Jump to content

Αντλία επιστροφής σε σχέση με υπερχείλιση....


Vaggef

Recommended Posts

Γεια σε όλους...

Σήμερα ήταν η πρώτη μέρα πειραμάτων για το νέο μου ενυδρείο...

Έχω την υπερχείλιση Overflow Box της Tunze με τους 2 σωλήνες

http://www.tunze.com/149.html?&L=1&amp...r_tunzeprod_pi1[predid]=-infoxunter005

Ενώ η αντλία επιστροφής του Samp είναι η Eheim 1260

http://www.aquariumguys.com/eheim1260.html

Το πρόβλημα λιπών είναι ότι η αντλία είναι πολύ δυνατή και δεν προλαβαίνει η υπερχείλιση να επιστρέψει το νερό στο sump, έτσι λιπών πλημμυρίζει το τανκ και αδειάζει το sump.....

Aν προσαρμόσω βανακι, θα κάνει δουλεία η θα κάψω την αντλία ....

Παρακαλώ δώστε τα Φώτα σας οι παλαιότεροι...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν υπάρχει σωστή σχέση στα λίτρα που προτείνει ο κατασκευαστής της υπερχείλισης μα αυτά που στέλνει η αντλία επιστροφής...

Συνήθως οι αντλίες έχουν μια ρύθμιση που καθορίζεις τη ροή ώστε να ταιριάζει με τις ανάγκες σου.

Το βανάκι είναι μια λύση... πόσα λίτρα ανεβάζει ανά ώρα? και πόσα προτείνει η Tunze?

Link to comment
Share on other sites

Η 1260 δεν έχει βανάκι.

Βάλε ένα εσύ και δεν θα έχει κανένα πρόβλημα για να καεί που λες.

Link to comment
Share on other sites

Εαν πλημμυριζει το ενυδρειο σου τοτε εχεις βαλει πολυ νερο στο κυκλωμα (ενυδρειο-σαμπ).

Η μονη συνθηκη που πρεπει να ισχυει σε τετοια συστηματα ειναι η αντλια επιστροφης (που στελνει νερο απο το σαμπ στο ενυδρειο) να ειναι πιο αδυναμη απο οσο μπορει συνολικα να κατεβασει η υπερχειλιση σου.

Η αντλια σου ειναι 2400λ/ω ενω η υπερχειλιση ειναι 1500λ/ω (με τους δυο σωληνες).

Προσεξε οτι δεν σε ενδιαφερει καθολου να "συχρονισεις" την καθοδο με την ανοδο, η υπερχειλιση παντα θα κατεβαζει μονο οσο ανεβασει η αντλια, τιποτε παραπανω.

Θα πρεπει να βρεις την ποσοτητα νερου που θα βαλεις πειραματικα ωστε εαν βουλωσει η υπερχειλιση να μην πλημμυρισει το ενυδρειο σου και εαν βουλωσει η αντλια να μην πλημμηρισει το σαμπ.

Μια εναλλακτικη στα βανακια ειναι να βαλεις μακρυτερο λαστιχο να κανει S στο πισω μερος του ενυδρειο για να μειωθει η ροη της. Εαν με το βανακι την σταματησεις εντελως εχεις καλες πιθανοτητες να καει.

Link to comment
Share on other sites

Εαν πλημμυριζει το ενυδρειο σου τοτε εχεις βαλει πολυ νερο στο κυκλωμα (ενυδρειο-σαμπ).

Η μονη συνθηκη που πρεπει να ισχυει σε τετοια συστηματα ειναι η αντλια επιστροφης (που στελνει νερο απο το σαμπ στο ενυδρειο) να ειναι πιο αδυναμη απο οσο μπορει συνολικα να κατεβασει η υπερχειλιση σου.

Η αντλια σου ειναι 2400λ/ω ενω η υπερχειλιση ειναι 1500λ/ω (με τους δυο σωληνες).

Προσεξε οτι δεν σε ενδιαφερει καθολου να "συχρονισεις" την καθοδο με την ανοδο, η υπερχειλιση παντα θα κατεβαζει μονο οσο ανεβασει η αντλια, τιποτε παραπανω.

Θα πρεπει να βρεις την ποσοτητα νερου που θα βαλεις πειραματικα ωστε εαν βουλωσει η υπερχειλιση να μην πλημμυρισει το ενυδρειο σου και εαν βουλωσει η αντλια να μην πλημμηρισει το σαμπ.

