Jump to content

*~* Νεο ενυδρείο *~*


Grimo

Recommended Posts

Λοιπόν παίδες , είπα να ξεκινήσω εδω ενα thread καθώς για το "καλως ήρθες" πολλές συμβουλές μου δώσατε , και ελπίζω να μου δώσετε αλλες τόσες εδώ =)

Έχουμε και λέμε , καθώς διαβασα πολλά άρθρα . δημοσιεύσεις και είδα οτι τα προβλήματα που δημιουργεί το υπόστρωμα ειναι περισσότερα απο τα θετικά για το δικό μου μικρο ενυδρείο (υπερβολική ανάπτυξη φυτών + άλγη ) , και καθώς μετα απο ένα 6μηνο-8μηνο καθίσταται ανενεργό, πήρα πρωτοβουλία(αφορμή ηταν η άλγη που δημιουργηθηκε απο την 5-6 μερα) και "ξαναέστησα" το ενυδρείο, βγάζοντας το υπόστρωμα.

Κοσκίνισα καλα χαλίκι και υπόστρωμα με καυτό νερο, και εκ νεου ξαναέστησα το ενυδρείο. :ooh2:

Κράτησα το προηγούμενο νερό σε κουβάδες εννοείται, ξεχώρισα απο το λίπασμα τις ταμπλετίτσες (είχε αρκετές) και τις εθαψα ελαφρώς στο χαλίκι.

Φίλτρο δεν το πείραξα .

Μπορεί να έκανα λάθος αλλα έτσι έκρινα και έκανα :bowdown: , τα φυτά θα τα μεγαλώσω με υγρό λίπασμα και ταμπλετίτσες οπου χρειαστεί. (αυτά που θα βάλω και εχω προς το παρων δεν χρειάζονται καν λίπασμα)! :hysterical:

Αυτο που θέλω να μου πείτε είναι αν πείραξα πολυ την βιολογία με την ολη διαδικασία ,

θα έχω και testakia απο εβδομάδα για να σας πω και ακριβώς τι γίνεται.

Ευχαριστω για την βοήθεια so far...

Link to comment
Share on other sites

Λογικα το φιλτρο και το νερο σου ειναι οκ..

Η βιολογια στον βυθο πεθανε, αλλα δεν εγινε και τιποτα...

Κανε τεστ για σιγουρια :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

και στο είπα για το υποστωμα μωρε...

ποση ωρα εμεινε το φίλτρο χωρις νερακι; ποση ώρα σου πειρε ολη η διαδηκασια;

Link to comment
Share on other sites

Είπα γενικα να το προλάβω τωρα που ειναι νωρίς...

η διαδικασια tsago πηρε περίπου 2-3 ωρες δεν μετρούσα κιολας :hysterical: (το ξεδιάλεγμα χαλικιου απο υπόστρωμα μου πήρε ώρα)!

Μ****ια το φίλτρο έπρεπε να το αφήσω σε κανέναν απο τους κουβάδες με το νερό τοση ώρα ε? πανεε τα βκτήριαα , αλλα δεν πειράζει (φαντάζομαι) στην αρχή ηταν ουτως η αλλως το στρώσιμο !!

Link to comment
Share on other sites

Για λίγες ώρες δεν πειράζει. Απλά μειώθηκε λίγο η βιολογία. Κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το πέταξες το υπόστρωμα?!?!?!?! :hysterical:

Δεν νομίζω οτι έκανες καλά.

α) τζάμπα τα λεφτά

β) αφου θα βάλεις και μερικά απαιτητικούτσικα φυτά έπρεπε να το αφήσεις.

γ) με το κερατόφυλο να απορροφάει τα πολλά πολλά δεν θα είχες μεγάλο πρόβλημα

δ) τι σε πείραζε η υπερβολική ανάπτυξη φυτών; Θα είχες αρκετά κλαδέματα

ε) ότι και να κάνεις λίγο άλγη θα πιασει το ενυδρειο σου, στα τζάμια και στα διακοσμητικά με τον χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

φιλε grimo μου θυμιζεις τον εαυτο μου πριν λιγο καιρο.

καθε μερα αλλαγη στο ντεκορ του ενυδρειου,πλυσιμο με καυτο νερο το σφουγγαρακι κ τα ασπρα μπιλακια του φιλτρου... :D:D:bowdown::thumbup::D:D:D:D

ενα πραγμα χρειαζομαστε για ενα σωστο ενυδρειακι... διαβασμα!!! :hysterical::ooh2::thumbdown::thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε συ οι απόψεις διίστανται, θα προτιμούσα να μην μπλέξω με λιπασμα ακόμα καθώς αλλοι λένε πρεπει να μετράς Fe, φωσφορο κτλπ, αλλοι λένε για αυτη την μόνιμη θολούρα, αλλοι αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα άλγης αν δεν υπάρχουν πολλααααα φυτά.

