλες δύο στα πλάγια του ενυδρείου και μια μπρος και μια πίσω κατά μήκος του ενυδρείου. Με ένα πιστολάκι στέγνωσα τη σιλικόνη και την άφησα για σιγουριά άλλες 20 ώρες περίπου χωρίς να αυξήσω τη στάθμη του νερού και χωρίς να τοποθετήσω καπάκι στο ενυδρείο, για να αποφύγω τη συγκέντρωση υδρατμών πάνω στις κολλήσεις.

Το αποτέλεσμα άψογο αφού αυτή τη στιγμή μετράω 0 χιλιοστά στρέβλωση. Θα συνεχίσω να το παρακολουθώ βέβαια.

Όλο αυτό το post γίνεται για να αφυπνίσω όσους φίλους έχουν το ίδιο ενυδρείο. Εκτός και αν είχα την ατυχία να πέσω σε ελαττωματικό κομμάτι, το ενυδρείο αυτό δεν αποτελεί κατασκευή που να εμπνέει εμπιστοσύνη, κάτι που αποτελεί κίνδυνο για όλους όσους το χρησιμοποιούν. Νομίζω πως θα ήταν καλή ιδέα όσοι μπορούν να το ενισχύσουν προληπτικά. Για καλό και για κακό ρίξτε του μια ματιά για εμφανή σημάδια χαλάρωσης των κολλήσεων της κόντρας και κάντε καμιά μέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πρέπει να αναφέρεις συγκεκριμμένα για ποιο μοντέλο πρόκειται ώστε να έχουμε όλοι το νου μας καθότι το γεγονός είναι ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πρέπει να αναφέρεις συγκεκριμμένα για ποιο μοντέλο πρόκειται ώστε να έχουμε όλοι το νου μας καθότι το γεγονός είναι ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ κατά τη γνώμη μου.

21550[/snapback]

Δεν ξέρω ποιάς εταιρείας είναι. Resun, boyun ή κάτι τέτοιο. Πωλείται απο μαγαζί που διαφημίζεται μέσα στο forum ως 160 LT.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το ενυδρείο αριστερά στη φωτογραφία. Όσοι το έχουν πιστεύω θα το αναγνωρίσουν.

post-34-1147076775_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πόσα χιλιοστά τζάμι έχει το συγκεκριμένο ενυδρείο ;

Link to comment
Share on other sites

Πόσα χιλιοστά τζάμι έχει το συγκεκριμένο ενυδρείο ;

21554[/snapback]

Νομίζω 5

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να είναι από πλέξι γιατί διαφορετικά θα είχε σπάσει και δεν θα είχε γίνει σαν αυγό.

Πάντως πολύ καλή η κίνηση να μας ενημερώσεις. :):D:lol:

Έγινε επεξεργασία - liquid
Link to comment
Share on other sites

Επειδή νομίζω ότι το πρόβλημα είναι αρκετά σοβαρό θα πρότεινα να αναφερθεί στο μαγαζί που αγοράστηκε και στη συνέχεια στην κατασκευάστρια εταιρεία ή στην εισαγωγική, ώστε να ενισχυθούν οι κατασκευές ή να σταματήσει η εισαγωγή.

Προσωπικά θα απαιτούσα την επισκευή ή την αντικατάστασή του.

Να αγοράζουμε κάτι φτηνά δεν σημαίνει ότι θα δεχόμαστε και κάτι επικίνδυνο. Έχεις σκεφτεί τι θα γινόταν αν έσπαγε το κρύσταλλο. Εκτός από τις υλικές ζημιές τι θα γινόταν αν βρισκόταν κοντά κάποιο παιδί ή να γινόταν βραχυκύκλωμα.

Είσαι σίγουρος ότι οι ενισχύσεις που έκανες μπορούν να αντέξουν κάποια σεισμική δόνηση?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή νομίζω ότι το πρόβλημα είναι αρκετά σοβαρό θα πρότεινα να αναφερθεί στο μαγαζί που αγοράστηκε και στη συνέχεια στην κατασκευάστρια εταιρεία ή στην εισαγωγική, ώστε να ενισχυθούν οι κατασκευές ή να σταματήσει η εισαγωγή.

Προσωπικά θα απαιτούσα την επισκευή ή την αντικατάστασή του.

Να αγοράζουμε κάτι φτηνά δεν σημαίνει ότι θα δεχόμαστε και κάτι επικίνδυνο. Έχεις σκεφτεί τι θα γινόταν αν έσπαγε το κρύσταλλο. Εκτός από τις υλικές ζημιές τι θα γινόταν αν βρισκόταν κοντά κάποιο παιδί ή να γινόταν βραχυκύκλωμα.

Είσαι σίγουρος ότι οι ενισχύσεις που έκανες μπορούν να αντέξουν κάποια σεισμική δόνηση?

21590[/snapback]

Θα φροντίσω να το μάθει και ο καταστηματάρχης Νίκο. Η αποκόληση της κόντρας και τα 12 χιλιοστά στρέβλωσης μέσα 3 μήνες λειτουργίας είναι σίγουρα πολύ άσχημο σημάδι.

Δε μπήκα στη διαδικασία να ζητήσω επισκευή ή αντικατάσταση γιατί φοβάμαι ότι το πρόβλημα είναι στη σχεδίαση και κατασκευή του ενυδρείου (μόνο μια κόντρα) και δε θα άλλαζε κάτι ακόμα και αν υπήρχε διάθεση για επισκευή ή αντικατάσταση.

