Jump to content

σαμπ σε Nano Reef....


chris z3

Recommended Posts

εχω εναν χωρο που ειναι 27*14*20 και σκεφτομαι να το μετατρεψω σε σαμπ.....

βγαινει 7,5 λιτρα αν αφαιρεσω το σκιμμερ μενει ενα κομματι 10*14*20 για ανθρακα και φωσφορο και ενα κομματι 10*14*20 για CHEATO νομιζω καλα ειναι,εσεις τι λετε?

ολα αυτα για ενα ενυδρειο περιπου 70λιτρα...... :)

αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι αν θα δουλεψει κατι τετοιο και η βασικη απορια μου ειναι πως γινεται σε περιπτωση διακοπης ρευματος να μην πλημυρισω!!!

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να υπολογισεις επισης να χωραει,σε ξεχωριστο διαμερισμα,ετσι ωστε να μην ρουφαει τη chaeto,την αντλια επιστροφης.Δεν νομιζω να χωραει.Ασε που σε αυτο το χωρο θα γινει ενα sump 4-5 λιτρων το πολυ.Δεν αξιζει.

Μηπως να δεις μηπως κανεις καμια πατεντα με κρεμαστο refugium?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να υπολογισεις επισης να χωραει,σε ξεχωριστο διαμερισμα,ετσι ωστε να μην ρουφαει τη chaeto,την αντλια επιστροφης.Δεν νομιζω να χωραει.Ασε που σε αυτο το χωρο θα γινει ενα sump 4-5 λιτρων το πολυ.Δεν αξιζει.

Μηπως να δεις μηπως κανεις καμια πατεντα με κρεμαστο refugium?

το θεμα μου ειναι ο χωρος.....δεν χωραει πουθενα ενα κρεμαστο ρεφιουτζιουμ......

αν γινει καπως ετσι????

post-13974-1259935212_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aντε και χωρεσαν ολα αυτα(που στην πραξη δεν θα χωρεσουν με τιποτα),θα το κανεις ολο αυτο για +4-5 λιτρα νερο που αν βαλεις ολα αυτα μεσα θα ειναι καθαρα 1-1,5 λιτρο?Ασε που η εξωτερικη υπερχειλιση σε περιπτωση διακοπης ρευματος,θα κατεβασει καμια 3-4 λιτρα μεχρι να σταματησει,με αποτελεσμα να γεμισει το sump και να πλημμυρισεις.

Link to comment
Share on other sites

ο μονος λογος που σκεφτομαι το σαμπ ειναι για να μην εχω φιλτρα εντος του ενυδρειου γιατι δεν μου αρεσουν αισθιτικα και επεισης να μπορω να αλλαζω τα φιλτρα χωρις να χωνω τα χερια μου στο κυριο ενυδρειο και να στρεσαρω τα ψαρια...........

μπορω να δωσω 4-5 ποντους υψους ακομα για την περιπτωση πλημυρισματος.....

δηλαδη δεν με ενδιαφερει το σαμπ για εξτρα λιτρα αλλα για να κρυψω καπου τα φιλτρα το σκιμμερ και τον θερμοστατη......

με τετοιο σκεπτικο θετω το θεμα αυτο.....

λες να ειναι αδικος κοπος???????

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

ο μονος λογος που σκεφτομαι το σαμπ ειναι για να μην εχω φιλτρα εντος του ενυδρειου γιατι δεν μου αρεσουν αισθιτικα και επεισης να μπορω να αλλαζω τα φιλτρα χωρις να χωνω τα χερια μου στο κυριο ενυδρειο και να στρεσαρω τα ψαρια...........

μπορω να δωσω 4-5 ποντους υψους ακομα για την περιπτωση πλημυρισματος.....

δηλαδη δεν με ενδιαφερει το σαμπ για εξτρα λιτρα αλλα για να κρυψω καπου τα φιλτρα το σκιμμερ και τον θερμοστατη......

με τετοιο σκεπτικο θετω το θεμα αυτο.....

λες να ειναι αδικος κοπος???????

νομίζω δεν αξίζει να το κάνεις.....

Link to comment
Share on other sites

ισως χρησιμοποιησω τοτε ενα εξωτερικο φιλτρο που εχω και θα αφησω μονο το σκιμμερ και τον θερμοστατη εντος.....ετσι καλυτερα?????

Link to comment
Share on other sites

Το εξωτερικο φιλτρο νομιζω ειναι η καλυτερη λυση. Το σαμπ πως σκεφτεσε να επικοινωνει με το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Σε ρωταω γιατι αν σκεφτεσαι για εξωτερικη υπερχειληση σε συμφερει πιο πολυ να αλλαξει tank και να παρεις ενα με πλατη φιλτρο (τυπου boyu, rsm κ.τ.λ.) και ξεμπερδευεις. :)

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομουν να κανω τρυπα.........

κοιτα το θεμα ειναι το εξης......

εχω χωρο ακριβως 60Χ32 και βρηκα ενυδρειο ακριβως σε αυτες τις διαστασεις (τωρα εχω 50Χ30) και χωρις γωνιες μπροστα.....

το επιπλο αυτο εχει ενα ραφακι πλαγια το οποιο ειναι 30Χ15Χ29 αλλα εχει την μια γωνια στρογγυλη οποτε μου βγαινει για σαμπ 27Χ14 η 29Χ12.........

απλα σκεφτομαι να το κανω για να μην εχω τα φιλτρα εντος του ενυδρειου και μου χαλαν την εικονα......

σιγουρα οικονομικα δεν αξιζει αλλα λογω συμαντικης ελληψης χωρου ειναι το μονο που μπορω να κανω...και εθεσα το θεμα με την απορια αν θα πετυχει κατι τετοιο και αν θα υπαρχει σωστη φιλτρανση......

επισης θα ηθελα να μου προτεινετε καποια αντλια να επιστρεφει το νερο στο ενυδρειο.....η αποσταση μεταξη αντλιας και ενυδρειου σε υψος θα ειναι 65 εκατοστα......

ευχαριστω για τον χρονο σας.....

Link to comment
Share on other sites

Αν το επιχειρήσεις βάλε για αντλία μια Eheim Compact 1000 πρώτον γιατί θες κάτι αξιόπιστο δεύτερον έχει μανομετρικό καλό που ζητάς και τρίτον μπορείς να παίξεις με την ροή αν σου φανεί μικρή η μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...