Ας μην μπλέξω με λίπασμα ακόμα, απλα πράγματα στην αρχή και έχουμε μέλλον :ooh2:

Μου ειπανε με ταμπλετίτσες και υγρο λίπασμα δεν θα εχω κανενα απολύτως πρόβλημα , εφόσων θα περιοριστώ σε εύκολα φυτα! :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - Grimo
Link to comment
Share on other sites

Τοτε οκ... Μαλλον θα είσαι καλά :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

φιλε grimo μου θυμιζεις τον εαυτο μου πριν λιγο καιρο.

καθε μερα αλλαγη στο ντεκορ του ενυδρειου,πλυσιμο με καυτο νερο το σφουγγαρακι κ τα ασπρα μπιλακια του φιλτρου... :ninja::D:bowdown::thumbup::D:D:D:D

ενα πραγμα χρειαζομαστε για ενα σωστο ενυδρειακι... διαβασμα!!! :hysterical::ooh2::thumbdown::thumbdown:

Διάβασα αρκετά για το συγκεκριμένο, γιαυτό την έκανα και αυτη την αλλαγή! να μην εχω περαιτέρω προβλήματα :D .

Αλλα γενικά διάβασμα , κατανόηση τι γίνεται μέσα στο ενυδρείο και πολυ ΥΠΟΜΟΝΗ θέλει απο οτι κατάλαβα :D

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αρκετα φυτα μεσα τολμω να πω, ολα τους ομως ειναι ευκολα απο θεμα φωτισμου λογω ελλειψης χρονου για κατασκευη ΚΑΙ καπακιου DIY. :hysterical:

χρησιμοποιω ταμπλετες λιπασματος στις ριζες των φυτων κ DIY co2.

προς το παρον ολα πανε καλα.αυτο που εχω καταλαβει ειναι πως οσο το πειραζεις τοσο το ''γαργαλας'' το συστημα.

αν το αφησεις στην ησυχια του(με μετρο παντα-να κανεις αλλαγες νερου,μετρησεις κλπ) το ενυδρειο θα παρει το δρομο του.

Link to comment
Share on other sites

Για λίγες ώρες δεν πειράζει. Απλά μειώθηκε λίγο η βιολογία. Κανένα πρόβλημα.
:hysterical::ooh2::bowdown:

Αναλογα και τη ποσοτητα των υλικων, εμενα αντεξε φιλτρο 11 ωρες χωρις ρευμα.

Η θερμοκρασια θελει προσοχη να μη πεσει πολυ.

Μπορεις να κανεις νηστια για μια μερα και να ταισεις με τσιγγουνια για 1-2 μερες μετα.

Link to comment
Share on other sites

Eβαλα και substrat σήμερα να είναι καλα ο tsoum :thaman:

(τα έβαλα σε ενα διχτάκι απο γαλατάκια του καφέ) ! :band:

img0133me.th.jpg

Tον άνθρακα τον αφαίρεσα τελείως!

Ερώτηση για το στρώσιμο :

- Νερό δεν αλλάζω καθόλου για κανα 15ήμερο εκτος αν δώ το νερο να θολώνει βρωμίζει κτλπ ετσι?

- Σχετικα με την τροφή μια "νιφάδα" την μέρα ειναι οκ ωστε να έχει αρκετούς ρύπους? (μερικά φυλλα απο τα φυτά τα άφησα επίσης για τον ιδιο λόγο )

Καποιες πρώτες photo, απο βδομάδα θα τοποθετήσω φυτααα και θα κάνω τα testakia! ! :):thumbup:

img0122bx.th.jpgimg0116h.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Back και πάλι , μετα την παρεξήγηση που έγινε , να ζητήσω συγγνώμη και απο τον Σπύρο(Delta66), γνωρίζει αυτός γιατί :helpsmilie: !!

Nα σας πω και τα νεα απο το μικρό μας ενυδρείο :P

Το στρώσιμο αποφασίσαμε να γίνει με αμμωνία εν τέλει καθώς φαινεται να είναι ο πιο safe τρόπος στρωσίματος για αρχάριους ( να μην υπερδοσολογήσουμε τροφή και μπλέξουμε με άλγες μύκητες ανεπιθύμητους οργανισμούς κτλπ, επίσης άκουσα τα βακτήρια που βάζουμε δεν βοηθάνε και πολυ..)

Η αμμωνία διατηρείται σταθερά στα 3-4 mg/l και οι τελευταιες μετρήσεις πριν απο την προσθήκη ειναι οι εξής:

ΝΗ3 : 0 ppm

NO3 : 160

NO2 : 8-10 ppm

PH : 8

GH : 180

KH : 180 - 240

Τα τεστ εγιναν με strip της API , γνωρίζω οτι μπορεί να μην ειναι πολύ ακριβή , αλλα ειναι προσωρινή λυση καθώς παρήγγειλα υγρά test ΑPI. :)

Aφαιρέθηκαν επίσης καποιες πέτρες απο το ενυδρείο καθώς μειωναν τον χώρο για τοποθέτηση φυτών αρκετά!

μια φωτο της τωρινής κατάστασης παρακάτω

img0191g.th.jpg

Τα φυτά δεν γνωρίζω ολα τι ακριβώς ειναι καθώς παρηγγειλα μια προσφορα με διάφορα είδη και στέλνουν ανάλογα με το απόθεμα.

