Jump to content

λαδιλα σε μαλαουι


ducatisti

Recommended Posts

γειας σας παιδια!! δεν εχω καταλαβει ακομα τι φταιει και εχω στην επιφανεια του νερου μια λαδιλα, η οποια δεν φευγει και με σπρει μπαρ που εβαλα και το δοκιμασα για να αναταραξω την επιφανεια παλι τιποτα. οσο αναφορα το ενυδρειο δουλευει 3χρονια,χωριτικοτητας 200λιτρων περιπου καθαρα. Στεγαζει μαλαουι mbuna ,το φιλτραρισμα γινεται με ehiem 2028(δοκιμασα και δευτερο φιλτρο παραλληλα αλλα δεν αλλαξε κατι) το ταισμα 1με 2 φορες την μερα οσο πιανει η αλεπου,δεν ειναι απο ταισμα γιατι το εχω δοκιμασει και με 1φορα την μερα αλλα παλι τιποτα. ψαχνωντας στο ιντερνετ σκεφτηκα μηπως πρεπει να χρησιμοποιω ενεργω ανθρακα, καπου διαβασα οτι καθαριζει τις κιτρινιλες του νερου εκτος απο το γνωστο τροπο που το χρησιμοποιουμε για τα φαρμακα.δεν εχω βαλει ποτε μου ανθρακα στο συστημα λετε αμα βαλω να εχω αποτελεσμα? και αν ναι, το αντιχλωριο και το εκτοζον που βαζω σε καθε αλλαγη θα κανει δουλεια με τον ανθρακα μαζι?

Link to comment
Share on other sites

γειας σας παιδια!! δεν εχω καταλαβει ακομα τι φταιει και εχω στην επιφανεια του νερου μια λαδιλα, η οποια δεν φευγει και με σπρει μπαρ που εβαλα και το δοκιμασα για να αναταραξω την επιφανεια παλι τιποτα. οσο αναφορα το ενυδρειο δουλευει 3χρονια,χωριτικοτητας 200λιτρων περιπου καθαρα. Στεγαζει μαλαουι mbuna ,το φιλτραρισμα γινεται με ehiem 2028(δοκιμασα και δευτερο φιλτρο παραλληλα αλλα δεν αλλαξε κατι) το ταισμα 1με 2 φορες την μερα οσο πιανει η αλεπου,δεν ειναι απο ταισμα γιατι το εχω δοκιμασει και με 1φορα την μερα αλλα παλι τιποτα. ψαχνωντας στο ιντερνετ σκεφτηκα μηπως πρεπει να χρησιμοποιω ενεργω ανθρακα, καπου διαβασα οτι καθαριζει τις κιτρινιλες του νερου εκτος απο το γνωστο τροπο που το χρησιμοποιουμε για τα φαρμακα.δεν εχω βαλει ποτε μου ανθρακα στο συστημα λετε αμα βαλω να εχω αποτελεσμα? και αν ναι, το αντιχλωριο και το εκτοζον που βαζω σε καθε αλλαγη θα κανει δουλεια με τον ανθρακα μαζι?

Εκτοζον γιατι βαζεις σε καθε αλλαγη;;;

Link to comment
Share on other sites

για προληπτικους λογους, για διαφορες αρρωστιες που προκαλουνται απο στρεσσαρισματα και απο βακτηρια του νερου,αυτο το κανω το τελευταιο μηνα πριν δεν εβαζα καθολου. να και φωτο για βοηθεια.post-16504-1259586349_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

spirulina flakes της osi, κατεψυγμενη που εχω φτιαξει με διαφορα λαχανικα (σπανακι, καροτο, παντζαρι,φλεικς,και γαριδα ολοκληρη) , supper vegie της omega one,και αρτεμια κατεψυγμενη, οπως βλεπεις δεν τους λειπει τιποτα υπαρχει ποικιλια.

Link to comment
Share on other sites

οχι καμμια σχεση,την τροφη την εφτιξα στις αρχες του μηνα το προβλημα το εχω πανω απο ενα χρονο! κοιτα αυτο το φιλτρο που εχω ειναι για 1050λιτρα την ωρα το γυριζει 5φορες οριακα, ετσι εβαλα και ενα αλλο που ειχα που ειναι για 1650λιτρα την ωρα (sacem marathon) και δουλευανε παραλληλα για μια βδομαδα ,εκανε δουλεια ως προς τον βυθο οταν ανακατευανε την αμμο δεν ειχα ακαθαρσιες και ηταν πιο καθαρο το νερο γενικα ,αλλα λογω βλαβης(περιμενω απο εξω ανταλακτικα) την εβγαλα παλι. δεν αλλαξε κατι ομως στην επιφανεια του νερου.

Link to comment
Share on other sites

για προληπτικους λογους, για διαφορες αρρωστιες που προκαλουνται απο στρεσσαρισματα και απο βακτηρια του νερου,αυτο το κανω το τελευταιο μηνα πριν δεν εβαζα καθολου. να και φωτο για βοηθεια.post-16504-1259586349_thumb.jpg

Εγω απ'οτι βλεπω στη φωτογραφια,δεν υπαρχει καθολου αναταραξη στην επιφανεια...................

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτη ειναι πιο παλια που δεν ειχα βαλει ακομα,αλλα και αυτη που εχω βαλει ειναι κατω απο την επιφανεια ενω ειχα πριν μονο την σωληνα της εξοδου δηλ. 16mm μετα εβαλα φλογερα. εσυ λες οτι πρεπει να το βαλω στην ιδια ευθεια με το νερο? και αυτο το εχω κανει και στο σημειο εκεινο ειναι ενταξει και λιγο πιο περα τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

σαν σκιμερ δηλ το ενωνεις στην εξοδο του φιλτρου και αφαιρει την βρωμια? καλο μου ακουγεται δεν το ειχα ξαναδει αυτο το εξαρτημα, να σαι καλα σε ευχαριστω. οσο αφορα για το ανθρακα τι να κανω να τον χρησιμοποιησω θα κανει δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε θα κάνει κάτι αρκεί η γλίτσα να περνάει από το φίλτρο, οπότε σε συνδυασμό με το σκιμεράκι νομίζω θα δουλέψει καλά. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε θα κάνει κάτι αρκεί η γλίτσα να περνάει από το φίλτρο, οπότε σε συνδυασμό με το σκιμεράκι νομίζω θα δουλέψει καλά. :hysterical:

οκ σε ευχαριστω, θα δοκιμασω και τα δυο και θα ξαναποσταρω μολις εχω αποτελασματα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...