Jump to content

Γιατι φιανεται κιτρινος ο φωτισμος...?


Odysseas1986

Recommended Posts

Καλησπερα σας!

Εχω το Juwel 450ltr και δεν εχω αλλαξει φωτισμο απο τοτε που το πηρα.. (16 μηνες περιπου)

Αυτο το ενυδρειο εχει 4 λαμπες με 54w η καθε μια. Δηλαδη 4x54w και ειναι 1200mm μηκος.

Το προβλημα μου ειναι πως ο φωτισμος του ενυδρειου φαινεται κιτρινος και δεν ξερω το λογο.

Δεν μου αρεσει καθολου αυτο και θελω να το αλλαξω.

Μηπως παιζουν ρολο οι πετρες που εχω.? (Υφεστειακη Λαβα)

Οι να παιζει ρολο η αφισα που ειναι σαν πετρωμα κιτρινοπο και ανακλαει..? Δεν νομιζω...

Τι μπορω να κανω γιαυτο..?

Επισης λεω να βγαλω την Υφεστειακη Λαβα απο το ενυδρειο (γιατι ξερω πως ειναι πολυ κοφτερει)

και να βαλω αλλο ειδος πετρωματος που να μοιαζει με πετρωμα βυθου μεν (σαν την Λαβα) αλλα να ειναι και λιγο πιο ελαφρια γιατι εχω σκοπο να βαλω πολλα πολλα κιλα!

Και τελος στο ενυδρειο μου εχω ασπρη αμμο η οποια βρωμιζει πολυ ευκολα και λεω να βαλω αμμο που εχω μαζεψει απο παραλια!

Η αμμος ειναι καθαρει σχετικα, αλλα στο ενυδρειο θα μπει μετα απο πολυ καλο πλησιμο και σουρωμα.

Αν θα την βαλω μηπως υπαρξει κανενα προβλημα....?

Εχω γυρο στα 60 κιλα.

Οποιος θελει να με βοηθησει και μπορει με χαρα μου .......

Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Οκ!

Νιωθω λιγο ασχημα γιατι μερικες φορες ρωταω βλακιες..

Τελικα τωρα παρατηρησα πως απο τις τεσσερεις λαμπες οι δυο εχουν ασπρο φωτισμο και οι δυο κιτρινο!

Οποτε εδωσα απαντηση μονος μου....

Οσο για τιν Ηφεστιακη Λαβα δεν ξερω αν υπαρχει καποιο αλλο πετρωμα που να ειναι πιο ελαφρη και να κανει για ενυδρειο. (Με τοσο βραχο που λεω να βαλω θα βγω στον απο κατω οροφο με κανονικη πετρα.. )

Και τελος για την αμμο προσθεσα λιγη που ειχα μαζεψει απο παραλια.

Την καθαρισα καλα με βραστο νερο και την εβαλα για να ανεβει λιγο το PH διοτι ηταν πιο χαμηλα απο τα απιθυμητα επιπεδα.

Ενταξει παιδια.. Ενας ενας!

Ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πολλα θεματα εθιξες μαζι :welcome:

Λοιπον ο φωτισμος δεν εινα μονο θεμα γουστου στο χρωμα.

πχ αν βαλεις ολες τις λαμπες ασπρες (daylight) ή εχεις περισσοτερα watt απο οτι χρειαζεσαι (βαση φωτοπεριοδου, φυτων, παραμετρων νερου κλπ) θα αρχισουν τα προβληματα με τις αλγες.

Επισης παιζει ρολο ποιες ειναι οι αναγκες και οι περιοριμσο λογω των ζωντανων σε φωτισμο.

Η θαλλασινη αμμος εκτος της πολυ καλης επεξεργασιας που θελει, θα σκληραινει πιθανως το νερο του ενυδρειου και θα το κανει και αλκαλικο.

Καποια ειδη ψαριων δεν το επιθυμουν αυτο.

Καλη χρονια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...