Μια εναλλακτικη στα βανακια ειναι να βαλεις μακρυτερο λαστιχο να κανει S στο πισω μερος του ενυδρειο για να μειωθει η ροη της. Εαν με το βανακι την σταματησεις εντελως εχεις καλες πιθανοτητες να καει.

...δυσκολο μου ακούγεται αυτο, κατα τ΄άλλα συμφωνώ απόλυτα. Κάνε δοκιμαστικές διακοπες ρευματος, για να δεις σε τι σταθμη θα παίζεις το νερό στο sump :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - andrikos
Link to comment
Share on other sites

παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια...

Η λύση βρέθηκε και κοστίζει 1€ σε κατάστημα κηπουρικής πείρα βανακι PVC που ενώνει δυο <πανεφκολα> και με ένα 'τακ' όλα ισορρόπησαν...

Δεν έκοψα πολύ τη ροή, με φόβο να μην καεί η αντλία και να εκμεταλλευτώ αυτήν την πανίσχυρη επιστροφή...

Link to comment
Share on other sites

...δυσκολο μου ακούγεται αυτο, κατα τ΄άλλα συμφωνώ απόλυτα. Κάνε δοκιμαστικές διακοπες ρευματος, για να δεις σε τι σταθμη θα παίζεις το νερό στο sump :hysterical:

Είναι από τα πρώτα πράγματα που σχεδίασα και είναι όλα καλά.....όταν το ρεύμα κοπεί..

Link to comment
Share on other sites

...δυσκολο μου ακούγεται αυτο, κατα τ΄άλλα συμφωνώ απόλυτα. Κάνε δοκιμαστικές διακοπες ρευματος, για να δεις σε τι σταθμη θα παίζεις το νερό στο sump :hysterical:

Δεν ειχα ποτε την υπερχειλιση αυτη. Εχω διαβασει ομως σε αρκετα φορουμ (ελληνικα και ξενα) οτι κινδυνευεις λιγο εαν παρει αερα απο την βαλβιδα που εχει ο εσωτερικος σωληνας U, εαν συμβει αυτο σταματαει να κατεβαζει νερο. Ακομη και εδω που ο φιλος εχει δυο σωληνες, εαν σταματησει ο ενας παλι θα εχει προβληματα. Δεν ξερω πρακτικα ποσο ευκολα η δυσκολα συμβαινει αυτο, αλλα δεν βλεπω κανενα λογο να λειτουργεις στο οριο και να εχεις αγχος απλα για να κερδισεις 10 λιτρα νερο.

Link to comment
Share on other sites

Άκου τα παιδία τι σου λένε.Η αντλία δεν έχει πρόβλημα πάνω σε αυτό το κομμάτι εγώ τη δουλεύω τη συγκεκριμένη με βανάκη 2 χρόνια σε ενυδρεία χωρίς κανένα πρόβλημα.Οπότε μην σε αγχόνη αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα ποτε την υπερχειλιση αυτη. Εχω διαβασει ομως σε αρκετα φορουμ (ελληνικα και ξενα) οτι κινδυνευεις λιγο εαν παρει αερα απο την βαλβιδα που εχει ο εσωτερικος σωληνας U, εαν συμβει αυτο σταματαει να κατεβαζει νερο. Ακομη και εδω που ο φιλος εχει δυο σωληνες, εαν σταματησει ο ενας παλι θα εχει προβληματα. Δεν ξερω πρακτικα ποσο ευκολα η δυσκολα συμβαινει αυτο, αλλα δεν βλεπω κανενα λογο να λειτουργεις στο οριο και να εχεις αγχος απλα για να κερδισεις 10 λιτρα νερο.

Η υπερχείλιση δουλεύει με μόλις 2cm από την επιφάνεια του νερού (όσο είναι το χτενακι)

αν και ο σωλήνας επιστροφής είναι βυθισμένος σε απόσταση 2-3cm από την επιφάνεια, σε περίπτωση διακοπής ρεύματος το σιφόνι που δημιουργούνε είναι μόλις λίγα λίτρα πίσω στο sump :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι!

Εγω εχω φτιαξει βαθρο για την αντλια η οποια ειναι λιγο πιο κατω απο την σταθμη νερου του τελικου διαμερισματος του σαμπ,οποτε οταν γινει σφαλμα απο την υπερχειλιση θα εχει ελαχιστο νερο να επιστρεψει στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το λόγο παιδιά το sump που σχεδίασα είναι το εξής, με ενιαία στάθμη νερού...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...