Μου πέρασαν πολλές εικόνες καταστροφής απο το μυαλό όταν είδα πόσο πολύ στρέβλωνε το κρύσταλλο!! Έχω φτιάξει ξανά ενυδρείο και θεωρώ ότι μετά τις κόντρες που τοποθέτησα το ενυδρείο είναι όσο στιβαρό μπορεί να γίνει, αλλά θα το παρακολουθώ στενά και θα το μετράω.

Link to comment
Share on other sites

120 λιτρα σε 5αρι γυαλί χωρίς κόντρα λογικό είναι να φουσκώσει.

Πόσο άλλο να ενισχυθεί η κατασκευή.

Η μόνη λύση είναι να μπεί πιο παχύ γυαλί αλλά αυτο ανεβάζει το κόστος.

Οπότε όσο πιο φτηνό αυτό που παίρνεις τόσο λιγότερο ποιοτικό !

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση κάποιες εταιρίες να χρησιμοποιούν κρύσταλλα που έχουν υποστεί τεχνικές σκλήρηνσης και έτσι να μπορούν να είναι λεπτότερα χωρίς να υπάρχει πρόβλημα? Γνωρίζει κάποιος κάτι γι' αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση κάποιες εταιρίες να χρησιμοποιούν κρύσταλλα που έχουν υποστεί τεχνικές σκλήρηνσης και έτσι να μπορούν να είναι λεπτότερα χωρίς να υπάρχει πρόβλημα? Γνωρίζει κάποιος κάτι γι' αυτό?

21608[/snapback]

Δε γνωρίζω αλλά πιστεύω άτι τέτοιο θα είχε ως αποτέλεσμα την απαγορευτική αύξηση του κόστους. Πιστεύω συμφέρει πολύ καλύτερα να χρησιμοποιήσεις πιο παχύ τζάμι παρά κάποιο ειδικά κατεργασμένο.

Link to comment
Share on other sites

Να έχετε υπ όψη σας ότι το πρόβλημα δεν είναι στο τζάμι αλλά στη σιλικόνη .

Εάν είχε πρόβλημα το τζάμι θα πάθαινε ζημιά αυτό , στην περίπτωση αυτή ξεκόλλησε η κόντρα .Με αυτό θέλω να πω μήπως υπάρχει πρόβλημα και σε άλλες κολλήσεις .

Φυσικά το μαγαζί πρέπει να ενημερωθεί και να αντικατασταθή .

Link to comment
Share on other sites

Να έχετε υπ όψη σας ότι το πρόβλημα δεν είναι στο τζάμι αλλά στη σιλικόνη .

Εάν είχε πρόβλημα το τζάμι θα πάθαινε ζημιά αυτό , στην περίπτωση αυτή ξεκόλλησε η κόντρα .Με αυτό θέλω να πω μήπως υπάρχει πρόβλημα και σε άλλες κολλήσεις .

Φυσικά το μαγαζί πρέπει να ενημερωθεί και να αντικατασταθή .

21612[/snapback]

Γι' αυτό δέθηκε το ενυδρείο με τις κόντρες. Πιστεύω πως είναι πλέον αρκετά στιβαρή κατασκευή. Το μαγαζί θα ενημερωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Να έχετε υπ όψη σας ότι το πρόβλημα δεν είναι στο τζάμι αλλά στη σιλικόνη .

Εάν είχε πρόβλημα το τζάμι θα πάθαινε ζημιά αυτό , στην περίπτωση αυτή ξεκόλλησε η κόντρα .Με αυτό θέλω να πω μήπως υπάρχει πρόβλημα και σε άλλες κολλήσεις .

Φυσικά το μαγαζί πρέπει να ενημερωθεί και να αντικατασταθή .

21612[/snapback]

Διαφωνώ !

Η σιλικόνη ξεκόλησε λόγω του βέλους κάμψης του γυαλιού μιας και ηταν λεπτό και δεν άντεξε τις πιέσεις.

Αν το γυάλι ήταν πιο παχύ τόσο πιο μικρό θα ήταν το φούσκωμα και τόσο λιγότερη πίεση θα δεχόταν το κόλημα της κόντρας !

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ !

Η σιλικόνη ξεκόλησε λόγω του βέλους κάμψης του γυαλιού μιας και ηταν λεπτό και δεν άντεξε τις πιέσεις.

Αν το γυάλι ήταν πιο παχύ τόσο πιο μικρό θα ήταν το φούσκωμα και τόσο λιγότερη πίεση θα δεχόταν το κόλημα της κόντρας !

21654[/snapback]

Νομίζω ότι αυτό εννοούσε ο Σταμάτης. Ότι λόγω της στρέβλωσης που είχε το κρύσταλλο δημιουργήθηκε πιο σοβαρό πρόβλημα στις κολλήσεις (και γι' αυτό ξεκόλλησε και η κεντρική κόντρα).

Αυτό το νόημα είχαν και οι κόντρες που τοποθέτησα εξάλλου. Να αντιμετωπίσουν τη στρέβλωση του κρυστάλλου πριν ξεκολλήσει όλο το ενυδρείο..

Για ρίξτε μια ματιά όσοι έχετε το ίδιο ενυδρείο μην έχουμε τίποτα παρατράγουδα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...