Jump to content

Eνυδρείο -tanganika


Delta6

Recommended Posts

Καλησπέρα!!!!

Έχω κάποιες απορίες όσον αφορά το σετ-απ του ενυδρείου που θα προοριστεί για τανγκανίκα με κατοίκους neolamprologus multi πιθανότατα σε αναλογία 1αρσ-3θηλ.

1) Το ενυδρείο θα είναι κάπου 80-90 λίτρα αλλά για μείωση κόστους diy κατασκευής είτε από τζαμά είτε απο αγγελία χομπιστα με hang-over φωτιστικό. Πειράζει λοιπόν που θα είναι open-top και υπάρχει κίνδυνος για τα μουλτι να βρεθούν έξω...???

2)Άμμο θα βάλω μπεζ λεπτόκοκκη χαλαζιακή. Και δίαφορες ασβεστολιθικές πέτρες που ακόμα δεν έχω πάρει.. Οι πέτρες χρειάζεται να είναι σε στοιβάδες πολλές η μια πάνω στην άλλη και λοιπά(κολλημένες...)?? Ή παίζουν λιγότερη σημασία εδω σε σχέση μετα κοχύλια(που θα είναι μπόλικα) και μπορούν να είναι πιο μικρές σε μέγεθος και αριθμό από ότι θα ήταν σε ένα σετ-απ μαλαουι???

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Τα multifasciatus είναι κοχυλόψαρα, οπότε δεν χρειάζονται πέτρες παρά μόνο για θέμα δικής σου αισθητικής.

Οπότε δεν χρειάζεται να είναι στοιβαγμένες.

Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ ή στο google για να δεις κάποια στησίματα ενυδρείων για τα συγκεκριμένα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι το εαν υπάρχει κίνδυνος λόγω ανοιχτού ενυδρείου..... :hysterical::ooh2:

Link to comment
Share on other sites

Τα multifasciatus πολύ σπάνια θα τα δεις στη πάνω ζώνη του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρω απιθανο να πιδηξουν απ'εξω....

Οπως σου ειπαν παραπανω χρειαζεσαι κελυφη απο νεκρα σαλιγκαρια και μονο για αισθητικους λογους πετρες...

Η αμμος θα σου προτεινα αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να ειναι αραγωνιτης...Αλλιως θα προτεινα την αμμο θαλασσης...Ο λογος ειναι απλος μιας και στην λιμνη Tanganyika συναντουμε τα πιο σκληρα νερα,δυσκολα θα τα πετυχουμε μονο με πετρες... :bowdown:

Η χαλαζιακη αμμος ειναι ουδετερη και δεν θα βοηθησει στο Buffering του νερου.. :hysterical:

Καλη αρχη :ooh2:

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Παρε για αρχη την αμμο.Επειτα βρες αρκετα κοχυλια και αρχισε.

Μπορεις να βαλεις και valisneria αν θες.

Στη θεση σου θα εβαζα και 1-2 πετρες :ooh2:

Καλη συνεχεια και οτι θες εδω ειμαστε :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το νερό δεν νομίζω να υπάρξει κανένα απολύτως πρόβλημα καθότι μένω κέντρο Σαλονίκης και αυτό συνεπάγεται βρυσάτο νεράκι με πεχά πάνω από 8 και γενική σκληρότητα πάνω από 15... :hysterical::ooh2::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όσον αφορά τα κελύφη από σαλιγκάρια θα πάρω αρκετά αλλά θέλω να πάρω και κοχύλια... όταν με το καλό γίνει εκείνη η παραγγελία που λέμε τόσο καιρό....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι το εαν υπάρχει κίνδυνος λόγω ανοιχτού ενυδρείου..... :hysterical::ooh2:

Δεν υπαρχει κινδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Κι΄όμως το έχω ακούσει το φαινόμενο σε κυνηγητό αλλά εξαρτάται από το ύψος και το μέγεθος του ενυδρείου και τον αριθμό των ενήλικων ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...