Jump to content

Γέννες Neritina Natalensis


Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω στο ενυδρείο μου μερικά σαλιγκάρια Neritina Natalensis (περίπου 6) και έχουν ξεσκιστεί να γεννούν. Το πρόβλημα είναι ότι έχουν αφήσει αβγά σχεδόν παντού, δηλαδή στο πίσω τζάμι, πάνω στα ξύλα και τώρα αρχίζουν και αφήνουν αβγά και στο μπροστινό τζάμι και νομίζω ότι πρόκειται να γεμίσουν όλο το ενυδρείο! Επίσης τα αβγά τα παρατηρώ καθημερινά και δεν βλέπω να έχουν ανοίξει και να έχει βγεί κάτι από μέσα, αλλά όταν ανοίγω τα φώτα βλέπω κάτι μικροσκοπικά άσπρα πλάσματα που μοιάζουν με σκουλίκια και ξεκινούν και χώνονται μέσα στην άμμο και από τότε τα βλέπω πάλι την επόμενη μέρα που ξανανοίγω τα φώτα, δηλαδή κατά τη διάρκεια της ημέρας του ενυδρείου είναι κρυμμένα μέσα στην άμμο και ξαναβγαίνουν όταν κλείνουν πάλι τα φώτα. Επίσης τα αβγά είναι τόσο καλά κολλημένα πάνω στα τζάμια που βγαίνουν μόνο με ξήσιμο! Μήπως ξέρει κανείς γιατί δεν βλέπω μωρά σαλιγκαράκια ή μήπως βλέπω και δεν το καταλαβαίνω?

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ, γι'αυτό δεν έβλεπα μικρά. Θα κάνω σχετική αναζήτηση για να δω τι θα χρειαστώ κι αν δεν είναι πολύ δύσκολο θα το επιχειρήσω.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις όρεξη νομίζω θα είσαι ο πρώτος στη Ελλάδα. :)

Τόσο δύσκολο θα είναι? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...