Jump to content

Φελιζόλ κάτω από τις πέτρες για αφρικάνικες κιχλίδες?


Recommended Posts

Χαίρεται,

Αυτό το διάστημα ετοιμάζω το νέο μου ενυδρείο για Αφρικάνικες Κιχλίδες 800 λίτρων. Θα εκτιμούσα κάποια συμβουλή για το εαν και πώς θα πρέπει να τοποθετήσω φελιζόλ στον πάτο του ενυδρείου κάτω από τις πέτρες καθώς επίσης και πόσο πάχος θα πρέπει αυτό να έχει. Θα πρέπει να κοληθεί στον πάτο του ενυδρείου ή όχι? Είναι το φελιζόλ ασφαλές για τα ψάρια?

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε συμβουλή στο συγκεκριμένο θέμα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη προταση ειναι 5mm απο το "γαλαζιο" φελιζολ. το οποιο θα το κολησεις στον πατο του ενυδρειου, με ΕΝΥΔΡΕΙΑΚΗ σιλικονη (και οχι τπτ αλλο).. γιατι μιας και μιλαμε για τοσα λιτρα θα χρειαστεις πολλες πετρες, οποτε το φελιζολ ειναι απαρετητο...

Καλη συνεχεια.. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

αααα! να μη ξεχασω να σου πω να ΜΗ βαλεις το κλασικο "λευκο" φελιζολ καθος "θριματιζετε" πολυ ευκολα ετσι ητε απο τις πετρες ητε απο τις κιχλιδες θα εχεις προβλημα.... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη προταση ειναι 5mm απο το "γαλαζιο" φελιζολ. το οποιο θα το κολησεις στον πατο του ενυδρειου, με ΕΝΥΔΡΕΙΑΚΗ σιλικονη (και οχι τπτ αλλο).. γιατι μιας και μιλαμε για τοσα λιτρα θα χρειαστεις πολλες πετρες, οποτε το φελιζολ ειναι απαρετητο...

Καλη συνεχεια.. :hysterical:

Γιατι προτεινεις να κολληθει με ενυδρειακη σιλικονη; Υπαρχει περιπτωση να σηκωθει το φελιζολ στην επιφανεια υπερνικωντας τα 150+ κιλα πετρων;

Συμφωνουμε για το μπλε φελιζολ, εχω βρει φτηνο μπλε φελιζολ το οποιο ειναι σαν συμπιεσμενα στρογγυλα κομματια, αυτο παλι δεν κανει, τριβεται ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι προτεινεις να κολληθει με ενυδρειακη σιλικονη; Υπαρχει περιπτωση να σηκωθει το φελιζολ στην επιφανεια υπερνικωντας τα 150+ κιλα πετρων;

Συμφωνουμε για το μπλε φελιζολ, εχω βρει φτηνο μπλε φελιζολ το οποιο ειναι σαν συμπιεσμενα στρογγυλα κομματια, αυτο παλι δεν κανει, τριβεται ευκολα.

Οι γνωσεις που αποκτησα απο τα ατομα εδω μεσα αυτο μου μαθαν... οπως λπν εχει πει ο Κ. Σωκρατης και ο Στρατος καλυτερα να κολησουμε εστω και προχειρα το φελιζολ για να ειμαστε σιγουροι.....

τωρα οτι θελει κανει ο καθε ενας.... εγω προσωπικα θα το κολουσα....

Link to comment
Share on other sites

Οι γνωσεις που αποκτησα απο τα ατομα εδω μεσα αυτο μου μαθαν... οπως λπν εχει πει ο Κ. Σωκρατης και ο Στρατος καλυτερα να κολησουμε εστω και προχειρα το φελιζολ για να ειμαστε σιγουροι.....

τωρα οτι θελει κανει ο καθε ενας.... εγω προσωπικα θα το κολουσα....

:hysterical:

Κι εγω.Η βαζεις και το κολλας η δεν βαζεις καθολου.

Αν πχ θελουμε να κανουμε μια αλλαγη με τις πετρες και τις βγαλουμε θα σηκωθει μαζι με την αμμο(το εχω παθει).

Και μετα τι θα κανει;

Link to comment
Share on other sites

:ooh2:

Κι εγω.Η βαζεις και το κολλας η δεν βαζεις καθολου.

Αν πχ θελουμε να κανουμε μια αλλαγη με τις πετρες και τις βγαλουμε θα σηκωθει μαζι με την αμμο(το εχω παθει).

Και μετα τι θα κανει;

ετσι ακριβως.... οπως λεει κ η παριμια φιλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα..... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

:hysterical:

Κι εγω.Η βαζεις και το κολλας η δεν βαζεις καθολου.

Αν πχ θελουμε να κανουμε μια αλλαγη με τις πετρες και τις βγαλουμε θα σηκωθει μαζι με την αμμο(το εχω παθει).

Και μετα τι θα κανει;

Link to comment
Share on other sites

Η "καλύτερη πρόταση" δεν είναι κατ' ανάγκη το μπλε φελιζόλ, υπάρχει και το φελιζόλ που πωλείται για ψευδοοροφές (Praktiker, Leroy Merlin) σε συσκευασίες τεμαχίων 50X50 εκατοστά πιο λεπτό, 1 εκατοστό πάχος, απλά λίγο ακριβό (μην φαντάζεστε τρελά λεφτά, περίπου 5 ευρώ τα δέκα τεμάχια νομίζω).

Link to comment
Share on other sites

Η "καλύτερη πρόταση" δεν είναι κατ' ανάγκη το μπλε φελιζόλ, υπάρχει και το φελιζόλ που πωλείται για ψευδοοροφές (Praktiker, Leroy Merlin) σε συσκευασίες τεμαχίων 50X50 εκατοστά πιο λεπτό, 1 εκατοστό πάχος, απλά λίγο ακριβό (μην φαντάζεστε τρελά λεφτά, περίπου 5 ευρώ τα δέκα τεμάχια νομίζω).

Μιας και ισως ο νεοτερος στους αφρικανους, η προταση αυτη δεν ειναι καθαρα δικη μου, οι περισοτεροι "εμπιροι" αυτο προτηνουν, ετσι και εγω.... :hysterical::ooh2:

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Εξηγηση υπαρχει;

Να και οι απαντήσεις αγαπητέ Παναγιώτη:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=234607

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=234627

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...