τα δεξιά ειναι Anubies? Τα αριστερά κάτω τι είναι? αυτα δίπλα απο την camboba caroliniana?

Υ.Γ.

Τα νιτρικά (ΝΟ2) δεν ειναι κάπως πολλα? πάντως η αμμωνία μηδενίζεται καθημερινά ενω προσθέτω 15 σταγόνες καθε μέρα ωστε να φτάσει στο επιθυμητό 3-4 mg/l

Το στρώσιμο πρωχοράει φυσιολογικά??

Θα εκτιμόυσα τις συμβουλές σας σε αυτό το στάδιο , ευχαριστώ! :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο φυτά βλέπω:

Κερατόφυλλο

Cabomba στα δεξια

Vallisneria Spiralis

Echinodorus (καποιο είδος)

Cryptocoryne (κάποιο είδος)

Bacopa (Monnieri ή Caroliana)

Καλά, μόνο τόσα σου ήρθαν;;; :)

Link to comment
Share on other sites

μερικά ηρθαν μόνο!! ολα αυτα σκεψου ενα 5ευρω μεσο όρο + τα μεταφορικά δεν με χάλασε ! :P

θα σας ενημερώσω και για νεότερα! :)

Vallisneria Spiralis ειναι αυτο δεξιά μπροστά απο το φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτά μπροστά στο φίλτρο είναι η καμπόμπα και ο εχινόδορος. Ο εχινόδορς εχει φύλλα ενω η καμπόμπα σαν το κερατόφυλλο. Η βαλλισνέρια είναι αυτή στις πέτρες, που "στριβεί"

Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτά μπροστά στο φίλτρο είναι η καμπόμπα και ο εχινόδορος. Ο εχινόδορς εχει φύλλα ενω η καμπόμπα σαν το κερατόφυλλο. Η βαλλισνέρια είναι αυτή στις πέτρες, που "στριβεί"

οκ και δεν ημουν σιγουρος! :):P

Link to comment
Share on other sites

και οι τελευταιες μετρήσεις πριν απο την προσθήκη ειναι οι εξής:

ΝΗ3 : 0 ppm

NO3 : 160

NO2 : 8-10 ppm

PH : 8

GH : 180

KH : 180 - 240

Τα τεστ εγιναν με strip της API , γνωρίζω οτι μπορεί να μην ειναι πολύ ακριβή , αλλα ειναι προσωρινή λυση καθώς παρήγγειλα υγρά test ΑPI. :)

οι σκουρες μετρησεις ειναι ''κουλες'' και εντελως λανθασμενες.... :helpsmilie::P
Link to comment
Share on other sites

Και όμως τοσο μου δέιχνουν, τα ξαναέκανα μόλις τώρα :helpsmilie::P

ΝΟ3 160 ppm (mg/L)

GH: 180 ppm (mg/L)

KH: 180-240 ppm (mg/L)

μήπως εχουν διαφορετικές μονάδες μέτρησης τα test καθε εταιρίας? Μαλλον λάθος μου να μην αναφέρω τις μονάδες μέτρησης. Ελπίζω να μην είναι τοσο "κουλές" τώρα! :)

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα περισσότερο , και σε dGH ειναι η

GH~10 -->180 σε ppm (γίνεται διάιρεση με το 17.9 η το αντίστροφο )

παρομοια για ΚΗ φαντάζομαι, ελπίζω να βοήθησα :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sos λιγάκι, οταν κοιτάω τη λάμπα του ενυδρείου απο κάτω προς τα πάνω βλέπω κατι σαν άσπρη θολούρα στην επιφάνεια , τι μπορεί να είναι?

προσπάθησα να το φωτογραφήσω αλλα δεν είναι και οτι πιο εύκολο, στην φωτογραφία περισσοτερο με ομίχλη μοιάζει .

Γενικά δεν υπάρχει "θολούρα" στο ενυδρείο σε πρώτη ματιά , αλλα απο οτι θυμάμαι το νερό ηταν κάπως διαυγές(στην επιφάνεια τουλάχιστο)!

Ανησυχώ πιο πολύ για τα λιγα φυτά που έχω. Αν εμποδίζει δηλαδή αυτο, τον φωτισμό τους και την ανάπτυξή τους.

Link to comment
Share on other sites

Εχει καλη αναταραξη η επιφανεια του νερου απο την εξοδο του φιλτρου;

Link to comment
Share on other sites

αυτο το διάβασα και γω κάπου και φρόντισα να το σηκώσω λίγο ψηλότερα , γενικά η ανατάραξη ειναι πολύ καλη :)

Link to comment
Share on other sites

Κανε αλλαγή νερού ~ 20-30%

Αν δεν έχεις ψάρια, κανε σήμερα, δες τι θα γίνει (άφησέ το καμια μέρα) και αμα δεν καθαρίσει ξανακάνε :P. Τα φυτά δεν καταλαβαίνουν τίποτα, απλα φρόντισε να το έχεις έτοιμο (με αντιχλώριο δλδ)

Υ.Γ. : αν δεν έχεις ψάρια κανε και μεγαλύτερη, αν και μετά μπορεί να γίνει τίποτα στην ισορροπία τους συστήματός σου. :)

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...